محدودیت های جدید علیه دیپلمات های چینی در آمریکا، پکن: واشنگتن این تصمیم را لغو کند

به گزارش مجله جگوار، وزارت امور خارجه آمریکا بیان کرد: اقدامات لازم را نیز برای یاری به تضمین اینکه حساب های رسانه های اجتماعی سفارت و کنسول گری چین کاملا شناسایی شده اند، انجام خواهد داد.

محدودیت های جدید علیه دیپلمات های چینی در آمریکا، پکن: واشنگتن این تصمیم را لغو کند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام نمود، دیپلمات های ارشد چینی باید پیش از بازدید از دانشگاه های آمریکا یا برگزاری رویدادهای فرهنگی با حضور بیش از 50 تن در خارج از محوطه سفارت، تاییدیه وزارت امور خارجه آمریکا را بدست آورند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، واشنگتن این اقدام را در واکنش به محدودیت های اعمال شده از سوی پکن بر دیپلمات های آمریکایی در چین انجام داد. این اقدام به عنوان بخشی از کمپین دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا علیه عملیات های نفوذ و جاسوسی های ادعاشده چین است.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام نمود: اقدامات لازم را نیز برای یاری به تضمین اینکه حساب های رسانه های اجتماعی سفارت و کنسول گری چین کاملا شناسایی شده اند، انجام خواهد داد.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت: ما تنها اقدام متقابل انجام می دهیم. امکان دسترسی دیپلمات های ما در چین باید بیانگر امکان دسترسی دیپلمات های چینی در آمریکا باشد و اقدامات امروز ما به طور اساسی ما را در این راستا پیش خواهد برد.

این تازه ترین اقدام دولت واشنگتن برای محدود کردن فعالیت چین در آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری نوامبر است؛ انتخاباتی که ترامپ اتخاذ یک رویکرد سفت و سخت در برابر چین را به عنوان یکی از پلتفورم های کلیدی سیاست خارجه خود قرار داده است.

این در حالی است که سفارت چین در واشنگتن این اقدام را یکی دیگر از محدودیت ها و موانع ناعادلانه و غیرقابل توجیه آمریکا علیه پرسنل کنسول گری و دیپلمات های چینی خواند که مغایر با ارزش های ادعاشده طرف آمریکایی در زمینه آزادی است و از واشنگتن خواست تا فورا در مورد این اقدام تجدیدنظر کند.

سفارت چین در واشنگتن در بیانیه ای گفت: آمریکا به بهانه اقدام متقابل محدودیت ها و موانع ناعادلانه و غیرقابل توجیه دیگری را علیه پرسنل کنسول گری و دیپلمات های چینی اعمال کرد. آمریکا با این کار به طرز شرم آوری کنوانسیون وین درخصوص روابط دیپلماتیک و کنوانسیون وین درخصوص روابط کنسولی را پایمال نموده و چین کاملا با این اقدام مخالف است. ما از طرف آمریکایی می خواهیم تا اشتباه خود را جبران، این تصمیم را لغو و حمایت لازم را از پرسنل دیپلماتیک و کنسولی چینی در آمریکا برای اجرای وظایف شان فراهم کند.

پامپئو همچنین گفت: وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا به مدیریت دانشگاه های آمریکایی نسبت به تهدیدهای حزب کمونیست چین هشدار داده است.

وی ادعا کرد: این تهدیدها می توانند به شکل بودجه غیرقانونی برای تحقیقات، سرقت مالکیت معنوی، ارعاب دانشجویان خارجی و کوشش برای جذب استعدادهای ظاهر شوند.

پامپئو تاکید نمود: دانشگاه ها می توانند با افشای نام نهادهای چینی که چنین بودجه ها و یاری های اقتصادی اعطا نموده اند به تضمین برخورداری از سرمایه گذاری ها و بودجه های پاک و شناسایی ناقضان حقوق بشر یاری نمایند.

پامپئو همچنین در این کنفرانس خبری اعلام نمود، میخواهد در نشست های مجازی آینده با انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه آن) و دیگر کشورهای منطقه هند-آرام درباره موضوع چین و دیگر مسائل منطقه ای گفت وگو کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام نموده پامپئو در نشست وزرای خارجه اجلاس آسیای شرقی و نشست های دیگر با همتایان خود از آسه آن در تاریخ 9 سپتامبر (19 شهریور) شرکت خواهد نمود.

منبع: عصر ایران
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1223

به "محدودیت های جدید علیه دیپلمات های چینی در آمریکا، پکن: واشنگتن این تصمیم را لغو کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محدودیت های جدید علیه دیپلمات های چینی در آمریکا، پکن: واشنگتن این تصمیم را لغو کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید