معرفی سریال Barbarians: داستان بربرها

به گزارش مجله جگوار، سریال بربرها یکی از جدیدترین سریال های سرویس استریم نتفلیکس است که برخلاف بیشتر ساخته های این مجموعه صرفا یک عنوان تاریخی لقب می گیرد. همانطور که از نام سریال هم مشخص است، تمرکز داستان سریال بربرها روی این قوم تاریخی قرار گرفته و روایت های متعددی از تاریخچه این قوم خونخوار ارائه می دهد. با این حال تمرکز اصلی سریال، روی نبرد توتبورگ واقع شده است. با خبرنگاران زندگی برای معرفی سریال بربرها همراه باشید.

معرفی سریال Barbarians: داستان بربرها

مورخان نبرد جنگل توتبورگ را با نام فاجعه واریان هم به یاد می آورند. نبردی که در سال نهم میلادی شروع شد و قبایل ژرمنی به رهبری آرمینیوس چروسی در جریان آن سه لشگر رومی و نیروهای پشتیبانی آن به رهبری پوبلیوس کوینتیلیوس واروس را شکست دادند. در دورانی که امپراطوری روم یک قدرت بی مثال به نظر می رسید، این شکست تاریخی یک اتفاق معمولی نبود. به همین دلیل و با وجود لشگرکشی های بی انتها و یورش های متعدد ارتش روم در سال های بعد، این قدرت بی بدیل هرگز برای تسخیر سرزمین هایی که در آن ها از طریق نیروهای ژرمنی شکست خوردند، تلاش نکردند. رومی ها در شرایطی تسلیم ژرمن ها شدند که مورخان باور دارد امپراطوری روم در آن زمان قدرتمندترین ارتش دنیا را داشت و با قلمرویی به وسعت 5 میلیون کیلومتر مربع را فرمانروایی می کرد.

داستان سریال بربرها درباره چیست؟

داستان سریال بربرها در دوران نبرد جنگل توتبورگ روایت می شود. بنابراین با یک سریال تاریخی-حماسی روبرو هستید که البته دلیلی برای محدودکردن خودش به وقایع تاریخی ندارد و گریزهای جالبی به درام های عاشقانه هم می زند. فرارفتن سریال های تاریخی از محدودیت های ژانر جماسی-تاریخی اتفاقی است که در چند سال اخیر بیشتر از قبل دیده شده و شاید دلیل اصلی آن سرگرم کردن هرچه بیشتر تماشاگر باشد. این قاعده در سریال بربرها هم وجود دارد. با این حال این سریال در رسیدن به جذابیتی که برخی از رقبای مشابهش دارند، ناتوان به نظر می رسد. شاید ضعف های سریال بربرها را باید در تعداد کم اپیزودهای آن جستجو کرد. این مینی سریال تنها 6 اپیزود دارد و تماشای آن زمان زیادی هم نمی خواهد. از آن جایی که سریال روایت های محدودی را برای به تصویرکشیدن انتخاب کرده، محدودتر بودن سریال نسبت به رقبایی مانند وایکینگ ها قابل قبول به نظر می رسد.

سریال تماشاگرش را با قوم های پراکنده ای ملت بربرها آشنا می کند. آن ها به صورت قبیله ای زندگی می کنند اما نیاز دارند به یک اتحاد کامل دست پیدا کنند. چراکه به نظر می رسد شرایط به سرعت در حال تغییر است و احتمالا شرایط حالت خطرناکی پیدا می کند. به همین دلیل رهبر این قبایل، گروهی را از میان بربرها انتخاب می کند تا برای مذاکره با امپراطوری روم وارد عمل شوند. اما در شرایطی که بربرها امیدوار هستند شرایط تغییر کند، نبرد بزرگی شکل می گیرد که هیچکس انتظارش را ندارد.

سریال بربرها با شروع جنگ تاریخی میان نیروهای رومی و ژرمنی به اوج خود می رسد. البته سریال در روایت این درگیری تاریخی خیلی هم قدرتمند ظاهر نمی شود و از ظرفیت های حماسی-اکشن این جنگ فراموش نشدنی به خوبی استفاده نمی کند. به همین دلیل عامل اصلی تنش میان شخصیت های سریال حول محور شخصیت آرمینیوس قرار می گیرد. او که سال ها پیش از طریق پدرش به رومی ها بخشیده شده حالا در برابر خانواده اش قرار می گیرد. این همان اتفاقی است که سریال را وارد سطح جدیدی می کند.

چرا باید سریال بربرها را تماشا کنید؟

اگرچه این سریال که در آلمان ساخته شده در رسیدن به نقطه اوج ناکام است و گاهی ناامیدکننده ظاهر می شود اما در نهایت قابل قبول به نظر می رسد. با وجود آن که بربرها تلاش می کند یک سریال تاریخی باشد، گاهی به یک اکشن حماسی تبدیل می شود و گاهی به سوی تبدیل شدن به یک درام عاشقانه احساسی تمایل پیدا می کند. به همین دلیل بربرها یک سریال کاملا تاریخی نیست. با وجود همه تلاش هایی که سریال برای تبدیل شدن به یک عنوان حماسی به کار می گیرد، در نهایت با یک درام تاریخی روبرو می شوید.

شاید این تغییر ژانر سریال که چندان هم مورد انتظار تماشاگر نیست، ناشی از ضعف در قصه پردازی و خلق موقعیت در چارچوب یک داستان مستند تاریخی باشد. البته که روایت های سریال چندان هم سیاه و سفید نیست و گاهی به خاکستری می زند و صحنه های جذابی برای تماشاگرش تدارک دیده اما در نهایت ایده اصلی سریال بربرها در انتها تراژدیک آن خلاصه می شود. به همین دلیل همه تلاش های سریال برای خیره کننده بودن تا اپیزود انتهای و دقایق آخر پنهان می مانند.

در این زمینه بخوانید:

20 انیمیشن برتر 20 سال قرن 21ام که باید تماشا کنید

متمایزترین فیلم های اکشن که هرگز آن ها را فراموش نمی کنید

بهترین مینی سریال هایی که می توانید تنها در یک روز تماشا کنید

تماشاگری که می داند سریال بربرها در نهایت نمایی از نبرد جنگل توتبورگ را به او نمایش می دهد، از لحن و روایتی که سریال دارد اندکی ناامید می شود. چراکه سریال اساسا راستا خوبی را دنبال نمی کند و در این راستا افت و خیزهای بسیاری را پشت سر می گذارد. به همین دلیل دوست داشتن سریال بربرها به یک تصمیم کاملا سلیقه ای تبدیل می شود. این مینی سریال که از طریق سرویس استریم نتفلیکس منتشر شده، نمی تواند انتظارات یک تاریخ دان حرفه ای را برآورده کند اما برای تماشاگری که دوست دارد اطلاعات بیشتری درباره بربرها داشته باشد، هیجان انگیز به نظر می رسد. با این حال از قلم نیاندازید که سریال بربرها صحنه های اکشن متعدد و خیره کننده ای هم برای تماشاگرش در نظر نگرفته است. به همین دلیل نباید انتظارات بسیار بالایی از آن داشته باشید.

با این حال بربرها سریالی نیست که برای مدتی طولانی در فکر تماشاگر باقی بماند. حتی برای هواداران جدی سریال های تاریخی که داستان های حماسی را با دقت دنبال می کنند، بربرها چیزی بیشتر از یک سریال یک بار مصرف نیست. بنابراین اگر انتظارات بالایی از یک سریال تاریخی حماسی دارید شاید بربرها گزینه مناسبی نباشد اما تماشای آن برای یک بار هم تجربه جذابی به نظر می رسد که قطعا خالی از لطف نیست.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1920

به "معرفی سریال Barbarians: داستان بربرها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سریال Barbarians: داستان بربرها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید