سعدی در دل مردم بود

به گزارش مجله جگوار، به گزارش خبرنگاران یحیی یثربی استاد دانشگاه علامه طباطبایی، مهمان شبی دیگر از سلسله جلسات همایش ملی ادبیات، انسان، شهر بود و به موضوع نقد اجتماعی در آثار سعدی پرداخت. یحیی یثربی نویسنده و اندیشمند ایرانی است که آثاری مانند قلندر و قلعه و صلیب و صلابت دارد.

سعدی در دل مردم بود

او در آغاز صحبت هایش گفت: سعدی هم دوره کسانی مانند مولانا، ابن عربی و... بود. در آن دوره بیشتر شاعران به مباحث عرفانی می پرداختند. این علاقه به مسائل عرفانی تا کنون نیز در شعر ما رواج دارد. سعدی در اوج اقتدار عرفان، به مطالب و مسائل روز پرداخته است. یعنی به اندازه دیگران به مسائل عرفانی توجهی نداشته.

وی افزود: سعدی در این زمان نگرش سیاسی و اجتماعی را نیز فراموش نکرده است. با ورود موج عظیم عرفان ما از این نوع نگرش فاصله گرفته ایم. مثلا در آثار غزالی اشاره ای به حوادث تاریخی نیست، اما سعدی در دل مردم بود، به بسیاری از حوادث تاریخی اشاره کرده است و به مسائل جامعه نیز توجه کرده است. مثلا سعدی در قصیده معروفش که سعد ابن اتابک سعدی را مدح کرده است، از او انتقاد نیز کرده است.

عرفان و نقاط ضعف

یثربی با اشاره به نقاط ضعف عرفان سخنانش را ادامه داد و گفت: شاید بسیاری از آنان که در عرفان تالیفی داشته اند، به این نکته ظریف پی نبرده باشد که عرفان انسان را به توجه به خودش وامی دارد. سیر خودش و سلوک خودش است. و این تجربه را نمی توان به کس دیگری انتقال داد. یعنی هم خودش عارف به سکوت می شود، هم دیگران حرف آن شخص را نمی فهمند. سعدی به درستی در آثارش از این مشکل عرفان انتقاد کرده است. این هم نوع دیگری از نقد در آثار سعدی است.

نقد در آثار سعدی

یحیی یثربی در ادامه سخنانش به انواع نقد در آثار سعدی پرداخت و گفت: نوعی دیگر نقد در آثار سعدی به کسانی است که ادعای پیشگویی داشته اند. گروه دیگری که سعدی از آن ها انتقاد می کند، مردمانی اند که ادعای حل مسائل مردم را دارند، اما از مسائل زندگانی خویش بی خبرند. مدعیان مسلمانی و مدعیان عرفان دورغین نیز گروهی دیگری هستند که مورد انتقاد سعدی قرار گرفته است.

نقد به معنای امروزی در آثار قدما

یثربی در آخر به معنای نقد در دنیای امروز پرداخت و به معنای نقد در آثار قدما نیز اشاره کرد: اگر بخواهیم نقد به معنای امروزی را در نظر بگیریم، که به معنای نقد سازنده به همراه ارائه پیشنهادهایی برای اصلاح است، نه تنها در آثار سعدی، بلکه در ادبیات فارسی به ندرت دیده می شود. یعنی فضای نقد اجتماعی قوی در ادبیات فارسی وجود ندارد. آنچه که فارسی زبان در گذشته از لغت نقد می فهمید، معنی گزینش داشت. مثلا منظور از نقد فلان کتاب، ایجاد یک گزیده از آن کتاب بود. اما نقد به معنای یافتن مسائل و بیان آن و حلش، خیر. بنابراین خوب است که در مطالعات جدید به این معنا از نقد در ادبیات فارسی توجه کنیم و بدانیم رویکرد اساسی ما در ادبیات فارسی رویکرد ستایشی است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 14 دی 1399 بروزرسانی: 14 دی 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1391

به "سعدی در دل مردم بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سعدی در دل مردم بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید