امضا توافقنامه کریدور شمال-جنوب

به گزارش مجله جگوار، توافقنامه تکمیلی ایجاد گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب در جریان سفر رسمی محمد ولی روزبهان، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و هیأت همراه به جمهوری آستراخان روسیه و ملاقات با مقام های این جمهوری روسیه که نقش محوری در مبادلات دو کشور ایفا می نماید، منعقد شد.

امضا توافقنامه کریدور شمال-جنوب

به گزارش مجله جگوار به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی در استان گیلان، این توافقنامه تکمیلی در راستای اجرایی نمودن تفاهم نامه و توافقنامه پیشین دو منطقه، به امضای رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان و مدیرعامل منطقه ویژه مالی لوتوس آستراخان رسید.

براساس این توافقنامه تکمیلی، گروه کاری مدیریت و توسعه کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب، مابین دستگاه ها و موسسات کشورهای راستا از هامبورگ تا هند منعقد شده و دو منطقه آزاد انزلی و ویژه مالی لوتوس با ایجاد این گروه کاری، نقش محوری در مبادله کالا در کریدور مزبور ایفا می نمایند، مدیرانی از دو طرف به عنوان مسئول توسعه حمل و نقل بار در این راستا انتخاب می شوند و تعرفه های ویژه در راستا ترانزیتی بمبی، چابهار، بندر کاسپین، به آستراخان و سپس سن پترزبورگ اعمال می شود.

دکتر روزبهان در این مراسم به عزم روسای جمهور دو کشور برای توسعه مناسبات دو کشور تأکید کرد و اضافه نمود: ما شریک یکدیگر در منافع ناشی از تجارت و ترانزیت در دریای خزر هستیم و باید با همکاری یکدیگر و در راستای عملیاتی سازی کریدور شمال جنوب، زمان و هزینه ترانزیت کالا را کاهش دهیم و در این راستا تشکیل تیم کاری مشترک برای تحقق این برنامه راه حل خوبی برای توسعه همکاری های مالی به ویژه با تکیه بر توانمندی های بخش خصوصی است.

وی اظهار کرد: کریدور شمال جنوب به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت، نقش مهمی در توسعه مبادلات تجاری دو کشور بوده و این راه آینده درخشانی خواهد داشت.

سرگئی میلوشکین نیز با قدردانی از کوشش های سازمان منطقه آزاد انزلی در جهت فعال سازی کریدور شمال جنوب و افزایش تعاملات دو کشور، از در دستور کار داشتن ساخت کشتی کانتینر بر و احداث بندر جدید از سوی این منطقه اطلاع داد و گفت: مشخص تعرفه های حداقلی برای مبادلات کالایی و برطرف بعضی مسائل بیمه ای نقش بسزایی در افزایش تمایل بخش خصوصی از استفاده از این راستا تجاری نقش موثری ایفا خواهد کرد.

بنا بر این گزارش هم زمان با انعقاد این تفاهمنامه اولین کانتینر آزمایشی از راستا دریایی کریدور از منطقه ازاد انزلی وارد بندر آستراخان شد.

لازم به ذکر است در این مراسم اعضای هیأت مدیره و معاونین امور بندری و حوزه خزر و عمرانی سازمان، عضو هیات رییسه اتاق مشترک ایران و روسیه به همراه مدیران منطقه ویژه مالی لوتوس و مسئولان استان آستراخان حضور داشتند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 711

به "امضا توافقنامه کریدور شمال-جنوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضا توافقنامه کریدور شمال-جنوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید