چرایی یک بام و دو هوای دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات با طالبان

به گزارش مجله جگوار، در حالی که هنوز اختلافات داخلی وجود دارد، شورای عالی مصالحه کامل نشده است و تبادل زندانیان نیز مشکلاتی دارد اما وزارت صلح افغانستان از آمادگی دولت برای آغاز مذاکرات می گوید.

چرایی یک بام و دو هوای دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات با طالبان

به گزارش دفتر منطقه ای مجله جگوار، مقامات افغان در ماه های اخیر در نشست ها و گردهمایی هایی مختلف همواره تاکید می کنند که تیم مذاکره کننده دولت برای آغاز مذاکرات بین الافغانی با طالبان در آمادگی کامل فنی، محتوایی و تدارکاتی واقع شده است و از طالبان نیز می خواهند تا با توقف خشونت ها و آزادی کامل زندانیان دولتی، آمادگی اش را برای آغاز گفت وگوها اعلام کند.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که مقامات آمریکایی از سران دولت افغانستان می خواهند تا فوراً دولت جدید را تشکیل دهند و با ایجاد شورای عالی مصالحه و تکمیل تبادل زندانیان، بسوی آغاز مذاکرات بین الافغانی حرکت کنند.

مقامات آمریکایی بارها کابل را برای آزادی همه زندانیان طالبان براساس فهرست ارائه شده این گروه تحت فشار قرار داده اند اما دولت افغانستان تاکید می کند که به دلایل حقوقی امکان آزادی 592 نفر از زندانیان طالبان از مجموع 5 هزار زندانی این گروه وجود ندارد و از این گروه نیز می خواهد تا فهرست جایگزینی را برای آزادی در اختیار دولت قرار دهد.

طالبان اما با پافشاری بر آزادی زندانیان براساس فهرست ارائه شده در قطر به دولت پیشنهاد داده است که مشروط بر آزادی زندانیان باقیمانده این گروه تا عید قربان، مابقی زندانیان دولتی را آزاد خواهد کرد و آماده است تا مذاکرات بین الافغانی را نیز آغاز کند.

دولت افغانستان تا به امروز بطور رسمی این درخواست طالبان را رد و یا قبول نکرده اما زلمی خلیلزاد کننده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دور تازه سفرهای منطقه ای خویش تلاش دارد تا موانع باقیمانده بر سر آغاز مذاکرات را حل نماید.

براساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، خلیلزاد در سفر به دوحه و کابل بطور ویژه برای تکمیل فرایند تبادل زندانیان بین طالبان و دولت افغانستان و نیز کاهش خشونت ها تلاش خواهد کرد.

کننده ویژه آمریکا در حالی سفرهایش را آغاز کرده که ظاهراً دولت افغانستان از موضع خویش بر عدم آزادی 592 نفر از زندانیان طالبان عقب نشینی کرده است.

احمدالله واثق عضو تیم مذاکره کننده طالبان با اعلام این خبر گفت که فرایند آزادی زندانیان این گروه پس از چند روز تاخیر بار دیگر از سرگرفته شده و براساس توافقنامه قطر 50 نفر از زندانیان طالبان از زندان پلچرخی آزاد شده اند.

واثق می گوید که این زندانیان آزاد شده طالبان از کسانی هستند که دولت کابل پیش از این آزادی آنها را سخت و سخت توصیف کرده بود.

با این حال، مقامات افغان از آمادگی برای مذاکرات بین الافغانی می گویند اما هنوز فرایند آزادی زندانیان طالبان بطور کامل انجام نشده، کابینه دولت مشارکتی اشرف غنی و عبدالله بدلیل اختلاف بین دو طرف هنوز تکمیل نیست و مجلس افغانستان نیز به تعطیلات 45 روزه تابستانی رفته است.

برخی کارشناسان بر این باورند که طالبان با تشدید حملات در نظر دارد تا در آستانه مذاکرات بین الافغانی از موضع قدرت بر سر میز مذاکره حاضر شود و امتیازگیری کند؛ ارگ ریاست جمهوری نیز با اظهارات ضد و نقیض درباره صلح تلاش می کند تا با خریدن زمان و تاخیر مذاکرات، مسائل و اختلافات داخلی را به حداقل برساند تا دولت با موضع قوی و حمایت حداکثری کشورهای خارجی بر سر میز مذاکرات حاضر شود.

از طرف دیگر نیز غنی می داند که طالبان در مذاکرات بدنبال قدرت حداکثری است، بنابراین ورود به مذاکرات در چنین شرایطی را خطری برای خاتمه کار دولتش دانسته و از اینرو توسط طالبان و برخی کارشناسان به تلاش برای ایجاد تاخیر در فرایند صلح متهم است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1169

به "چرایی یک بام و دو هوای دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات با طالبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی یک بام و دو هوای دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات با طالبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید