10 شهریور؛ آخرین مهلت مراجعه مشمولان دیپلمه به پلیس

به گزارش مجله جگوار، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص آخرین مهلت معرفی دیپلمه های مشمول برای انجام خدمت سربازی، مدت زمان دوره آموزشی، تعیین تکلیف مشمولان قلبی ـ عروقی، محرومیت های مشمولان غایب و پیگیری حقوق سربازان سخن گفت.

10 شهریور؛ آخرین مهلت مراجعه مشمولان دیپلمه به پلیس

به گزارش خبرنگاران از فارس، روز گذشته با برگزاری کنکور هنر عملا پفراینده کنکور سراسری در سال 99 بسته شد.

کنکور با همه اما و اگرها و تأخیر و تعویق هایش به انتها رسید و در این بین فقط یک دسته از مشمولان بودند که بیش از همه دست و دل شان لرزید. مشمولان دیپلمه را می گویم. نگران بودند؛ نگران از آن جهت که فرجه اعزام شان به سر رسیده بود.

اما در این بین ستاد کل نیروهای مسلح برای مشمولان دیپلمه چاره ای اندیشید و به آنها این فرجه را داد که تا یک هفته پس از آزمون سراسری فرصت داشته و بعد از شرکت در کنکور برای خدمت سربازی اقدام کنند؛ فرجه زمانی که به روزهای آخرش نزدیک شده و باید شمارش معکوس آن را ببینیم.

آگاهی از آخرین فرصت و فرجه در نظر گرفته شده برای مشمولان دیپلمه، مدت زمان دوره آموزش سربازی، شرایط اعزام مشمولان قلبی و عروقی، حقوق سربازان و چند و چون های خدمت سربازی در این روزهای کرونایی ما را بر این داشت تا با امیردریادار دوم غلامرضا رحیمی پور رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح به گفت وگو بنشینیم.

دوشنبه 10 شهریور آخرین روز معرفی و مراجعه مشمولان دیپلمه به پلیس + 10

ستاد کل در اطلاعیه ای اعلام کرده بود که برای شرکت مشمولان دیپلمه در کنکور سراسری تمهیداتی اندیشیده است؛ قرار بود این مشمولان یک هفته فرصت داشته باشند؛ فرصت مشمولان داوطلب کنکور سراسری به طور دقیق تا چه روزی است؟

قبلا اعلام شد که مشمولان وظیفه دیپلمه سال 98 که سال جاری در کنکور شرکت داشتند بعد از شرکت در آزمون به مدت یک هفته فرصت دارند خود را برای انجام خدمت سربازی به پلیس + 10 معرفی کنند.

اما در نهایت بعد از برگزاری جلسات مقرر شد که مشمولان دیپلمه تا انتها وقت اداری روز دوشنبه 10 شهریور فرصت داشته باشند تا به پلیس + 10 مراجعه کنند؛ مشمولان توجه داشته باشند که در اسرع وقت برای معین شرایط خدمت سربازی خود اقدام کنند.

غایبین حق ادامه تحصیل ندارند

ذکر این نکته ضروری است که ادامه تحصیل برای مشمولان غایب ممنوع است پس مشمولان در اولین فرصت به پلیس +10 مراجعه کرده و شرایط خدمتی خود را معین کنند.

ان شاءالله زمانی که نتایج کنکور اعلام و در آزمون پذیرفته شدند می توانند از خدمت ترخیص شده و ادامه تحصیل دهند.

ترخیص قبولی های کنکور با اعلام نتایج است یا آغاز کلاس ها؟

مشمولان قبولی در آزمون کنکور سراسری آیا بعد از اعلام نتایج ترخیص می شوند یا هنگامی که کلاس ها تشکیل شد؛ چرا که هنوز برای تشکیل کلاس ها و زمان آن اما و اگر وجود دارد؟

ما هم برای اعلام این شرایط منتظر هستیم. باید شرایط پیش رو را دید تا بتوان گفت که آیا بعد از اعلام نتایج مشمولان ترخیص شوند یا با آغاز کلاس ها؛ منتظر هستیم تا به تاریخ اعلام نتایج نزدیک شویم؛ چرا که شرایط کرونا نامعین است و ممکن است بین زمان اعلام قبولی و آغاز کلاس ها فاصله، زیاد باشد.

اگر فاصله زیاد بود ترخیص را موکول می کنیم به آغاز کلاس؛ اما اگر فاصله نزدیک بود مثل سال های گذشته که یک ماه یا 20 روز بیشتر فرصت نبود؛ خب بلافاصله مشمولان را ترخیص می کنیم تا به کلاس هایشان برسند.

اما اگر فاصله زیاد بود و معطلی زیادی تا زمان تشکیل کلاس ها وجود داشت مشمولان را حین خدمت نگه داشته و 10 تا 20 روز قبل از آغاز کلاس ها آنها را ترخیص می کنیم.

درخواست تعویق اعزام برای همه مشمولان امکان پذیر است

آیا دیپلمه هایی که یک هفته فرصت برای معرفی خود دارند می توانند درخواست یک ماهه تعویق را داشته باشند؟

طبق مقررات، سازمان وظیفه عمومی به درخواست افرادی که تعویق اعزام داشته باشند، رسیدگی می کند؛ این موضوع در گذشته بوده و کماکان هم ادامه دارد؛ کسانی که به هر دلیل مشکل داشته و عذرشان موجه باشد می توانند تقاضای تمدید اعزام داشته باشند؛ آن هم در هر مقطعی از دیپلم گرفته تا لیسانس و فوق لیسانس اما اینکه هر کسی تقاضا کند پذیرفته شود؛ اینگونه نیست.

سازمان وظیفه عمومی درخواست ها را بررسی کرده و اگر عذری را موجه تشخیص دهد تعویق یک ماهه را به متقاضی اعلام می کند.

دوره آموزشی مهرماه هم یک ماهه است

دوره آموزش سربازی تا چه زمانی یک ماهه است؟

مشمولان نگران نباشند پیش بینی ما این است که تا آخر سال، دوره آموزشی یک ماهه باشد ولی به هر حال بستگی به تصمیم گیری مبادی تخصصی و مربوطه دارد که نتیجه بررسی خود را معین و اعلام کنند.

برای مهر ماه نیز دوره آموزشی یک ماهه است اما برای نیمه دوم سال منتظر تصمیم گیری در این زمینه هستیم.

مدت دوره آموزشی یک ماه خالص است بدون احتساب تعطیلی

برخی پادگان ها و مراکز آموزشی مدت دوره آموزشی شان چند روزی بیشتر از یک ماه است؛ علت این تفاوت چیست؟

مدت دوره آموزشی یک ماه خالص است، برخی از سازمان ها تعطیلات را کسر کرده و ممکن است یک هفته به این یک ماه اضافه شود.

احتمال معافیت پزشکی 6 ماهه مشمولان قلبی عروقی

اعزام مشمولان قلبی عروقی به کجا رسید آیا شرایط این مشمولان معین تکلیف شد؟

ان شاءالله تا یک ماه دیگر شرایط این دسته از مشمولان معین تکلیف می شود.

آنهایی که در زمره پر خطر بودند قرار است شرایط شان بررسی شده و در جلسه معین تکلیف شود که آیا معافیت موقت 6 ماهه بدهیم یا خیر؛ آنها که پرخطر نبودند به مرور اعزام می شوند.

اعزام دسته کم خطر مشمولان قلبی عروقی از این ماه

اعزام گروه کم خطر مشمولان قلبی عروقی از چه زمانی انجام می شود؟

از این ماه اعزام این دسته از مشمولان آغاز می شود؛ باید گفت همه بیماران قلبی عروقی مقابل ویروس کرونا پرخطر نیستند؛ برخی بیماری ها که آسیب پذیری شان بیشتر است را جدا کرده و از اعزام شان تا به امروز خودداری کرده ایم؛ احتمالا معافیت موقت به این دسته تعلق بگیرد؛ اما آنهایی را که پرخطر نیستند از این ماه اعزام خواهیم کرد.

فوتی کرونایی در بین سربازان نداشته ایم

از آخرین آمار ابتلا به کرونا در بین سربازان بگویید؛ آیا فوتی کرونایی داشته ایم؛ آمار مبتلایان به کرونا در جامعه سربازان افزایش داشته است؟

الحمدالله فوتی کرونایی در بین سربازان نداشتیم.

در موضوع ابتلا به کرونا نیز در حوزه سربازان هیچ افزایش یا کاهشی نداشته ایم بلکه یک فرایند ثابت بوده که با آمار جامعه در ابتلا به کرونا نیز فاصله بسیار داشته و درصدش بسیار پایین است.

دوره احتیاط به انتها رسیده

یکسری از سربازان گروه های پزشکی برای کادر درمانی به کارگیری می شدند؛ آیا این اتفاق هنوز هم رخ می دهد؛ شرایط حقوق این دسته از سربازان چگونه است؟

بطور کل گروه پزشکی و پیراپزشکی در حوزه تخصصی به کار گرفته می شوند در بیمارستان ها، درمانگاه ها و ... .

برخی از این کارکنان وظیفه در امر مبارزه با کرونا به کارگیری شدند اما با توجه به آنکه نیروی انسانی تامین شده این افراد بیشتر در یگان ها و مراکز درمانی پادگان ها مشغول به کار هستند.

در ابتدای شیوع کرونا که دوره احتیاط بود تعدادی را اضافه بر مدت قانونی سربازی نگه داشتیم و دوره احتیاط را آغاز کرده بودیم که به این دسته از سربازان حقوق معادل درجه را دادیم که الحمدالله با توجه به شرایط و رفع مشکل انسانی این تعداد محدود از مشمولان پزشکی و پیراپزشکی ترخیص شده و حقوق معین شده به آنها پرداخت شد.

از آن به بعد حقوق کارکنان وظیفه بر اساس پولی که دولت به ستاد کل می دهد و مبلغی که مقرر شده، پرداخت می شود و بین کادر گروه پزشکی و سایر کارکنان وظیفه فرقی نیست؛ بر اساس درجه و محل خدمت همان مبالغ حقوق که در لیست و جدول معین شده به آنها پرداخت می شود.

ستادکل به جد پیگیر افزایش حقوق سربازان است

برای افزایش حقوق کارکنان وظیفه، ستاد کل پیگیری خاصی انجام داده است؟

بله؛ در خصوص افزایش حقوق کارکنان وظیفه مطابق قانون خدمت وظیفه عمومی از مبادی مختلف پیگیر این موضوع هستیم. ان شاءالله حقوق سربازان افزایش داشته باشد؛ باید گفت ستاد کل به جد پیگیر این موضوع است.

اجرای طرح جریمه مشمولان غایب تعداد غایبین را افزایش داد

آیا تعداد مشمولان غایب افزایش یافته است؟

متأسفانه به خاطر اجرای قانون جریمه مشمولان غایب در انتها سال 97 و سال 98 افزایش چشمگیری در آمار مشمولان غایب داشتیم چون بسیاری از سربازان و مشمولان وظیفه انتظار داشتند که طرح جریمه مشمولان غایب ادامه پیدا کند؛ بنابراین به غیبت شان ادامه داده و عده ای هم به این افراد پیوستند.

به خاطر همین موضوع بود که جلوی ادامه اجرای طرح جریمه مشمولان غایب گرفته شد.

در خصوص شرایط مشمولان غایب در سال جاری باید گفت ابتدای سال به دلیل کرونا نگرانی هایی ایجاد شد و موضوع کرونا در این زمینه مؤثر بود اما به نظر می رسد از نیمه دوم سال شرایط بهتر شود.

محرومیت های قانونی در انتظار مشمولان غایب و سربازان فراری

محرومیت های قانونی در قبال مشمولان غایب چیست؟

مطابق مواد قانونی برای مشمولان غایب محرومیت هایی پیش بینی شده است از جمله اینکه هر گونه استخدام و بکارگیری غایبان در شرکت های دولتی و خصوصی ممنوع است؛ اجازه ادامه تحصیل نداشته و نمی توانند در ادامه وقتی هم که به خدمت سربازی می فرایند از معافیت کفالت و .. استفاده کنند؛ این افراد اجازه خروج از کشور ندارند.

باید گفت این محرومیت ها هم برای کارکنان وظیفه فراری و هم مشمولان غایب است البته ستاد کل هم پیگیر این موضوع است تا این محرومیت ها و این قانون به نحو احسن انجام شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مهر 1399 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1209

به "10 شهریور؛ آخرین مهلت مراجعه مشمولان دیپلمه به پلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 شهریور؛ آخرین مهلت مراجعه مشمولان دیپلمه به پلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید