اغلب مردم اروپا از کوشش برای حفظ توافق هسته ای با ایران حمایت می نمایند

به گزارش مجله جگوار، نتایج یک نظرسنجی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نشان می دهد اکثر ساکنان این کشورها از کوشش برای حفظ توافق هسته ای با ایران حمایت می نمایند.

اغلب مردم اروپا از کوشش برای حفظ توافق هسته ای با ایران حمایت می نمایند

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نتایج یک همه پرسی میان ساکنان 14 کشور عضو اتحادیه اروپا از حمایت اکثر مردم این کشورها از کوشش برای حفظ توافق هسته ای با ایران حکایت دارد.

این نظرسنجی را اندیشکده شورای اروپایی روابط خارجی انجام داده و در آن سؤالاتی در خصوص موضوعات مختلف در زمینه سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شده است. یکی از این سؤالات در ارتباط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

در بخشی از گزارش این اندیشکده آمده است: مطالعه شورای اروپایی روابط خارجی نشان می دهد که با وجود اختلاف نظر جدی میان دولت های اروپایی در موضوعات مختلف منطقه، اما از کوشش های اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای با ایران، حمایت عمومی قدرتمندی وجود دارد.

بر اساس این نظرسنجی، در تمام 14 کشور، اکثریت شرکت نمایندگان از کوشش برای برجام حمایت نموده اند. جالب آنکه میزان حمایت از برجام در کشورهایی بیش از همه است که دولت هایی راستگرا دارند که کمتر از دیگر اعضای اتحادیه اروپا با برجام ابراز همراهی نموده اند. اتریش با 67%، اسپانیا با 62%، لهستان با 60%، مجارستان با 60%، جمهوری چک با 58%، ایتالیا با 57% و رومانی با 56% در رده های نخست این نظرسنجی از منظر حمایت از توافق هسته ای قرار دارند.

فرانسه تنها کشوری است که میزان حمایت از برجام در آن کمتر از 50 درصد است. در نظرسنجی اجرا شده در این کشور، 47% از کوشش برای حفظ برجام حمایت نموده اند، با این حال در این کشور هم فقط 17% از شرکت نمایندگان در نظرسنجی گفته اند با کوشش برای زنده نگه داشتن این توافق مخالفند.

این حمایت گسترده از توافق هسته ای با ایران در حالی است که در بیش از یک سالی که از خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران می گذرد، وعده کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای جبران آثار منفی ناشی از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه مردم محقق نشده است.

چند اقدام نمادین بروکسل از جمله قوانین مسدودساز، تأسیس شرکت مبادله ای اینستکس و پیشنهاد اعطای خط اعتباری با تضمین نفت هم در عمل به دلیل عدم حمایت آمریکا، ناکام مانده است. در این مدت بسیاری از شرکت های اروپایی بازار ایران را ترک نموده اند و حتی کشورهای اروپایی خرید نفت از ایران را نیز متوقف نموده اند.

با این وجود، دولت های اروپایی همچنان تأکید دارند که ایران باید به صورت یکجانبه از توافقی که تمام طرف های دیگر آن اجرای تعهدات خود را متوقف نموده اند، پایبند بماند. جمهوری اسلامی ایران با رد این درخواست و با استناد به بندهایی داخل متن توافق، از اردیبهشت ماه سال جاری در سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته ای، اعلام نمود که به مرور و تا زمانی که کشورهای اروپایی تعهدات خود را اجرایی نمایند، پایبندی خود به برجام را کاهش می دهد. ایران تاکنون سه گام در این جهت برداشته و پایبندی خود به سقف ذخایر اورانیوم غنی شده، آب سنگین و همچنین میزان خلوص اورانیوم غنی شده را تعلیق نموده است. در تازه ترین گام، ایران پایبندی به محدودیت مربوط به تحقیق و توسعه را نیز متوقف نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 376

به "اغلب مردم اروپا از کوشش برای حفظ توافق هسته ای با ایران حمایت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اغلب مردم اروپا از کوشش برای حفظ توافق هسته ای با ایران حمایت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید