قدیمی ترین فسیل هیولاهای دریایی کشف شد ، با جد بزرگ دایناسورها آشنا شوید ، عکس

به گزارش مجله جگوار، قدیمی ترین فسیل ستون مهره های یک دایناسور دریایی قطبی با قدمتی 246 میلیون سال در جزیره جنوبی نیوزیلند مورد آنالیز نهاده شد و از آن نتایج جدیدی به دست آمد.

قدیمی ترین فسیل هیولاهای دریایی کشف شد ، با جد بزرگ دایناسورها آشنا شوید ، عکس

غزال زیاری: ستون مهره های باستانی، قدیمی ترین نوع فسیل هایی است که در نیمکره جنوبی یافت می گردد. این کشف در تضاد با نظریه هایی است که تا به امروز وجود داشته و شواهد فعلی حکایت از آن دارد که مهاجرت اولیه به اقیانوس ها منحصر به جزیره اسپیتسبرگن در شمال نروژ نبوده است.

به گزارش خبرنگاران ، خزندگان میلیون ها سال قبل از تسلط دایناسورها بر کره زمین، در دریاها زندگی می کردند و در این بین، خزنده بالگان که طول دوره تکاملی شان بیش از 180 میلیون سال بود، متنوع ترین و طولانی ترین گروه از انواع خزندگان را تشکیل می دادند.

دکتر بنجامین کایر، کارشناس موزه تکامل دانشگاه اوپسالا دراین باره گفت: این گروه معمولاً با پلسیوسورهای (خزندگان آبزی و گوشت خوار) گردن دراز مرتبطند که به تصاویر هیولای دریاچه نس (در اسکاتلند) شباهت دارند.

فسیلی که قبلا کشف شده بود

نکته جالب اینجاست که این فسیل، فسیل جدیدی نیست؛ نخستین بار در سال 1978 کشف شده بود و به هیولای دریایی غول پیکری به نام نوتوسور نسبت داده می شد. بر اساس اطلاعات بریتانیکا، این خزنده دریایی غول پیکر در دوره تریاس (تقریباً 251 تا 200 میلیون سال پیش) در ابراقیانوسی که از اروپای شمالی ماقبل تاریخ تا جنوب آسیا را در برمی گرفت، زندگی می کرد.

نوتوسورها بدنی باریک با گردن، دم و اندامی کشیده داشتند و با چرخاندن بدنشان شنا می کردند و حرکتی روان و موج دار داشتند. این خزندگان درواقع نوع تکامل یافته ای از خزندگان زمینی است که ارتباط دوری با مارمولک ها و مارها داشتند؛ دقیقاً مثل بسیاری از خزنده بالگان دیگر.

باوجودی که این فسیل سال ها قبل کشف شده بود، ولی حالا تجزیه وتحلیل های اخیر، از اهمیت واقعی آن پرده برداشته است. کایر دراین باره گفت: نوتوسور کشف شده در نیوزیلند بیش از 40 میلیون سال قدیمی تر از قدیمی ترین فسیل های خزنده بالگان شناخته شده در نیمکره جنوبی است.

عادت های باستانی و تکامل نوتوسورها

کایر در ادامه گفت: ما نشان دادیم که این خزندگان دریایی باستانی در محیط ساحلی کم عمقی و مملو از موجودات دریایی در دایره قطبی جنوبی آن موقع زندگی می کردند. طبق گفته او، قدیمی ترین فسیل های نوتوسورها که قدمتی تقریباً 248 میلیون ساله دارند، در امتداد منطقه شمالی باستانی (از شمال شرقی تا شمال غربی ابر اقیانوس پانتالاسا) کشف شده اند که بیشترین آن ها در اروپا، جنوب شرقی چین و خاورمیانه یافت شده اند.

تا همین اواخر، اختلاف نظرهای مداومی در خصوص عادات زندگی هیولای دریایی قطبی باستانی وجود داشت که درباره جنبه های مختلف مهاجرت آن ها به دریا بود.

کایر در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: با بهره گیری از یک مدل تکاملی کالیبره شده با زمان درباره توزیع جهانی خزنده بالگان، نشان دادیم که نوتوسورها در نزدیکی خط استوا ریشه گرفته اند. او بعلاوه شرح داد که نوتوسورها در ادامه و پس از انقراض بزرگ فاجعه بار با سرعتی بالا به سمت شمال و جنوب به حرکت درآمدند که همین در حقیقت شروع عصر دایناسورها بود.

این محقق در بخش پایانی صحبت هایش گفت: اگرچه این تنها بخشی از مهره هایی است که روی تخته سنگی در بستر رودخانه ای در کوه هارپر در جزیره جنوبی نیوزیلند حفاری شده، اما این کشف، نور جدیدی را درباره خزندگان دریایی اولیه در نیمکره جنوبی ناشناخته قبلی روشن نموده است.

منبع: msn

54321

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 تیر 1403 بروزرسانی: 12 تیر 1403 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2355

به "قدیمی ترین فسیل هیولاهای دریایی کشف شد ، با جد بزرگ دایناسورها آشنا شوید ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین فسیل هیولاهای دریایی کشف شد ، با جد بزرگ دایناسورها آشنا شوید ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید