آژانس اتمی: نشانه هایی از پلوتونیوم در تاسیسات هسته ای کره شمالی دیده شده است

به گزارش مجله جگوار، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی از وجود نشانه هایی مبنی بر عملیات بازفرآوری برای جداسازی پلوتونیوم از سوخت هسته ای در کره شمالی خبر داده است.

آژانس اتمی: نشانه هایی از پلوتونیوم در تاسیسات هسته ای کره شمالی دیده شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت: آژانس نشانه هایی از فعالیت احتمالی بازفرآوری برای جداسازی پلوتونیوم از سوخت هسته ای در کره شمالی مشاهده نموده است که می تواند برای فراوری تسلیحات هسته ای استافاده گردد.

بر اساس این گزارش، آژانس بین المللی انرژی اتمی از سال 2009 میلادی تا به امروز که کره شمالی بازرسان آن را اخراج کرد، هیچ گونه دسترسی به تاسیسات هسته ای پیونگ یانگ نداشته است. کره شمالی از آن پس برنامه تسلیحات هسته ای خود را دنبال کرد و آزمایش های هسته ای را نیز از سرگرفت. آخرین آزمایش تسلیحات هسته ای کره شمالی مربوط به سال 2017 میلادی است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون فعالیت های هسته ای کره شمالی را از راه دور کنترل می نماید از جمله با استفاده از تصاویر ماهواره ای.

گروسی در نشست فصلی شورای حکام آژانس گفت: بخار و دود همچنان از یک کارخانه بازفرآوری سوخت هسته ای در کره شمالی متصاعد می گردد.

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست قبلی شورای حکام در ماه مارس نیز به این مساله اشاره نموده بود.

وی اضافه کرد: دوره اجرای این فعالیت به طور متوالی و بدون وقفه بوده است همراه با زمانی که برای فرآیند بازفرآوری ضروری است. با این حال شاید بتوان تایید کرد که بازفرآوری در این تاسیسات هسته ای اتفاق افتاده است.

در سه ماه گذشته هیچ نشانه ای مبنی بر فعالیت رآکتور یونگ بیون مشاهده نشده است، تاسیساتی که ظاهرا برای فراوری پلوتونیوم مورد احتیاج تسلیحات هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد.

آژانس پیش از این اعلام نموده است که رآکتور یونگ بیون احتمالا از دسامبر 2018 تا به امروز تعطیل شده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1703

به "آژانس اتمی: نشانه هایی از پلوتونیوم در تاسیسات هسته ای کره شمالی دیده شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس اتمی: نشانه هایی از پلوتونیوم در تاسیسات هسته ای کره شمالی دیده شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید