اصلاح طلبان چکار نمایند تا اصولگرایان دست از سر برجام بردارند؟

به گزارش مجله جگوار، تهران (پانا) - عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی با غیرمنتظره دانستن پیروزی جو بایدن برای اصولگرایان، به اصلاح طلبان پیشنهاد داد که تعهد بدهند در انتخابات 1400 کاندیدا نمی شوند تا مجلس از سر برجام دست بردارد و اقتصاد کشور نفس بکشد!

اصلاح طلبان چکار نمایند تا اصولگرایان دست از سر برجام بردارند؟

عباس عبدی، تحلیلگر مسائل سیاسی، در شماره امروز روزنامه اعتماد نوشت: انتخاب بایدن از نظر اصولگرایان تندرو غیرمنتظره بود و تقریبا همه محاسبات آنان را برای 1400 به هم زد، زیرا با وجود ترامپ از یک سو تحریم ها ادامه می یافت و آنان مستمسکی برای حمله به دولت داشتند و از سوی دیگر چالش اصلی انتخابات بر محور برجام و بازگشت به آن شکل نمی گرفت، زیرا برجام عملا با خارج شدن امریکا، زمین گیر شده بود و با وجود ترامپ همچنان زمین گیر می ماند، بنابراین در صورت انتخاب ترامپ، حتی اگر انتخاباتی رقابتی را در سال آینده شاهد می بودیم، مساله سیاست خارجی و برجام نمی توانست محور رقابت ها باشد.

اکنون با شکست ترامپ و آمدن بایدن، صورت کلی ماجرا تغییر نموده است، زیرا بازگشت امریکا به برجام مشکل اصلی نیست، بلکه مشکل اصلی این است که آیا ایران می خواهد برجام را ادامه دهد یا خیر؟ از این رو توپ مساله خارجی کشور به زمین ایران می افتاد و به طور طبیعی، این مساله به موضوع محوری چالش های انتخاباتی 1400 تبدیل می گردد.

روشن است که رای مردم به طور قطع در این چالش به سود منادیان برجام و ادامه دادن آن است و به طور طبیعی اصولگرایانی که در این سال ها چهار نعل در راستا مخالفت با آن حرکت نموده و شعار داده اند، شکست خواهند خورد. البته این به شرطی است که شاهد انتخاباتی رقابتی باشیم و اگر چنین رقابتی نباشد، نتیجه فرقی نمی کند و یکی از تندرو ها و دوستان اصولگرای آنان به آرزوی خود می رسد. رقابتی بودن و نبودن انتخابش نیز برایش اهمیتی ندارد همچنان که برای دوستان نماینده آنان اهمیتی ندارد.

با این حال از آنجا که این بخش از اصولگرایان این احتمال را می دهند که به عللی این انتخابات رقابتی برگزار گردد و شانس آنان، چون گذشته کم رنگ گردد، در نتیجه درصدد هستند که احتیاط نمایند و موضوع برجام را به نقطه غیر قابل برگشت برسانند و کاری را که ترامپ چند سال کوشید و نتوانست انجام دهد، اکنون به نام ایران و با یک قیام و قعود انجام دهند.

هر چند بعید است که به مجلس اجازه داده گردد که در این سطح از مسائل ورود موثر کند، در همین مدت نیز در موضوعات کم اهمیت تر چنین اجازه ای را نیافته اند چه رسد به موضوعات مهم، ولی فراموش نکنیم که کار از محکم کاری عیب نمی کند، لذا پیشنهاد می گردد که مطابق آن داستان مشهور درباره ادعای دو زن درباره مادری یک کودک عمل گردد که حاکم، حکم به نصف کردن کودک می دهد و مادر واقعی از خیر ادعای خود می گذرد تا بلکه کودک زنده بماند. از این رو پیشنهاد می گردد که اصلاح طلبان و سایر نیرو های خیرخواه ملت و کشور صریحا اعلام نمایند که هیچ ادعایی در جریان انتخابات1400 نخواهند داشت و راه را به طور کامل برای این جریان بی مسوولیت و قدرت طلب باز می گذارند، مشروط بر اینکه از این اقدامات تخریبی دست بردارند و اجازه دهند برجام برگردد و اقتصاد و جامعه و مردم ایران نفسی تازه نمایند و از این وضع موجود خلاص شوند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1382

به "اصلاح طلبان چکار نمایند تا اصولگرایان دست از سر برجام بردارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح طلبان چکار نمایند تا اصولگرایان دست از سر برجام بردارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید