هشدار سازمان ملل نسبت به تبعات جنگ تجاری آمریکا

به گزارش مجله جگوار، یک مقام آنکتاد (کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد) هشدار داد که برنامه آمریکا برای افزایش تعرفه ها روی کالاهای چینی در ماه آینده، تبعات گسترده ای برای اقتصاد جهانی خواهد داشت.

هشدار سازمان ملل نسبت به تبعات جنگ تجاری آمریکا

به گزارش خبرنگاران، آمریکا میخواهد در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات تجاری با چین تا اول مارس، تعرفه ها روی کالاهای چینی را افزایش دهد.

اظهارات این مقام پس از انتشار گزارش آنکتاد در مورد تأثیر جنگ تجاری آمریکا و چین صورت گرفت.

طبق گزارش آنکتاد، کشورهای آسیایی احتمالاً بیش از همه از حمایت گرایی آسیب خواهند دید.

آمریکا و چین وارد یک جنگ تجاری با یکدیگر شده اند که به وضع تعرفه روی واردات کالاها به ارزش میلیاردها دلار منجر شده است.

هر دو کشور در دسامبر موافقت کردند از وضع تعرفه جدید به مدت 90 روز دست نگه دارند و در طی این مدت کوشش نمایند به توافق برسند.

آمریکا و چین تا اول مارس فرصت دارند توافق تجاری منعقد نمایند در غیر این صورت آمریکا اعلام نموده تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش 200 میلیارد دلار را از 10 به 25 درصد افزایش خواهد داد.

آنکتاد هشدار داده است که تشدید جنگ تجاری، هزینه گزافی به بار خواهد آورد.

پاملا کاک هامیلتون، مدیر آنکتاد در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: پیامدهای این جنگ تجاری گسترده خواهد بود و پیامدهای آن برای کل سیستم تجارت بین المللی منفی خواهد بود. کشورهای کوچک تر و فقیرتر کوشش می نمایند در برابر شوک های خارجی تاب بیاورند.

هزینه بالاتر جنگ تجاری آمریکا و چین موجب خواهد شد شرکت ها از زنجیره تأمین شرق آسیا فاصله بگیرند.

طبق برآورد گزارش آنکتاد، تولیدنمایندگان شرق آسیا شدیدترین لطمه را متحمل خواهند شد و انتظار می رود صادرات این منطقه 160 میلیارد دلار کاهش پیدا کند البته پیامد آن در همه نقاط ملموس خواهد بود.

بنا بر مطالعات آنکتاد، شرکت های آمریکایی تنها 6 درصد از 250 میلیارد دلار صادرات چینی که مشمول تعرفه آمریکا قرار گرفته اند را دریافت خواهند کرد.

از حدود 85 میلیارد دلار صادرات آمریکا که مشمول تعرفه چین قرار گرفته است، تنها پنج درصد توسط شرکت های چینی دریافت خواهد شد.

بر اساس گزارش شبکه خبری بی بی سی، صادرات اروپا به میزان 70 میلیارد دلار رشد خواهد نمود در حالی که صادرات هر یک از کشورهای ژاپن، کانادا و مکزیک به میزان بیش از 20 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد نمود.

سایر کشورهایی که ممکن است از جنگ تجاری آمریکا و چین سود ببرند شامل استرالیا، برزیل، هند، فیلیپین و ویتنام هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 694

به "هشدار سازمان ملل نسبت به تبعات جنگ تجاری آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان ملل نسبت به تبعات جنگ تجاری آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید