اپل پایان اعتراف کرد ایده مایکروسافت در خصوص تبلت ها درست بود!

به گزارش مجله جگوار، اخیرا اپل از تبلت جدید خود موسوم به آیپد پرو رونمایی کرد و حال با تماشای آن بیش از پیش به شباهتش با تبلت های سرفیس مایکروسافت پی می بریم و این جاست که به نظر می رسد اپل بالاخره اعتراف نموده مایکروسافت ایده درستی در خصوص تبلت ها داشت!

اپل پایان اعتراف کرد ایده مایکروسافت در خصوص تبلت ها درست بود!

اپل در 10 سال گذشته سعی کرد کاربران را قانع کند تبلت و لپ تاپ دو دنیای متفاوتی هستند که هیچگاه نمی توانند به مرزهای یکدیگر وارد شوند. به همین دلیل سعی می کرد در این محصولات از کیبورد، ترک پد و یا حتی قلم استفاده نکند! حتی به دلیل بهره مندی تبلت های سرفیس از این قابلیت های جذاب مایکروسافت را هم هدف صحبت های تمسخر آمیز قرار می داد!

6 سال پیش وقتی تیم کوک به صحنه آمد تا آیپد ها و مک جدید را معرفی کند، در صحبت های خود اشاره ای به مایکروسافت داشت.

از آن روز به بعد هر آیپدی که اپل معرفی کرد بیشتر و بیشتر شبیه به سرفیس ها می شد و در نهایت هم رسیدیم به آیپد پرو و سرفیس پرو که بیشتر از گذشته به یکدیگر شبیه هستند! هر دو کیبوردهای جداشدنی دارند، پایه های قابل تنظیم دارند، ترک پد و حتی قلم هم دارند ! اپل حتی سیستم عامل متفاوتی از گوشی های هوشمند را برای تبلت خود در نظر گرفت و این هفته نیز گفت iPadOS، سیستم عامل تبلت های این شرکت، از موس هم پشتیبانی می نماید و این یعنی اپل مستقیما اعتراف نموده مایکروسافت واقعا در جهت درستی قرار داشت.

بازگشت مایکروسافت به دنیای تبلت ها اصلا آن چیزی نبود که آن ها به دنبالش بودند. بیل گیتس در سال 2002 سعی می کرد همه را قانع کند تبلت ها محصولات خوبی از آب در خواهند آمد اما نه قدرت سخت افزار و نه کیفیت سخت افزار اصلا اجازه اثبات حرف بیل گیتس را نمی داد!

حدودا 10 سال طول کشید تا آن ها توانستند در سال 2012، سرفیس RT را با ویندوز 8، به عنوان اصلی ترین رقیب آیپد راهی بازار نمایند. اما بهره مندی آن از سیستم عامل مبتنی بر ARM باعث می شد کاربران نتوانند هر برنامه ای که می خواهند روی آن نصب نمایند. اوضاع کمی بهم ریخته شد اما مایکروسافت در رابطه با تبلت ها کاملا ثابت قدم بود و جهت مشخصی را دنبال می کرد.

مایکروسافت تیزری از رابط کاربری جدید ویندوز 10 منتشر کرد

استیون سینوفسکی، رئیس سابق بخش ویندوز مایکروسافت، در پستی در رابطه با ویندوز 8 در سال 2012 نوشت:

پیغام این متن واضح است: کامپیوترهای لمسی یکی از موارد استفاده ویندوز 8 خواهند بود اما تنها روش استفاده از آن نیستند! مایکروسافت گفت برای استفاده بهتر به یک موس هم احتیاج خواهید داشت. همچنین یک کیبورد برای تایپ و یک قلم استایلوس برای نوت برداری و نقاشی نیز همان چیزی هستند که می توانند تجربه استفاده از تبلت های مایکروسافت را بسیار لذت بخش تر نمایند. این موارد همگی در سرفیس پرو وجود داشتند؛ تبلتی با قابلیت های زیاد و توانایی بالا در اجرای انواع و اقسام برنامه ها که برای استفاده کاربران بسیار مناسب بود.

مایکروسافت حتی به این نکته نیز فکر کرد که اگر شخصی بخواهد از تبلت خود روی میز استفاده کند احتیاج دارد که آن را ثابت فرار دهد و اینگونه بود که پایه ای برای تبلت های خود در نظر گرفت که به واسطه یک لولا می توانست دستگاه را روی سطوح مختلف نگه دارد. با این پایه ها سرفیس رسما راه خود را با آیپد جدا کرد و یک سر و گردن بالاتر از آن ایستاد.

مایکروسافت و اینتل مجوز استفاده از طراحی این دستگاه ها را به دیگر سازندگان نیز دادند و طولی نکشید تا بیشتر شرکت هایی که وارد حوزه تبلت شدند، از طراحی سرفیس ها کپی برداری نمایند. یکی از این شرکت ها اپل بود که یک سال بعد و در پاسخ به تبلت بسیار پیروز و فوق العاده زیبای سرفیس پرو 3، تبلتی را تحت عنوان آیپد پرو در سال 2015 معرفی کرد. این اولین آیپد پرویی بود که از اپل شاهد بودیم و مشخص بود که صرفا برای یک هدف طراحی شد؛ رقابت با سرفیس پرو 3! آیپد پرو تازه وارد حتی از قلم استایلوس و کیبورد نیز پشتیبانی می کرد.

شمار گجت های مبتنی بر ویندوز 10 از مرز 1 میلیارد عبور کرد

آیپد پرو زمانی وارد بازار شد که بیشتر درآمد اپل از راه کامپیوتر مک به دست می آمد و آیپد ها هم با افت فروش روبرو شده بودند. کیبورد آیپد پرو به صورت مغناطیسی به آن متصل می شد، دقیقا مشابه سرفیس ها اما خب اپل اصرار داشت بگوید این کیبورد متفاوت با تمام آن کیبوردهایی است که قبلا استفاده کردید!

از آن موقع به بعد تغییر عظیمی در خانواده آیپد پروها ایجاد شد و همه آن ها به کیبورد و قلم مجهز شدند. اگرچه یک کیبورد فیزیکی برای استفاده بهتر در آیپد پرو وجود داشت، اما طراحی دستگاه طوری بود که گویا اپل قصد داشت به کاربران بفهماند در درجه اول این تبلت مبتنی بر لمس است. هنگامی که کیبورد به بدنه دستگاه متصل بود، برای لمس گزینه ها روی صفحه باید دست خود را بسیار با آن فاصله می دادید و این مسئله باعث می شد این تبلت ارگونومی بدی پیدا کند و به خصوص کار با برنامه هایی که کاربرد مشابه با برنامه های دسکتاپ داشتند بسیار سخت می شد.

مک هم از فرامین لمسی پشتیبانی نمی کرد و در اینجا بود که به نظر می رسید جایی از کار اپل ایراد دارد و باید تغییر کند. همه چیز اما با آمدن iPadOS در سال گذشته تغییر کرد. با پشتیبانی از موس و ترک پد، استفاده از آیپد پرو بسیار لذت بخش تر از قبل شد. برخلاف اشاره گر موس که در ویندوز و مک وجود دارد، اپل روش هوشمندانه تری را در پیش گرفت و پشتیبانی از آن را به نحوی به iPadOS آورد که هرگاه به آن احتیاج داشتید ظاهر می شود و بسته به چیزی که به آن اشاره می کنید شکل آن تغییر می نماید!

پیشرفت اپل در این زمینه فراتر از چیزی بود که کاربران در حال حاضر انتظار داشتند اما این اصلا به این معنا نیست که این دستگاه فراتر از احتیاج کاربران است. هرچند طبیعی است که ضعف هایی هم داشته باشد. مثلا نمی توان در آن از موس برای کشیدن و رها کردن پنجره ها، آنطور که در ویندوز و مک صورت می گیرد استفاده کرد. به طور کلی هر کاری که آزادانه با موس در دسکتاپ انجام می دهید در آیپد پرو محدودیت خاصی دارد. گویا اپل یک روش قدیمی را برای آیپد پرو در نظر گرفته و فقط آن را جدید می نماید تا اینکه بخواهد قابلیت های کاربردی را به آن اضافه کند.

این احتیاط به خوبی تاخیر اپل در اضافه کردن پشتیبانی از موس را به iPadOS توجیه می نماید. تیم کوک هشت سال پیش در رابطه با ادغام قابلیت های مختلف محصولات و همچنین ایده ادغام سازی کامپیوتر و تبلت (منظور همان شبیه هم شدن این دستگاه هاست) صحبت هایی کرد و در آن جا بود که تشبیه معروف خود را بکار برد!

تیم کوک همچنین اضافه کرد آن ها مک بوک ایر و آیپد را با یکدیگر ادغام نخواهند کرد و تا کنون به نظر می رسد تا حدودی با همان افکار سیاست خود را به پیش می برد. اپل سیستم عامل مک را با iPadOS ادغام ننموده تا پشتیبانی از ترک پد و موس را به آن بیاورد. در ازای آن، امکانی را برای آیپد فراهم کرد که می تواند هم شبیه به لپ تاپ باشد و هم صرفا شبیه به یک تبلت!

این دقیقا همان روشی است که مایکروسافت در پیش گرفته اما مسئله اینجا به اکوسیستم، نرم افزار و سیستم عامل بر می شود. در واقع نبرد واقعی در این بخش صورت می گیرد و نه سخت افزار چون سخت افزار را همواره می توان ارتقا داد اما در زمینه نرم افزار همه چیز متفاوت است. مایکروسافت بیشتر روی استفاده از ویندوز تمرکز دارد و حتی ویندوز جدیدی را هم تحت عنوان ویندوز 10X برای محصولات دو صفحه ای خود در دست توسعه دارد.

آیپد پرو جدید با پشتیبانی از ترک پد و دوربین سه گانه، معرفی گردید

این در حالی است که اپل همچنان امیدوار است iPadOS بتواند احتیاج آن دسته از افرادی که از تبلت، کاربرد مشابه لپ تاپ را می خواهند پوشش دهد. با اضافه شدن ترک پد و اعمال تغییراتی به مرورگر سافاری، حال این تبلت بیش از پیش به لپ تاپ ها شباهت پیدا نموده و به نسبت چند سال قبل پیشرفت های بسیاری داشته.

البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اپل و مایکروسافت در زمینه سخت افزاری، روی یک ایده مشترک کار می نمایند و هر دو می خواهند تبلت آن ها از قدرت زیادی برخوردار باشد. اما جنگ واقعی و نقطه نزاع آن ها در بخش سیستم عامل و نرم افزار است. به همین دلیل بود که اپل تصمیم گرفت برنامه های زیادی را مشابه برنامه های دسکتاپ به iPadOS اضافه کند. پشتیبانی از موس هم یکی از آن قابلیت های هیجان انگیز و مشخص نماینده در رقابت بین این دو شرکت عظیم است. آیپد پرو تا حدی پیشرفت نموده که دیگر نمی توان آن را جز دسته تبلت دانست. وب گردی، انجام بازی، تماشای ویدئو، کتاب خواندن و همه این فعالیت ها گویا وارد فاز جدیدی شده و حس و حال متفاوتی به کاربر می دهد.

البته که این پیشرفت ها چیزی نیست که برای مایکروسافت و سیستم عامل پیروزش تهدید نماینده باشد اما اصلا به این معنا نیست که سریعا باید همه چیز به خاتمه برسد! همانطور که 10 سال طول کشید تا اپل در بخش سخت افزار به چنین صندلی عظیمی دست پیدا کند، ممکن است سال های بعد ورق برشود و iPadOS بدون محدودیت به کار خود ادامه دهد. آن چه مسلم است، پیشرفت ویندوز و سیستم عامل Mac است. این دو ابدا در همین نقطه نمی مانند و قطعا در آینده پیشرفت های زیادی را از آن ها شاهد خواهیم بود. حتی در حال حاضر هم این دو قدرتمندتر و بهتر از صرفا انجام مولتی تسکینگ و اجرای برنامه های سنگین دسکتاپ هستند.

اپل هم موضع خود را در قبال آیپدها مشخص نموده و نشان داده این محصولات به سرعت در حال تغییرند، حتی اگر شعارشان این باشد که کامپیوتر بعدی شما یک کامپیوتر نیست. ده سال آینده مسلما برای اپل یک دهه چالش برانگیز و در عین حال هیجان انگیز خواهد بود. همچنین برای ما، تا ببینیم بالاخره اپل در رابطه با آیپدهای خود چه برنامه ای را دنبال می نماید.

منبع: theverge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 934

به "اپل پایان اعتراف کرد ایده مایکروسافت در خصوص تبلت ها درست بود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپل پایان اعتراف کرد ایده مایکروسافت در خصوص تبلت ها درست بود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید