آمریکا دو کارمند سابق توئیتر را به جاسوسی برای عربستان متهم کرد

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، آمریکا دو کارمند سابق توئیتر و یک فرد ثالث از عربستان سعودی را به دلیل برملا کردن اطلاعات خصوصی کاربران و ارائه آن به مقامات سعودی در ازای دریافت پول، به جاسوسی متهم کرد.

آمریکا دو کارمند سابق توئیتر را به جاسوسی برای عربستان متهم کرد

طبق دادخواست ارائه شده، علی الزباراه و احمد ابوعمو که پیشتر برای توئیتر کار می کردند و احمد الموتایری که مدتی برای خاندان پادشاهی سعودی کار می کرد، به فعالیت برای عربستان سعودی بدون ثبتِ نام خود به عنوان مأموران خارجی متهم شدند.

بنا بر این دادخواست، ابوعمو در اوایل سال 2015 به طور مکرر به حساب توئیتری یک منتقد برجسته خاندان سعودی نفوذ نموده و در یک مورد توانسته بود به آدرسهای ایمیل و شماره تلفنهای مرتبط با این حساب دسترسی پیدا کند. وی همچنین با نفوذ به حساب کاربری یک منتقد دیگر عربستانی، به اطلاعات قابل شناسایی و شخصی آن فرد دسترسی یافت.

وزارت دادگستری آمریکا در بیانیه ای اظهار داشت که این اطلاعات می توانست برای شناسایی و مشخص محل کاربران توئیتری که این پست ها را منتشر نموده بودند، بکار رود.

لازم به ذکر است که غرب از عربستان سعودی، متحد کلیدی آمریکا در مقابله با نفوذ ایران، به دلیل سوءپیشینه در حوزه حقوق بشر از جمله قتل جمال خاشقجی منتقد برجسته سعودی در کنسولگری عربستان در شهر استانبول و نقش و دخالت ریاض در جنگ ویرانگر یمن به شدت انتقاد می نماید.

وزارت دادگستری آمریکا اظهار داشت که ابوعمو در شهر سیاتل ایالت واشنگتن دستگیر شد؛ در حالی که دو متهم دیگر در عربستان سعودی هستند.

سفارت عربستان سعودی در آمریکا هنوز به این اتهام ها واکنشی نشان نداده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 دی 1398 بروزرسانی: 7 دی 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 574

به "آمریکا دو کارمند سابق توئیتر را به جاسوسی برای عربستان متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دو کارمند سابق توئیتر را به جاسوسی برای عربستان متهم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید