ابداع مدلی جدید برای پیش بینی زلزله های مهیب

به گزارش مجله جگوار، عظیم ترین و مخرب ترین زلزله ها زمانی رخ می دهد که دو ورقه تکتونیک با یکدیگر برخورد می نمایند. در منطقه برخورد یک ورقه به زیر ورقه دیگر می رود و در اعماق زمین غرق می گردد.

ابداع مدلی جدید برای پیش بینی زلزله های مهیب

محققان دانشگاه مک کواری (Macquarie) مدل های جدیدی فراوری کردند که نشان می دهد در کدام بخش های اعماق زمین سنگ ها ذوب می شوند. این موضوع به ما یاری می نماید تا بفهمیم در کدام مناطق باید منتظر زلزله های عظیم باشیم.

عظیم ترین و مخرب ترین زلزله ها زمانی رخ می دهد که دو ورقه تکتونیک با یکدیگر برخورد می نمایند. در منطقه برخورد یک ورقه به زیر ورقه دیگر می رود و در اعماق زمین غرق می گردد.

درمقاله منتشر شده در مجله Nature Communications دکتر مایکل فورستر (Michael Förster) و دکتر کیت سلوی (Kate Selway) دریافتند که در این مناطق سنگ های ذوب شده و مایعات مذاب در بخش های سطحی قرار دارند. این سنگ ها و مواد مذاب به روان حرکت کردن ورقه ها در کنار هم یاری می نمایند تا از رخ دادن زلزله های عظیم در این سطح جلوگیری گردد.

محققان برای انجام این محاسبات نحوه ذوب سنگ ها در مناطق برخورد ورقه ها و بین ورقه ها را آنالیز کردند. از آن جایی که سنگ ها به همراه ورقه ها به بخش های پایین تر کشیده می شوند گرم شده و در نهایت ذوب می شوند.

دکتر فورستر آزمایش هایی بر روی نمونه های رسوبات و گل کف اقیانوس ها انجام داد. او نمونه ها را بیش از 1000 درجه سانتی گراد گرم کرد و متوجه شد آن ها در عمق کمتری نسبت به سنگ های موجود در مناطق برخورد ذوب می شوند و سنگ ذوب شده، فلوگپیت معدنی و مایع سالین ایجاد می نمایند.

دکتر سلوی این آزمایش ها را با اندازه گیری های خصوصیات فیزیکی اعماق زمین مقایسه کرد. او متوجه شد مناطقی با رسانایی بالای الکتریکی وجود دارند که با مکان های پیش بینی شده برای سنگ های ذوب شده، فلوگپیت و سالین مطابقت دارد. این مناطق به محققان یاری می نماید تا میزان توزیع سنگ های مذاب و مایعات مذاب را در مناطق برخورد آنالیز نمایند.

از آن جایی که این نتایج با مکان های زلزله های قدیمی مقایسه شده و به مناطق برخورد ورقه ها تعمیم داده شده است امیدواریم بتواند به بهبود دقت ارزیابی خطر زلزله یاری کند.

دکتر سلوی که استاد افتخاری دپارتمان علوم زمین و محیط زیست در دانشگاه مک آری می گوید: این مناطق فرورانش که در آن دو ورقه تکتونیک به هم برخورد می نمایند جزو مهم ترین بخش های زمین شناسی زمین هستند، زیرا مناطق آتشفشانی و زلزله خیز را کنترل می نمایند. خیلی هیجان انگیز است که مدلی جدید داریم که اندازه گیری مناطق فرورانش رسانای الکتریکی را شرح می دهد.

منبع: فرادید
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1579

به "ابداع مدلی جدید برای پیش بینی زلزله های مهیب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابداع مدلی جدید برای پیش بینی زلزله های مهیب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید