بودجه 150 طرح توسعه ای در افغانستان قربانی وزارت تازه تاسیس صلح شد

به گزارش مجله جگوار، دولت افغانستان 700 میلیون دلار را از بودجه طرح های توسعه ای این کشور حذف نموده است و برای وزارت تازه تاسیس صلح این کشور اختصاص داده است که هنوز با عدم مشروعیت روبرو است.

بودجه 150 طرح توسعه ای در افغانستان قربانی وزارت تازه تاسیس صلح شد

به گزارش دفتر منطقه ای مجله جگوار، در حالی که زیرساخت های افغانستان هنوز به بازسازی احتیاج دارد اما دولت این کشور در بوجه شش ماهه خود 700 میلیون دلار از بودجه 150 طرح توسعه ای این کشور را برای وزارت دولت در امور صلح اختصاص داده است.

دولت افغانستان هفته گذشته بودجه شش ماهه خود را برای تصویب به مجلس این کشور ارائه کرد که به دلیل دستبرد دولت در بودجه توسعه ای این کشور با اکثریت آرای نمایندگان رد شد.

روزنامه جهت به نقل از اعضای مجلس افغانستان نوشت: دولت افغانستان در اقدامی غیرقانونی 700 میلیون دلار را که برای 150 پروژه توسعه ای اختصاص یافته بود را برداشته و برای وزارت دولت در امور صلح در نظر گرفته است.

این در حالی است که وزارت دولت در امور صلح خارج از تشکیلات دولت افغانستان و بر اساس فرمان رئیس جمهوری و بدون هماهنگی با مجلس این کشور به صورت فراقانونی ایجاد شده است.

این وزارت خانه فاقد تشکیلات بوده و بیشتر به یک نمایندگی یا یک اداره با کارمندانی محدود شبیه می باشد اما با این حال اختصاص 700 میلیون دلار برای شش ماه برای این وزارت از سوی کارشناسان پرسش برانگیز دانسته شده است.

هنوز تعیین نیست که وزارت دولت در امور صلح افغانستان در ظرف 6 ماه 700 میلیون دلار را یا به عبارت دیگر روزانه بیش از سه میلیون دلار را چگونه می خواهد تحت عنوان روند صلح به مصرف برساند.

مجلس افغانستان پیش از این نیز هشدار داده بود که وزارت های تازه تاسیس شده از سوی اشرف غنی غیر قانونی بوده و به رسمیت نمی شناسد و بودجه ای نیز برای آنها اختصاص نخواهد داد.

از سوی دیگر، به دلیل عدم تائید بودجه شش ماهه دولت بودجه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز که قرار بود از سوی دولت این کشور تامین گردد با شرنوشت نامعلومی روبرو شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 250

به "بودجه 150 طرح توسعه ای در افغانستان قربانی وزارت تازه تاسیس صلح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بودجه 150 طرح توسعه ای در افغانستان قربانی وزارت تازه تاسیس صلح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید