تصویر روز ناسا؛ چرا به پلاریس ستاره شمال می گویند؟!

به گزارش مجله جگوار، پلاریس نزدیک ترین ستاره درخشان به قطب شمال سماوی است.

تصویر روز ناسا؛ چرا به پلاریس ستاره شمال می گویند؟!

سطح پلاریس که یک متغیر قیفاووسی است به آرامی می تپد و باعث تغییر چند درصدی در درخشندگی این ستاره در طول چند روز می گردد.

پلاریس (Polaris) نزدیک ترین ستاره درخشان به قطب شمال سماوی در راستای محور چرخش زمین است؛ بنابراین با چرخش زمین به نظر می رسد که ستاره ها به دور پلاریس می گردند، اما خود پلاریس همواره در همان جهت شمالی باقی می ماند. به همین علت آن را ستاره شمال یا قطبی می نامند. هیچ ستاره درخشانی در نزدیکی قطب جنوب سماوی وجود ندارد. به عبارت دیگر، درحال حاضر ستاره درخشانی به نام ستاره جنوب جنوب نداریم.

هزاران سال پیش محور چرخش زمین متفاوت بود و با انحراف کمی به وگا به عنوان ستاره شمال اشاره می کرد. پلاریس درخشان ترین ستاره آسمان نیست، اما به راحتی می توان آن را پیدا کرد؛ زیرا با دو ستاره صورتواره ملاقه بزرگ واقع در دب اکبر تقریباً هم راستا است.

این تصویر با وسعت هشت درجه ترکیبی از صد ها نوردهی، در مرکز تصویر پلاریس قرار گرفته است که از میان گازوغبار کم نور سحابی یکپارچه فلاکس (Integrated Flux Nebula (IFN)) که در سراسر قاب دیده می گردد، ظاهر شده است. بعلاوه خوشه ستاره ای کروی NGC 188 در سمت چپ تصویر تعیین است.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 23 فروردین 1402 بروزرسانی: 23 فروردین 1402 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2271

به "تصویر روز ناسا؛ چرا به پلاریس ستاره شمال می گویند؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا؛ چرا به پلاریس ستاره شمال می گویند؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید