نگاهداری: تغییر رویکرد ارزیابی پژوهشی واحد های دانشگاه آزاد ، نظام پژوهش افق 1404 برنامه ریزی شد

به گزارش مجله جگوار، رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد گفت: برنامه راهبردی عملیاتی نظام پژوهش افق 1404 برای دستیابی به نظامی دقیق و عملیاتی در حوزه فعالیت های پژوهشی، برنامه ریزی شده است.

نگاهداری: تغییر رویکرد ارزیابی پژوهشی واحد های دانشگاه آزاد ، نظام پژوهش افق 1404 برنامه ریزی شد

با وبسایت سازمان نظام مهندسی همراه باشید.

بابک نگاهداری رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی در تبادل نظر با خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، با اشاره به حرکت رو به جلوی برنامه راهبردی عملیاتی نظام پژوهش این دانشگاه گفت: همیشه برای نتیجه دریافت از هر اقدامی برنامه ریزی و مشخص کردن جهت، یکی از ابتدایی ترین الزامات است. در حوزه پژوهش دانشگاه نیز به عنوان یکی از حوزه های کلیدی، برنامه ریزی پژوهشی یکی از الزامات اولیه است.

نگاهداری اضافه کرد: با این حال، برای برنامه ریزی درست در وهله اول باید اهداف به طور دقیق مشخص گردد و در وهله دوم قابلیت ها و توانمندی ها جهت دستیابی به اهداف مورد نظر قرار گیرد. هرچه اهداف مشخص شده با جزئیات بیشتر و در صورت امکان به صورت کمی باشد، در نتیجه آن برنامه ریزی اجرا شده دقیق تر خواهد بود.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برنامه ریزی که بر مبنای اهداف کمی دقیق باشد، به راحتی قابل ارزیابی خواهد بود و هرگونه انحراف از جهت دستیابی به اهداف مشخص شده، قبل از هدر رفتن منابع مشخص خواهد شد. به همین منظور در پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی، برنامه راهبردی عملیاتی نظام پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی افق 1404 برای دستیابی به یک نظام دقیق، قابل ردیابی و عملیاتی در حوزه فعالیت های پژوهشی، برنامه ریزی شده است.

وی بیان نمود: به طور کلی در این برنامه اهداف کلان حوزه پژوهش دانشگاه شاخص گذاری و کمی سازی شده است و با توجه به منابع انسانی، زیرساخت ها و فرصت های منطقه ای برای هر استان سهم بندی شده است. سند دانشگاه اسلامی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و ابلاغی به دانشگاه آزاد اسلامی سند مبنا و پایه در تهیه این برنامه بوده است.

نگاهداری درباره اهداف این برنامه گفت: تقویت قابلیت پاسخگویی نظام پژوهشی دانشگاه به احتیاج های تحقیقاتی ملی و محلی؛ توسعه کمی و کیفی فعالیت ها و دستاورد های پژوهشی؛ افزایش درآمد ها و منافع دانشگاه از فعالیت های پژوهشی؛ افزایش پژوهش های هدفمند و کاهش پژوهش های بدون تقاضا و یا بدون کاربست؛ افزایش فعالیت ها و قابلیت های بین المللی نظام پژوهشی دانشگاه و توسعه متوازن شبکه های آزمایشگاهی و تحقیقاتی از اهداف این برنامه است.

به گفته وی؛ تحقق این برنامه، به طور دقیق میزان انتظار از استان ها و واحد ها برای بهره گیری از منابع در اختیار در جهت دستیابی به اهداف حوزه پژوهش دانشگاه را مشخص خواهد کرد.

رئیس پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین به تغییر رویکرد ارزیابی پژوهشی واحد های دانشگاه اشاره و مطرح کرد: نظارت و ارزیابی در هر سازمانی یکی از الزامات مدیریتی است که مانع هدر رفت منابع و افزایش تاثیرگذاری برنامه ریزی های اجرا شده در راستای تحقق اهداف و ماموریت ها می گردد.

نگاهداری ادامه داد: نظارت و ارزیابی یکی از موارد حساس و دقیقی است که باید به درستی پیاده سازی گردد، چرا که سخت گیری های بیش از حد باعث از بین رفتن خلاقیت و آسان گیری باعث هدر رفت منابع خواهد شد. به همین منظور از ابتدای حضور در دانشگاه آزاد اسلامی و خدمت در حوزه پژوهشی، به دنبال تغییر رویکرد ارزیابی پژوهشی واحد های دانشگاه آزاد اسلامی بوده ام.

وی بیان نمود: معتقدم نظارت و ارزیابی باید دقیق و روان انجام گردد و در جهت تحقق اهداف کلان دانشگاه و رویکرد های ریاست عالیه دانشگاه در انجام پژوهش اثرگذار و مساله محور باشد، به این منظور در پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی از سه جنبه به این مهم پرداخته ایم. جنبه اول جمع آوری آمار و اطلاعات دقیق و به روز به وسیله سامانه سماپ، جنبه دوم تدوین برنامه راهبردی عملیاتی پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی که انتظارات از واحد های دانشگاهی را به طور دقیق مشخص می نماید، جنبه سوم پیگیری امور پژوهشی در نشست های راهبری پژوهشی منطقه ای به صورت حضوری.

رییس پژوهشگاه و آزمایشگاه های دانشگاه آزاد گفت: در نشست های راهبری پژوهشی منطقه ای، در کنار همفکری جهت برطرف مسائل واحد ها برای تحقق اهداف برنامه راهبردی عملیاتی پژوهش دانشگاه، ارزیابی میزان تحقق آن ها نیز دنبال می گردد. در کل معتقدم، در سایه ارزیابی و نظارت درست و به موقع است که امکان اجرای اقدامات لازم جهت برطرف موانع و کاستی ها فراهمو موفقیت برنامه ها تضمین می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اسفند 1398 بروزرسانی: 10 اسفند 1398 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 738

به "نگاهداری: تغییر رویکرد ارزیابی پژوهشی واحد های دانشگاه آزاد ، نظام پژوهش افق 1404 برنامه ریزی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهداری: تغییر رویکرد ارزیابی پژوهشی واحد های دانشگاه آزاد ، نظام پژوهش افق 1404 برنامه ریزی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید