آثار فلزی محوطه باستانی مرسین مهدیشهر مستندنگاری شدند

به گزارش مجله جگوار، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، آثار فلزی محوطه باستانی مرسین مهدیشهر مستندنگاری شدند.

آثار فلزی محوطه باستانی مرسین مهدیشهر مستندنگاری شدند

حمیدرضا دوست محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه کرد: آثار فلزی مکشوفه این محوطه باستانی از طریق کارشناسان حفاظت و بازسازی آثار تاریخی اداره کل ساماندهی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه کرد: بررسی شرایط و مطالعه رفتار خوردگی این آثار با توجه به تعداد زیاد و ارزشمندبودن آنها از طریق کارشناسان بخش فلز در پژوهشکده حفاظت و بازسازی آثار تاریخی و کارشناسان اداره کل انجام شد.

وی ادامه داد: مستندنگاری، آسیب نگاری و ساماندهی از دیگر اقدامات اجرا شده بر روی آثار فلزی کشف شده در محوطه باستانی مرسین مهدیشهر بود و برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، اشیای فلزی شکننده یا کوچک در جعبه های محافظ مناسب بسته بندی شد.

دوست محمدی با اشاره به اینکه محل نگهداری اشیای مفرغی دارای محصول خوردگی فعال از اشیایی که خوردگی غیرفعال دارند جدا شدند، گفت: باقی اشیا براساس مقدار و ابعاد، فرم، جنس و کاربرد تفکیک شد و در قفسه ها و کشوهایی از جنس فلز لعاب دار و دردار برای جلوگیری از آلودگی هوا و گرد و خاک طبقه بندی شد.

وی اضافه کرد: کاوش نجات بخشی گورستان مرسین که اواسط تابستان 1393 آغاز و بررسی باستان شناختی، شناسایی و مستندنگاری آثار تاریخی فرهنگی محدوده سد فینسک با هدف بدست آوردن اطلاعات از محوطه پیش از به زیر آب رفتن و ساختن سد انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان اضافه کرد: گورستان مرسین در چشم انداز محدوده کاوش شده خود مواد فرهنگی را آشکار کرد که همگون و همسان با مواد فرهنگی پیشتر شناخته شده عصر آهن پایانی در مرکز و غرب فلات ایران بود و اشیای فلزی این مجموعه به شدت تحت تأثیر فرایندهای تخریب قرار گرفته و خوردگی را در آنها بوجود آورده بود.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1902

به "آثار فلزی محوطه باستانی مرسین مهدیشهر مستندنگاری شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار فلزی محوطه باستانی مرسین مهدیشهر مستندنگاری شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید