روسیه خواهان آنالیز بی طرفانه پرونده شیمیایی سوریه شد

به گزارش مجله جگوار، به گزارش خبرنگاران به نقل از اسپوتنیک، واسیلی نبنزیا نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد گفت که کشورش از پنج عضو جدید شورای امنیت می خواهد تا به پرونده اتهامات شیمیایی سوریه بی طرفانه رسیدگی نمایند.

روسیه خواهان آنالیز بی طرفانه پرونده شیمیایی سوریه شد

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

وی همچنین اظهار داشت که روسیه آماده همکاری با سازمان منع تسلیحات شیمیایی است.

نبنزیا گفت: من از شورا، و اول از همه از اعضای جدید این شورا که می توانند تفسیر خود از تحولات جاری و یک دیدگاه مستقل را شکل دهند، می خواهم که این موقعیت را از منظری بی طرف آنالیز نمایند.

نبنزیا در ادامه گفت: واقعیت ها می گویند که سوریه حتی در میانه مسائل پیچیده نظامی، سیاسی و همه گیری از همکاری با سازمان منع تسلیحات شیمیایی سرباز نزده است و صادقانه ضمن همسازی خود با تمام بازرسی ها اسناد لازم را ارائه نموده و آمادگی خود را برای تبادل نظر به هر شیوه ممکن، نشان داده است.

سفیر روسیه در سازمان ملل متحده همچنین اظهار داشت که دسامبر گذشته سوریه در خصوص گام های خود در راستای پایبندی به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل- که این کشور را به انهدام زرادخانه تسلیحات شیمیایی ملزم می نماید- گزارش مقرر خود را به دبیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی ارائه کرد. افزون بر آن، نبنزیا گفت که سوریه آمادگی خود برای همکاری جهت حل و فصل تمام موضوعات مهم اعلام نموده است.

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد در بخشی دیگر از سخنان خود با انتقاد از عملکرد کشورهای غربی درباره این پرونده گفت که چرا همکاران غربی در خصوص تحولات مثبت صحبت نمی نمایند و به جای آن عامدانه تأکید خود را بر موضوعاتی قابل بحث می گذارند.

این نماینده روسیه در ادامه اظهار داشت در حالی که سوریه تقریباً هر ماه اطلاعاتی درباره طرح و برنامه تروریست ها برای حمله های شیمیایی ارائه می نماید، این اطلاعات در اسناد سازمان منع تسلیحات شیمیایی منعکس نمی گردد.

نبنزیا در ادامه گفت: ما اغلب تقاضاهای فوری را می شنویم که خواستار همکاری بیشتر سوریه هستند.. به نظر می رسد تنها چیزی که این تقاضاها را برآورده می نماید آن است که سوریه تقصیر و گناه را بپذیرد و آشکارا به تمام گناهان مرگبار اعتراف کند!

گفتنی است که در سال 2014 سازمان منع تسلیحات شیمیایی یک هیأت حقیقت یاب برای آنالیز موارد استفاده ادعایی از تسلیحات شیمیایی در سوریه تشکیل داد.

به گزارش خبرنگاران، بشار الجعفری معاون وزیر خارجه و نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع تسلیحات شیمیایی سوریه برگزار گردید، تأکید کرد که کشورهای غربی به استفاده از موضوع سلاح های شیمیایی موسوم به پرونده شیمیایی به عنوان سلاحی در جنگ علیه سوریه ادامه می دهند.

وی همچنین این موضوع را ابزاری برای اعمال فشار و باج خواهی سیاسی از سوی کشورهای غربی در سوریه و منطقه برشمرد و اظهار داشت که سوریه از سال 2014 هیچ گونه سلاح شیمیایی در اختیار ندارد و این موضوع در گزارش سازمان ملل متحد هم مورد تأیید قرار گرفته است.

گفتنی است که کشورهای هندوستان، ایرلند، کنیا، مکزیک و نروژ از اعضای جدید و غیردائم شورای امنیت هستند که از یکم ژانویه 2021 به مدت دو سال عهده دار این کرسی در شورای امنیت خواهند بود. این کشورها جایگزین سایر اعضای غیر دائم این شورا (بلژیک، آلمان، جمهوری دومینیک، آفریقای جنوبی و اندونزی) شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1514

به "روسیه خواهان آنالیز بی طرفانه پرونده شیمیایی سوریه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روسیه خواهان آنالیز بی طرفانه پرونده شیمیایی سوریه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید