افزایش دو برابری ارائه تسهیلات بانکی به حوزه بازرگانی

به گزارش مجله جگوار، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری به حوزه بازرگانی در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از دو برابر شده و صنعت و معدن بعد از خدمات بیش ترین سهم تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده اند.

افزایش دو برابری ارائه تسهیلات بانکی به حوزه بازرگانی

به گزارش ایسنا، طبق این آمار در نیمه نخست امسال در مجموع 696 هزار و 720 میلیارد تومان تسهیلات از سوی بانک ها و مؤسسات اعتباری به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه پرداخت شده که نسبت به تسهیلات 382 هزار و 140 میلیارد تومانی در مدت مشابه سال قبل 82.3 درصد افزایش داشته است.

در این میان تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن با افزایش 79.8 درصدی در شش ماهه نخست امسال، به 212 هزار و 840 میلیارد تومان رسیده که مقدار این تسهیلات در شش ماه اول سال گذشته 118 هزار و 370 میلیارد تومان بوده است.

سهم تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری به بخش صنعت و معدن از کل تسهیلات پرداخت شده به بخش های کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان، بازرگانی، خدمات و سایر بخش های متفرقه در شش ماهه نخست سال گذشته، 31 درصد بوده که امسال این رقم به 30.5 درصد رسیده است.

این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، بانک مرکزی (شورای پول و اعتبار) مکلف است سیاست های پرداخت تسهیلات بانکی را به گونه ای تنظیم کند که سهم بخش صنعت و معدن از تسهیلات پرداختی سالانه طی اجرای قانون برنامه حداقل 40 درصد باشد.

همچنین تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری به بخش بازرگانی نیز در نیمه نخست سال گذشته 68 هزار و 920 میلیارد تومان بوده که با 105 درصد افزایش به 141 هزار و 270 میلیارد تومان در شش ماهه نخست امسال رسیده است.

در این میان بیش ترین تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری به بخش خدمات اختصاص یافته که در نیمه نخست امسال سهم 35.1 درصدی از کل تسهیلات پرداختی را به خود اختصاص داده که معادل 244 هزار و 550 میلیارد تومان بوده و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، 82.2 درصد افزایش داشته است.

بعد از بخش خدمات و صنعت و معدن، به ترتیب بخش بازرگانی، کشاورزی و مسکن 20.3، 7.2 و 5.7 درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک ها و مؤسسات اعتباری را دریافت نموده اند. البته تسهیلات پرداختی به دو بخش کشاورزی و مسکن به ترتیب 56.4 و 38.7 درصد نسبت به شش ماهه اول سال گذشته افزایش داشته و به 49 هزار و 860 میلیارد و 39 هزار و 380 میلیارد تومان رسیده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1383

به "افزایش دو برابری ارائه تسهیلات بانکی به حوزه بازرگانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش دو برابری ارائه تسهیلات بانکی به حوزه بازرگانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید