توسعه الگوریتم رابط مغز-کامپیوتر

به گزارش مجله جگوار، برخی از آسیب های جدی به سیستم اعصاب امکان پیاده روی، رانندگی و حرکات دیگر را از افراد سلب می کند. هرچند این افراد کماکان توان تصور چگونگی اجرای حرکات و اراده آنرا دارند اما به خاطر ناتوانی در کنترل ماهیچه ها بدن پاسخی به این خواسته نمی دهد.

توسعه الگوریتم رابط مغز-کامپیوتر

اینجاست که رابط مغز- کامپیوتر (BCI) وارد شده و تفکر این افراد را با پایش رکوردهای عصبی به حرکات خاصی تبدیل می کند. یکی از مسائل این سیستم ها نیاز به باز تنظیم مجدد بین حرکات ساده است. ناپایداری موجود در رابط های مغز-کامپیوتر باعث می شود که فرد معلول پس از مدتی امکان کار با دستگاه را تا زمان تنظیم دوباره توسط تکنسین نداشته باشد.

تیمی از محققان دانشگاه های کارنگی ملون و پیتسبورگ برای رفع این مشکل الگوریتمی توسعه داده اند که این تنظیمات را پایدار کرده و آنها را از کالیبره دستگاه بین حرکات مختلف بی نیاز می سازد. ویلیام بیشاپ، محقق Janelia Farm در این باره می گوید:

تصور کنید که هر بار برای اینکه موبایل درست کار کند مجبور به کالیبره صفحه لمسی باشید. این همان مسئله ای است که فناوری BCI دارد و کاربران بارها مجبور به تنظیم مجدد آن می شوند.

آنچه که این تیم در حال توسعه آن هستند یک الگوریتم یادگیری ماشینی است که سیگنال های متغیر را دریافت کرده و با پایدارسازی تغییرات فرد را از تنظیم دوباره دستگاه بی نیاز می کند.

به گفته Alan Degenhart، محقق پسادکترا در دانشگاه کارنگی با استفاده از الگوریتم می توان تعداد متفاوتی از نورون ها را دریافت کرده و از اطلاعات آنها برای ترسیم تصویری کلی از آنچه در مغز می گذرد، بهره برد. بدین ترتیب BCI حتی در صورت ناپایداری عصبی هم کالیبره می ماند.

این نوع از فرایندهای خود کالیبره سازی از مدت ها قبل هدفی مهم در حوزه پروتزهای عصبی بوده و کمک زیادی به بهبود زندگی معلولان خواهد کرد.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 خرداد 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1015

به "توسعه الگوریتم رابط مغز-کامپیوتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه الگوریتم رابط مغز-کامپیوتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید