انصراف 250 هزار نفر از فروش سهام عدالت

به گزارش مجله جگوار، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی، رونمایی از سامانه جدید بورسی را تحولی شگرف در نظام بنگاه داری کشور ارزیابی کرد و گفت: سود شرکت های بورسی از طریق سامانه به حساب سهامداران واریز می شود.

انصراف 250 هزار نفر از فروش سهام عدالت

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، حسین فهیمی با اشاره به ضرورت توسعه اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک گفت: در راستای اقتصاد هوشمند، وعده هایی به سهامداران بورسی داده بودیم که بعد از راه اندازی سامانه شناسایی هوشمند و الکترونیکی سجام، مابقی خدمات هم به صورت الکترونیکی در اختیار هم وطنان قرار گیرد، اخیرا به وعده خود عمل و از 2 سامانه دیگر رونمایی کرده ایم.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه مدت ها انتظار سامانه ای به منظور برگزاری آنلاین مجامع بورسی و فرابورسی شکل گرفته و مبانی قانونی فراهم بود، این سامانه راه اندازی و بهره برداری عملیاتی آن انجام شد.

فهیمی گفت: پس از سهمیه بندی عرضه های اولیه و فروش سهام عدالت حدود 50 میلیون نفر عضو باشگاه سهامداران ما شدند که امکان گرد هم آوری همه این افراد به صورت فیزیکی در مجامع شرکت ها به نوعی سخت یا غیر قابل انجام بود، بنابراین باید شرایط حضور الکترونیکی برای حق رای و نظارت آن ها بر شرکت های مد نظر فراهم می شد.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی شرح داد: سامانه مجمع الکترونیکی علاوه بر اینکه امکان حضور الکترونیکی سهامداران را فراهم می کند، اجازه نظارت بر عملکرد شرکت را به آن ها می دهد که این اتفاق را می توان تغییر شیوه بنگاه داری پس از یک قرن در کشور عنوان کرد.

فهیمی شرح داد: مدیران بورسی باید بدانند که از این پس از طریق الکترونیک در معرض دید میلیون ها سهامدار هستند، پس باید صورت اقتصادی شرکت و فعالیت اقتصادی جاری خود را مرتب به سهامداران ارائه دهند.

وی در عین حال با تاکید بر اینکه سهامداران نباید نگران اختیارات خود باشند، بیان نمود: همه تلاش ما بر این بوده تا با ارائه این سامانه حق هیچ سهامداری در نظارت بر عملکرد شرکت، تایید یا رد صورت های اقتصادی، حق رای و انتخاب مدیر شرکت ها تضییع نشود.

* برگزاری مجمع الکترونیکی 5 شرکت سرمایه گذاری استانی در آینده

فهیمی اضافه کرد: این اقدام یک تحول بنیادی در شرکت های بورسی و نظام بنگاه داری ما است که رییس جمهور هم بهره برداری از آن را آغاز کرده و به زودی حدود 5 شرکت سرمایه گذاری استانی با کمک این پلتفرم مجمعشان را برگزار می کنند.

وی درباره سامانه جامع توزیع سود هم بیان نمود: خواسته های به حق، بجا سهامداران این بود که وقتی سهامدار تعدادی شرکت هستند عایدی آن ها که وجه (سود) است را بدون مراجعه حضوری به مرکز خاصی دریافت کنند، این سامانه نیز برای پاسخگویی به این انتظار طراحی و ساخته شده است؛ بنابراین افرادی که علاوه بر داشتن اوراق با درآمد ثابت در شرکت های بورسی و فرابورسی سهامدار هستند، سود سهامشان را بدون مراجعه به جایی تنها با درج شماره حسابشان در این سامانه دریافت می کنند.

فهیمی بیان کرد: نکته حائز اهمیت، همراهی شرکت های بورسی و فرابورسی در این باره است و امیدواریم الزام قانونی فراهم شود تا هیچ یک از شرکت ها اجازه توزیع سود خارج از این سامانه را نداشته باشند تا سهامداران بتوانند از یک سامانه متمرکز تمامی سود های استحقاقی خود را دریافت کنند و اگر نتوانستند سودشان را دریافت کنند سامانه ای برای پیگیری آن ها وجود داشته باشد.

* ادامه فروش سهام عدالت متناسب با شرایط بازار

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی فروش سهام عدالت از سر گرفته می شود، بیان نمود: فروش سهام عدالت متوقف نشده و به صورت خرد و بلوکی ادامه دارد، اما افراد متناسب با شرایط بازار می توانند این اقدام را انجام دهند؛ چرا که دارایی سهام عدالت قابل توجه است و به جرات می توان گفت بازار خرد 36 شرکت موجود در سهام عدالت در دست مشمولین این سهام است که ممکن است بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

وی اضافه کرد: توصیه موکد ما به سهامدارانی که شیوه مستقیم اداره سهام عدالت را انتخاب کرده اند این است که در زمان تصمیم به فروش نگاهی به کلیت بازار داشته باشند، زمانی که فرایند بازار نزولی است اگر اقدام به فروش کنند قطعا موجب افت مجدد قیمت ها، تشکیل صف های فروش و دیر تر فروخته شدن سهمشان می شوند.

فهیمی ادامه داد: سهام عدالت در یک برهه زمانی از طریق عرضه تبدیل به یک رکن تنظیم بازار شد و عطش صف های خرید را از بین برد و به نوعی نیاز سهامداران را تعمیم بخشید، اما در یک بازه زمانی با فروش های سنگین رویه بازار را تغییر داد، در صورتی که در چنین زمانی باید از صف فروش خارج شد.

وی همچنین گفت: تا کنون حدود 250 هزار نفر سفارش فروش خود را لغو کردند؛ یعنی رقمی معادل 700 میلیارد تومان جمع این میزان لغو سفارش ها بوده که کمک شایانی به فرایند معاملات داشته است، این موضوع نشان می دهد که سهامداران سهام عدالت نیز با هوشمندی اقدام به معامله می کنند و اگر شرایط بازار مهیا نباشد اقدام به فروش نمی کنند.

مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی با اشاره به اینکه همه کارگزاری ها موظفند امکان لغو سفارش را برای سهامداران ایجاد کنند، بیان نمود: بیش از 100 شرکت کارگزاری در کشور وجود دارد که سهامداران با تحقیق در باره هر کدام می توانند به عضویت آن ها دربیایند.

وی ادامه داد: امکان لغو سفارش، تصمیم نهایی را در اختیار سهامدار می گذارد. این دکمه لغو جزو ضروریات است و اگر کارگزاری این امکان را ایجاد نکند سهامداران با مرکز تماس سهام عدالت (شماره 1569) ارتباط برقرار کنند و اطلاع دهند تا پیگیری های لازم انجام شود.

فهیمی همچنین با بیان اینکه هیچ بانکی اجازه نگهداری وجه حاصل از فروش سهام عدالت را ندارد، بیان کرد: سفارش فروش سهامداران ثبت شده و در صورت فروش هیچ بانکی اجازه نگهداری وجه را ندارد و باید به سهامدار بپردازد؛ البته سفارش های انباشته هم داریم که هنوز به فروش نرفته و در این باره تعهد اصلی ما به حفظ تعادل بازار، حفاظت از دارایی های مشمولین و تابعی از شرایط بازار است.

وی در خاتمه اضافه کرد: کارگزاران بر اساس میزان کشش بازار، می توانند عرضه انجام دهند و با توجه به رعایت ضرورت تعادل معاملات را دنبال کنند، اما به محض فروخته شدن منابع حاصل از آن باید به حساب سهامداران واریز شود.

تعداد 85 هزار و 882 نفر از مخاطبان سامانه فارس من با ثبت موضوع لزوم واریز سود مجامع بورس توسط سامانه سجام خواستار پاسخگویی مسئولان مربوطه شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 دی 1399 بروزرسانی: 12 دی 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1388

به "انصراف 250 هزار نفر از فروش سهام عدالت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انصراف 250 هزار نفر از فروش سهام عدالت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید