تمدید محدودیت های سفر با شروع فصل زمستان

به گزارش مجله جگوار، با وجود گذشت یک ماه از وضع محدویت های سفر و کاهش آمار مبتلایان، ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصمیمی برای برطرف این محدودیت ها تردد در آغاز فصل زمستان ندارد.

تمدید محدودیت های سفر با شروع فصل زمستان

بنا بر آخرین آمار ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، در حال حاضر 108 شهرستان کشور در شرایط نارنجی پاندمی و 340 شهرستان دیگر در شرایط زرد قرار دارند، این در حالی است که تعداد شهرهای شرایط قرمز در کشور به عدد صفر رسیده است.

از طرفی، طبق آخرین آمار سخنگوی ناجا در روز 6 دی ماه، سفر با خودروی شخصی نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با کاهش 30 درصدی روبرو بوده است. این در حالی است که بیش از 27 هزار خودرو به مبدا خود برگشت داده شده اند و از سفر آن ها جلوگیری به عمل آمده است.

چنین به نظر می رسد، ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تا برطرف کامل پاندمی، تصمیمی برای کاهش محدودیت های سفر در زمستان ندارد؛ چراکه بر اساس آخرین اطلاعیه این ستاد، طرح محدودیت تردد بین مراکز استان ها و جریمه خودروها با ورود به زمستان تمدید شده است؛ یعنی همچنان سفر با خودرو شخصی محدود بوده و مشمول جریمه می گردد. مبلغ جریمه طبق آخرین اعلام قرارگاه عملیاتی مدیریت کرونا، در شهرهای نارنجی و زرد تا 500 هزار تومان مشخص شده است. رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در این رابطه اذعان داشت:

در شهرهای گروه زرد ورود خودروها با پلاک غیربومی و خروج خودروها با پلاک غیربومی با یک استثنا بدون مانع است. استثنای تردد در شهرهای زرد مربوط به خودروهایی است که پلاک بومی شهرهای گروه نارنجی را دارند. این پلاک ها (گروه نارنجی) مجاز به تردد در هیچ یک از شهرهای کشور نیستند؛ به عنوان مثال، اگر خودرویی دارای پلاک متعلق به شهری با شرایط نارنجی باشد نه اجازه خروج از آن شهر را دارد و نه اجازه ورود به شهر دیگر و بدیهی است که در صورت مشاهده چنین خودروهایی، دوربین ها و ماموران نسبت به اعمال قانون اقدام خواهند کرد.

بعلاوه محدودیت ها برای سفرهای گروهی و استفاده از وسایل نقلیه عمومی نیز همچنان پابرجا است . به طوری که طبق مصوبه کمیته عالی نظارت بر اجرای پروتکل های بهداشتی ستاد مدیریت کرونا، وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، قطار، هواپیما و اتوبوس های دریایی همچنان مجاز به پذیرش مسافر با بیش از 60 درصد ظرفیت خود نیستند و با استفاده از سامانه استعلام الکترونیکی وزارت بهداشت، موظفند تا از پذیرش مسافران مبتلا به ویروس کرونا خودداری نمایند. به علاوه و با نزدیک شدن به ایام فاطمیه و تعطیلات نوروز، این کمیته در آخرین جلسه خود ممنوعیت تبلیغات سفر و طرح های تشویقی حوزه گردشگری را به تصویب رساند؛ هرچند هنوز تصمیمی برای جلوگیری از اجرای تورها در این ایام اتخاد نشده است.

از دیگر برنامه های ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا در این خصوص می توان به اتصال وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به سامانه ماسک برای جلوگیری از ورود افراد مبتلا به مراکز گردشگری و بعلاوه نظارت بیشتر بر نحوه مسافرگیری اتوبوس های بین شهری اشاره نمود. در این میان، وزارت راه و شهرسازی نیز برای عملکرد نادرست خود در مورد اجرای پروتکل ها، خصوصا در پروازها و اتوبوس های بین شهری تذکر گرفت.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2038

به "تمدید محدودیت های سفر با شروع فصل زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید محدودیت های سفر با شروع فصل زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید