آمریکا دست به دامن اعتراضات خشونت بار در عراق شد

به گزارش مجله جگوار، عراقی جدی شدن موضوع اخراج نظامیان بیگانه و نزدیک شدن به زمان تظاهرات ضد حضور نظامیان آمریکایی را از جمله علل مهم پیاده کردن سناریوی ایجاد خشونت در عراق می دانند.

آمریکا دست به دامن اعتراضات خشونت بار در عراق شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شخصیت ها و کارشناسان عراقی در واکنش به دور تازه اعتراضات خشونت بار در بغداد و چند استان دیگر عراق درباره رخنه فتنه خارجی در تظاهرات های عراق هشدار دادند که می خواهد این کشور را به پرتگاه سقوط سوق دهد.

اعتراضات کف خیابانی عراق طبق پیش بینی ها بعد از تصویب قانون اخراج نظامیان آمریکا در مجلس این کشور بار دیگر وارد فاز خونریزی و خشونت شده است.

خالد الملا رئیس جماعت علمای (اهل تسنن) عراق در اظهاراتی گفت: باید نسبت به فتنه ها هشدار باشیم و نسبت به توطئه های که مقصود آن ایجاد شکاف در وحدت ملی عراق است.

عادل الکرعاوی یکی از فرماندهان سازمان الحشد الشعبی هم تشدید اعتراضات خشونت بار در بغداد و بعضی استان های عراق را از چند روز پیش قابل پیش بینی خواند و گفت: بعضی اطراف به دنبال ایجاد هرج و مرج در عراق قبل از برپایی تظاهرات میلیونی روز آدینه آینده هستند.

الکرعاوی در مصاحبه با بغداد الیوم گفت: از زمانی که روز آدینه این هفته برای برپایی تظاهرات میلیونی در مطالبه اشغالگران آمریکایی از عراق تعیین شد، تشدید اعتراضات خشونت بار در عراق و بعضی استان ها قابل پیش بینی بود و این خود آمریکاست که مسئول اصلی و نخست اتفاقات کنونی در عراق است، چرا که بزرگ ترین مفسد خود آمریکاست که می خواهد معادلات را به هم ریخته و فتنه انگیزی کند.

الکرعاوی با تاکید بر حمایت قوی الحشد الشعبی از تظاهرات مسالمت آمیز برای ایجاد تغییر و اصلاح گفت: اینکه تظاهرات ها در اماکن تعیین خود ادامه داشته باشد تا فرآیند سیاسی برای ایجاد تغییر های مطلوب همه گروه ها پیش رود، امری مثبت است؛ اما چیزی که امروز اتفاق افتاده است امری بسیار منفی است، به خصوص اینکه خیابان های اصلی را مسدود نمایند و نهاد های آموزشی و خدمات رسانی بزرگ را به تعطیلی می کشانند یا ساختمان های سیاسی را به آتش می کشند یا به آن حمله ور می شوند به تصاویر شهدای الحشد الشعبی و به خصوص تصویر شهید ابومهدی المهندس توهین می کننند که جان خود را فدای میهن و عقیده کرد.

الکرعاوی از معتزضان مسالمت جو خواست صف خود را از از مدافعان آرمان های والای عراق جدا نمایند، زیرا هدف آن ها سوزاندن کشور و به پرتگاه کشاندن آن است.

وی اضافه کرد: تشدید اعتراضات خشونت بار با نزدیک شدن به تظاهرات میلیونی اخراج اشغالگران ادامه پیدا می نماید، زیرا این دسته می داند که اخراج آمریکا دست آن ها را رو می نماید از همین رو می خواهد با ایجاد هرج و مرج مانع برپایی تظاهرات یا به تعویق انداختن آن شوند، چیزی که هرگز اتفاق نخواهد افتاد.

الکرعاوی تظاهرات روز آدینه را متعلق به همه عراقی ها دانست و گفت: این تظاهرات مسالمت آمیز خواسته همه گروه های عراق را مطرح می نماید و آن هایی که می خواهند به آن توهین نمایند یا موجب به تعویق افتادن آن شوند ابزار دست اشغالگران هستند و افکار عمومی عراق باید نسبت به این قضیه مطلع باشند.

کریم بدر نویسنده و خبرنگار عراقی هم در مصاحبه با برنامه وجهه نظر (یک دیدگاه) شبکه دجله عراق گفت: تظاهرات به خودی خود مقدس است، زیرا حقوق مشروع را مطالبه می نماید و، زیرا گروه های سیاسی کنونی در کار خود پیروز نبودند و موجب وخامت اوضاع سیاسی خدمات رسان و ایجاد فساد در کشور شدند، از همین رو عرصه سیاسی باید عوض گردد.

وی با اشاره به اینکه فشار مهم ترین راه برای تغییر واقعیت سیاسی است، گفت: اما بعضی از تظاهرات کنونی در عراق برای تبدیل آن به اعتراضات خشونت بار و غیر مسالمت آمیز سوء استفاده می نمایند که باید از سوی نیرو های امنیتی با آن ها برخورد گردد.

وی تاکید نمود: کسانی به دنبال منحرف کردن تظاهرات به منظور اجرای نقشه بیگانگان هستند اصلا خیر و صلاح نه معترضان و نه کل عراق را نمی خواهند. آن ها با پشتیبانی بازو های رسانه ای می خواهند همه چیز بسوزد. یک جنگ واقعی در عراق به راه افتاده و آمریکا برای ایجاد یک کودتای نظامی توطئه نموده است.

بدر گفت: آمریکا از عناصر خرابکار حمایت می نماید در حالی که معترض نامیدن آن ها خیانت است. در حال حاضر یک سیستم از سوی یک دفتر مرتبط با واشنگتن اداره می گردد که چهره ها و نماد های عراق از جمله مقتدی الصدر را هدف گرفته است.

اعتراضات خشونت بار در استان های بغداد، ذی قار، بابل، الدیوانیه و واسط از روز آدینه گذشته شدت گرفته است، استانداری این استان ها غیر از بغداد روز دوشنبه را برای این استان ها تعطیل اعلام کردند.

باند های تندرو موسوم به جوکر هم در بین معترضان عراقی هستند که گفته می گردد با طرف هایی در سفارت آمریکا رابطه دارند و دست به خشونت، کشتار و تخریب در اعتراضات می زنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 17 اسفند 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 753

به "آمریکا دست به دامن اعتراضات خشونت بار در عراق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دست به دامن اعتراضات خشونت بار در عراق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید