آیا چاله هوایی واقعا خطرناک است؟

به گزارش مجله جگوار، سفر کردن با هواپیما برای بسیاری از مردم دلهره آور است؛ به همین علت پیش از این در مورد راه های غلبه بر ترس از پرواز با شما صحبت کردیم. حالا تصورش را بکنید اگر هواپیمای افرادی که از پرواز می ترسند وارد چاله هوایی شود چه فشار روانی وحشتناکی به آنها وارد می شود. باید بگوییم هواپیماها طوری ساخته شده اند که در برابر فشارهای شدید مقاوم باشند و جایی برای ترس وجود ندارد. با این حال برای بسیاری از مردم این سوال پیش می آید که آیا چاله هوایی واقعا خطرناک است؟ علت به وجود آمدن آن چیست؟ اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که ترس از تلاطم های ناگهانی هواپیما، باعث می شود قید سفر هوایی را بزنید، با این مطلب در مجله گردشگری خبرنگاران همراه باشید.

آیا چاله هوایی واقعا خطرناک است؟

چاله هوایی چیست؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چاله های هوایی به وجود بیایند و خلبان ها به تمامی این عوامل آگاه هستند. یکی از دلیل های شایع بروز چاله هوایی، افقی وزیدن باد است کهجریانی بسیار قوی به نام جریان جتی را ایجاد می کند. این جریان می تواند تا چندین کیلومتر عمیق و عریض باشد و با سرعتی حدود 250 مایل بر ساعت معادل 402 کیلومتر بر ساعت بوزد. این جریان های قوی با هوای آرام ادغام می شوند و چاله های هوایی به وجود می آورند.

می توان چاله های هوایی را براساس مقدار شدت به 3 دسته تقسیم کرد:

چاله هوایی ملایم: هواپیما با دست انداز کوچکی روبه رو و مقداری جا به جا می شود.

چاله هوایی میانه: این نوع چاله هوایی کمتر از دسته قبلی اتفاق می افتد و شدت آن به حدی است که با وارد شدن به چاله هوایی، چای در لیوان در دست مسافران تکان می خورد و گاهی روی لباس آنها می ریزد.

چاله هوایی شدید: احتماع وقوع این چاله هوایی بسیار کم است و در 10 هزار ساعت پرواز، احتمال دارد 5 هواپیما تنها 5 دقیقه با این چاله هوایی روبه رو شود. نکته قابل توجه این است که خلبان می تواند به راحتی این چاله را مهار کند اما چاله های هوایی خطرناکی هم وجود دارند.

خطرناک ترین چاله هوایی

طبق تجربیات و تحقیقات کادر پرواز، چاله های هوایی که در هوایی صاف و بدون هیچ ابر و نشانه ای بروز می کنند، خطرناک ترین نوع محسوب می شوند. هنگام وقوع این چاله هوایی، خبری از هیچ رد و نشانه ای نیست و کاملا ناگهانی اتفاق می افتد. به طوری که مسافران فرصتی برای نشان دادن هیچ واکنشی جهت حفظ خود (نشستن و بستن کمربند) نخواهند داشت.

چرا چاله هوایی به وجود می آید؟

دلیل های بسیاری برای به وجود آمدن چاله هوایی می توان برشمرد که یکی از آنها تغییرات آب و هوایی و جوی در کره زمین است. همچنین جریان های جتی که بالاتر گفته شد، گردباد و طوفان های شدید و سرعت بالای هواپیما هنگام تغییر جهت می توانند در به وجود آمدن چاله های هوایی نقش اساسی داشته باشند.

آیا می توان چاله های هوایی را پیش بینی کرد ؟

در پاسخ به این سوال که آیا ابزاری برای پیش بینی چاله های هوایی وجود دارد یا نه، باید گفت که هیچ رادار یا راهی برای پیش بینی آنها وجود ندارد؛ اما خلبانان باتجربه براساس گزارش های هواشناسی می توانند از طریق بعضی از نشانه ها به بروز چاله های هوایی پی ببرند.

آیا چاله هوایی واقعا خطرناک است ؟

حتما برایتان پیش آمده که در سفر با هواپیما تلاطم های کوچکی را حس کنید. در واقع چاله هوایی امری معمول در سفرهای هوایی به شمار می آید و غالبا در ارتفاع 3000 پایی رخ می دهد. در این مواقع آسیبی به هواپیما و مسافران وارد نمی شود و جای نگرانی نیست. البته، رعایت نکات ایمنی در سفرهای هوایی بسیار ضروری است.

گفته شده که از بین 800 میلیون مسافر در سال تنها 100 نفر دچار آسیب در چاله های هوایی می شوند. دلیل این اتفاق هم نبستن کمربند ایمنی و قرار نگرفتن در جایگاه خودشان بوده است. پس می توان این نوید را داد که چاله های هوایی خطرناک نیستند و تنها باید نکات ایمنی را هنگام سفرهای هوایی رعایت کرد.

هنگام وقوع چاله هوایی چه کنیم؟

کادر پرواز و خلبانان در تلاش هستند که بهترین راستا را برای حرکت انتخاب کنند که فاصله زیادی با پروازهای قبلی و بعدی داشته باشند. بنابراین قبل از وقوع از هرگونه مسئله ای بستن کمربند ایمنی و حفظ آرامش در صورت بروز تلاطم بسیار توصیه می شود. اگر همراه خود کودک دارید، از جایگاه کودک خودرو استفاده کنید و تا زمانی که به طور ثابت هواپیما به زمین ننشسته است، کمربندهای خود را باز نکنید.

شما با چاله های هوایی برخورد کرده اید ؟

از دلیل وقوع چاله های هوایی تا مقدار خطرناک بودن آن برایتان گفتیم. حالا شما بگوید که در سفرهای هوایی خود، با چاله های هوایی برخورد داشته اید؟ در چنین وضعیتی چگونه رفتار کرده اید؟

طاهره یلفانی

منبع: فلای تودی
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2049

به "آیا چاله هوایی واقعا خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا چاله هوایی واقعا خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید