ماهاتیر محمد به عنوان هفتمین نخست وزیر مالزی سوگند یاد کرد

به گزارش مجله جگوار به نقل از رویترز، ماهاتیر محمد با بازگشتی دور از انتظار به عرصه انتخابات و شکست ائتلافی که به مدت شش دهه بر کشور مالزی حکمفرمایی نموده بود، روز پنج شنبه در سن 92 سالگی به عنوان سالخورده ترین رهبر منتخب در دنیا برای تصدی مقام نخست وزیری مالزی سوگند یاد کرد.

ماهاتیر محمد به عنوان هفتمین نخست وزیر مالزی سوگند یاد کرد

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

گفتنی است که سلطان محمد پنجم پادشاه مالزی اداره این مراسم ادای سوگند را که بطور زنده از تلویزیون دولتی مالزی پخش می شد، برعهده داشت.

ماهاتیر محمد که به وی لقب پدر مالزی مدرن را داده اند، با لباسی سنتی در این مراسم حضور یافت.

ماهاتیر محمد در کنفرانس خبری که متعاقب مراسم ادای سوگند برگزار گردید، به مردم کشور خود اطمینان داد که برقراری ثبات در وضعیت اقتصادی را در صدر برنامه های خود قرار دهد و میلیاردها دلاری را که در جریان اختلاس در یک صندوق دولتی به یغما رفته است، بازپس گیرد.

گفتنی است که روز گذشته بر اساس اعلام کمیسیون انتخابات مالزی، ماهاتیر محمد 92 ساله توانست با کسب اکثریت آرا بر نجیب رزاق نخست وزیر کنونی پیروز گردد.

رزاق 54 ساله که از سال 2009 نخست وزیر این کشور آسیای جنوب شرقی است، اخیر به سوء استفاده از قدرت و فساد اقتصادی متهم شده است، هر چند وی این اتهامات را رد می نماید.

ماهاتیر محمد که بیش از 20 سال (تا سال 2003) راهنمایی دولت مالزی را به عهده داشت، با راهنمایی جریان اپوزیسیون موسوم به اتحاد امید توانست شکست سنگینی به جریان حاکم این کشور وارد کند.

آمارها حاکی از آن است که جریان اپوزیسیون 119 کرسی از مجموع 222 کرسی مجلس را تصاحب نموده و با این تعداد، می تواند کابینه آینده را تشکیل دهد.

گفتنی است حزب حاکم مالزی در حالی تنها 79 کرسی را به دست آورده است که در انتخابات دوره پیشین (2013) 133 کرسی را از آن خود نموده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 403

به "ماهاتیر محمد به عنوان هفتمین نخست وزیر مالزی سوگند یاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماهاتیر محمد به عنوان هفتمین نخست وزیر مالزی سوگند یاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید