برگزاری کارگاه اصول و مبانی نمادشناسی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

به گزارش مجله جگوار، کارگاه اصول و مبانی نمادشناسی برای کارکنان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی صبح امروز سه شنبه 19 آذر 97 در سالن فجر این وزارتخانه برگزار گردید.

برگزاری کارگاه اصول و مبانی نمادشناسی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا ارزان قیمت هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگار مجله جگوار، اصول و مبانی نمادشناسی توسط نازیلا دریایی پژوهشگر فرش و دستبافته های ایران آموزش داده شد.

نازیلا دریایی درباره مبانی نمادشناسی گفت: در این کارگاه کوشش کردیم تا درباره نقوشی که در گذشته در منسوجات استفاده می شد صحبت کنیم، با توجه به این که تعدادی از نقوش منسوجات به ویژه فرش با نماد و اساطیر ارتباط داشته اند، این موضوع مورد آنالیز نهاده شد.

او اضافه کرد: پارچه هایی که از گذشته به جا مانده است دارای نقش های زیادی هستند، به این منظور باید نقوش آن ها آنالیز گردد البته زمان زیادی برای انجام این کار احتیاج است.

دریایی توضیح داد: در این کارگاه به شکل مختصر، نقوش و نماد فرش ها از هزاره سوم پیش از میلاد زمانی که هنوز خط وجود نداشت تا دوره اسلامی آنالیز شد.

پژوهشگر فرش و دستبافته های ایران بیان نمود: متأسفانه طی دوره های گذشته فرش ها مانند کتابخانه ها از بین رفته اند. در گذشته کتابخانه ها محل تجمع افراد با تخصص های مختلف بود به طوری که در عهد صفویه و حتی قبل از آن، هنرمند طراح در این مکان های پژوهشی وجود داشت. در حقیقت پایگاهی برای تبادل تجربیات بود.

او اضافه کرد: در گذشته بسیاری از طراحان فرش، طراح پارچه و همه فن حریف بودند.

دریایی اظهار کرد: از زمان پیدایش بشر این نمادها به وجود آمد، به طوری که در همه جوامع با توجه به اینکه احتیاجهای بشر یکسان است وجود داشته، البته در بعضی از جوامع، با توجه به وقتی که می گذاشتند از دقت بیشتری برخوردار بوده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 633

به "برگزاری کارگاه اصول و مبانی نمادشناسی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری کارگاه اصول و مبانی نمادشناسی در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید