اسلحه ای در دستان ما

به گزارش مجله جگوار، شاهدان در تمام وقایع نقش مهمی دارند و مسؤولیت شهادت دادن نیز مسؤولیت سنگینی است اما این مسؤولیت از یک ارزش درونی می آید، میل به نجات و حمایت از همنوع. زمانی که افرادی از این مسؤولیت شانه خالی می کنند در واقع این مساله را به نمایش می گذارند که فاقد ارزش مهم انسانی در خود هستند.

اسلحه ای در دستان ما

به گزارش خبرنگاران، بسکمک از ما شاهد قلدری مجازی یا cyberbullying هستیم، فرزندان ما نیز در جمع دوستان و همسالان خود شاهد این مساله هستند. اما آیا باید نسبت به این ماجرا واکنشی نشان دهند و اصلا این واکنش به چه صورت باید باشد؟

نقش شاهدان

تحقیقات نشان داده حضور شاهدان همواره باعث می شود شخص قلدر، مخصوصا در فضای مجازی جسورتر شود، حس قدرت نمایی و میل به جلب توجه با حضور شاهدان بیشتر تحریک می شود، پس خود حضور شاهدان یکی از عوامل شدت دریافت قلدری است. گرچه ثابت شده واکنش شاهدان به قلدری باعث تغییر فرایند قلدری و رفتار فرد قلدر شده اما باید این مساله را نیز در نظر گرفت که گاهی این حمایت یا واکنش نسبت به قلدری ممکن است برای خود شخص نیز تبعاتی داشته باشد و حتی شاهد را نیز در دسته قربانی قرار دهد. تصمیم برای واکنش نشان دادن به قلدری تصمیم درستی است اما مراحل انجام این کار و تبعات آن برای هر فردی مهم است. در گام نخست نوجوانان باید بدانند همواره می توانند برای حمایت یا مشورت نزد بزرگ تری بیایند که امنیت آنها را تامین می کند. گاهی نوجوانان به دلیل مناسباتی میل به معرفی شخص قلدر ندارند و ترجیح می دهند که این مساله را بین دوستان خود حل و فصل کنند، در این موارد بهتر است به نوجوان ابتدا آرامش بدهید و او را راهنمایی کنید و در صورت حاد شدن شرایط بهتر است دوباره به بزرگ تری مراجعه کند و شما همواره پشتیبان او هستید. همچنین به جای این که به نوجوانان بگوییم وقتی شاهد زورگویی هستند گزارش دهند، به آنها بیاموزیم خود را به عنوان یک شرکت کننده فعال در این شرایط تصور کنند و روش های مختلفی را برای موقعیت های مختلف در نظر بگیرند. مثلا:

قلدری را مستند کنید. اگر به نظر می رسد آسیب های جدی روحی و جسمی به قربانی، قلدر و حتی شاهدان می رسد، سریعا گزارش دهید.

با هدف قلدری به صورت خصوصی گفت وگو کنید.

میان هدف و قلدر واسطه شوید.

در تمام این پیشنهادها ظرفیت روحی و قابلیت گفت وگوی فرزند خود را در نظر بگیرید. بعضی نوجوانان قدرت حل مساله یا تفکیک احساسات را به نسبت باقی همسالان خود بیشتر دارند و همین باعث می شود بتوانند شرایط سخت روانی را مدیریت کنند. اما اگر قرار است فشار روحی مضاعفی به دلیل حل این مساله بر نوجوان و کودک تحمیل شود، بهتر است که او را وارد چنین ماجرایی نکنیم.

ترس از عمل مسؤولانه

در بعضی شرایط، نوجوانان میل به دخالت ندارند؛ چرا که نمی توانند تشخیص دهند این شرایط، شرایط قلدری است. بعضی نوجوانان که شاهد قلدری مجازی بودند، می گویند فکر می کردند این تنها یک شوخی یا کشمکش میان دو دوست است. نکته مهم این است بی توجهی نسبت به انسان هایی را که اطراف ما زندگی می کنند، نباید در کودک و نوجوان تقویت کرد.

نوجوان در سن حق طلبی و آرمان گرایی است و باید برای بهبود شرایط تلاش کند اما بهتر است از نوجوان بخواهید در مواجهه با شرایطی که احتمال قلدری می دهید با شخص هدف گفت وگوی خصوصی انجام دهد و از او بپرسد آیا از شرایط پیش آمده ناراضی است؟ آیا نیاز به کمک یا حمایت دارد؟ آیا حریم او در این رابطه که به ظاهر شوخی یا سرگرمی است، نقض شده؟ و بالاخره آیا تهدیدی از سمت فرد قلدر دریافت کرده است؟

با یک گفت وگوی ساده در ابتدا نوجوان توجه خود را نشان می دهد و در گام دوم متوجه می شود آیا می تواند در این شرایط نقش مثبتی داشته باشد یا نه. گرچه شواهدی وجود دارد که شاهدان آزار و اذیت اینترنتی به نسبت شاهدان آزار و اذیت آفلاین از نظر عاطفی کمتر درگیر می شوند اما تمرکز بر این سازوکارهای روانشناختی نمی تواند این واقعیت را پنهان کند که ترس های کاملا منطقی وجود دارد که ممکن است باعث شود نوجوانی مایل به گزارش یا مداخله در یک شرایط قلدری نباشد.

ترس از هدف قرار دریافت. دفاع از یک هدف (به خصوص اگر معلوم شود که تنها فردی است که مقابل قلدری ایستاده) می تواند به راحتی خود شاهد را تبدیل به هدف کند، بدون این که لزوما تأثیری مثبت بر شرایط داشته باشد. در بین دانش آموزانی که اخیرا هدف آزار و اذیت قرار گرفته اند این ترس پررنگ تر است.

ترس از دست دادن موقعیت اجتماعی. حتی اگر مداخله یا گزارش دهی منجر به هدف شدن شاهد نشود، باز هم می تواند تأثیرات طولانی مدتی بر شرایط اجتماعی نوجوان داشته باشد. بسکمک از دانش آموزان که دخالت نمی کنند، گفته اند که این دخالت باعث می شود که به انزوا بفرایند و از سمت همسالان طرد شوند.

ترس از بدتر کردن اوضاع. هدف و شاهدان قلدری اغلب می ترسند که با ایستادن در مقابل یک قلدر یا گزارش قلدری به والدین یا معلم، اوضاع بدتر شود. بیش از نیمی از دانش آموزانی که در نظرسنجی مزاحمت اینترنتی شرکت کردند، گفتند مداخله نمی کنند؛ زیرا این کار اوضاع را برای هدف بدتر می کند. مطالعه دیگری نشان داد دفاع از جانب همسالانی که قادر به محافظت یا تسکین موفقیت آمیز هدف نبودند در واقع منجر به اثرات منفی بیشتر و خطر قربانی شدن در آینده می شود.

ارزش همدلی

بسکمک از نوجوانانی که شاهد قلدری بودند اما واکنشی نشان نمی دادند در توصیف این تجربه می گویند اگر باور داشتم آنچه اتفاق می افتد غیرمنصفانه یا غیراخلاقی است یا رفتار آسیب زایی است حتما مداخله می کردم. این مساله نشان می دهد در بین نوجوانان، به توسعه ارزش همدلی نیاز داریم. پرورش درک احساسات و شرایط افراد دیگر و میل به گفت وگو و شنیدن احساسات دیگران به اندازه ای تاثیرگذار و مهم است که حتی می تواند علاوه بر شاهدان روی شخص قلدر نیز تاثیر بگذارد. البته هیچ یک از اینها را نمی توان به طور مستقیم آموزش داد نوجوانان باید از طریق فعالیت هایی مانند بررسی شرایط مختلف عاطفی در کارگاه های گفت وگو یا در جمع خانواده این مهارت را در خود پرورش دهند.

اگر ما بتوانیم فرهنگی بسازیم که احترام یک امر عادی باشد، می توانیم شاهدان را قادر به اقدام کنیم. به همین دلیل است که مداخلات در مساله زورگویی در صورت اثربخش بودن، نه فقط در یک کلاس یا مدرسه، بلکه در کل جامعه نیز اتفاق می افتد. اگر می خواهیم به شاهدان بگوییم در شرایط قلدری نقش فعالی داشته باشند، باید مطمئن شویم آنها پیام مشابهی را از کارکنان مدرسه، والدین و رسانه ها دریافت می کنند. ما می توانیم فقط با تغییر فرهنگ خود به شاهدان این توانایی را بدهیم چطور مسؤولانه عمل کنند.

چاردیواری ضمیمه روزنامه خبرنگاران / زهرا صالحی نیا کارشناس سواد رسانه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 خرداد 1400 بروزرسانی: 5 خرداد 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1660

به "اسلحه ای در دستان ما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلحه ای در دستان ما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید