واکسن فقط رایگان و نوبتی

به گزارش مجله جگوار، انتشار خبری درباره واکسن خارج از نوبت پولی از قول سخنگوی ستاد کرونا و سپس تکذیب آن از سوی روابط عمومی وزارت بهداشت، نشان می دهد چیز هایی در سر آقایان است.

واکسن فقط رایگان و نوبتی

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از میزان ، انتشار خبری درباره واکسن خارج از نوبت پولی از قول سخنگوی ستاد کرونا و سپس تکذیب آن از سوی روابط عمومی وزارت بهداشت، نشان می دهد چیز هایی در سر آقایان است. واکسیناسیون پولی خارج از نوبت یعنی فساد، بی اعتمادی، تبعیض، از هم گسیختن رشته کار، بازار سیاه، نوبت فروشی و هرچیز پیش بینی نشده ای که بتوان تخیل کرد!

نقشه شوم واکسیناسیون پولی خارج از نوبت در سر هر کس که نفوذ نموده، زود باید آن را با آب هفت دریا بشوید، زیرا برای یک چنین تصمیمی، پیامد های خطرناک و ویرانگر می توان متصور بود. واضح است که از جان عزیزتر نداریم و حتی اگر بهایی گزاف برای واکسن در نظر گرفته گردد-با آنکه قیمت تمام شده آن حدود 220 هزارتومان است- بیشتر اقشار ملت را از ضعیف و قوی و دارا و ندار در صف متقاضیان می نماید و ما دوباره می رسیم به سر خط! یعنی باید برای به نوبت کردن این قشر بزرگ متقاضی فکری کرد، ولی این بار با پول و رانت و فساد! معلوم نیست در کدام کله بی کفایتی اول بار چنین موضوع خطرناکی رخنه نموده است؟!

پول داری واکسن بزنی؟! طبق مصوبات قبلی ستاد ملی مقابله با کرونا بنا بود تا تزریق واکسن کرونا در کشور بر اساس سند ملی واکسن و با چهار اولویت انجام گردد. کادر درمان و افراد دارای بیماری های خاص اولویت نخست، سالمندان اولویت دوم، افراد ساکن در مراکز نگهداری جمعی مانند افراد ساکن در زندان ها، سربازان و نظامیان و سایر پرسنل ارائه خدمت ضروری اولویت سوم و در نهایت واکسیناسیون عمومی همه افراد جامعه در فاز چهارم این سند قرار داشت، اما حالا قرار است یک اولویت جدید به این سند اضافه گردد که اولویت تزریق واکسن به آن ها حتی از کادر درمان هم بالاتر است؛ گروه پنجم طبقات متمول جامعه و افرادی هستند که پول تزریق واکسن را پرداخت می نمایند! به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، این ستاد مجوز داده افراد یا شرکت ها با ارز نیمایی، واکسن وارد نمایند تا افرادی که نمی توانند طبق سند ملی واکسیناسیون، منتظر دریافت واکسن باشند از واکسن های وارد شده توسط این افراد استفاده و پول آن را نیز پرداخت نمایند!

در شرایطی که روز به روز به تعداد جانباختگان کرونایی کشور اضافه می گردد و کرونا رنگ سیاه خود را روی نقشه کشورمان گسترش می دهد، یکی از کارآمدترین نسخه های مهار بیماری در جهان در کنار رعایت شیوه نامه های بهداشتی، برنامه تزریق همگانی واکسن کروناست؛ موضوعی که در تمام کشور های جهان پیگیری می گردد و کشور های مختلف به تناسب درآمد و شرایط خود در تلاشند تا مردمشان را با تزریق واکسن در برابر ویروس تاجدار ایمن نمایند، در چنین شرایطی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به صراحت از دریافت پول برای جابه جایی اولویت و دریافت خارج از نوبت واکسن صحبت نموده است! این در حالی است که اولویت گذاری تزریق واکسن به افرادی که پول تزریق آن را داشته باشند، فقط چهره عدالت در سلامت را مخدوش نمی نماید و مانعی جدی بر سر راه مهار بیماری قرار خواهد داد.

عهد شکنی های واکسنی

چند روزی می گردد وزارت بهداشت در کنار اعلام آمار مبتلایان جدید، بستری ها و فوتی ها آمار تزریق واکسن را هم اعلام می نماید. بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تا کنون 389 هزار و 266 نفر دوز اول واکسن کرونا و 127 هزار و 594 نفر نیز دوز دوم را تزریق نموده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 516 هزار و 860 دوز رسید. فرایند واردات و تزریق واکسن در کشور کند پیش می رود و ستاد ملی مقابله با کرونا تا به امروز نتوانسته به وعده هایش در این باره عمل کند. پیش از این بنا بود تا سرانجام سال با واکسیناسیون یک میلیون و 300 هزار تن از اعضای کادر درمان واکسیناسیون اولویت نخست سرانجام یابد و فروردین سال جاری شاهد شروع واکسیناسیون سالمندان باشیم، اما هم اکنون در روز های سرانجامی فروردین ماه هنوز واکسیناسیون کادر درمان و افراد دارای بیماری خاص یعنی اولویت اول دریافت واکسن کرونا هم تمام نشده است.

طی روز های اخیر رئیس جمهور از بخش خصوصی خواست تا وارد عرصه تأمین واکسن گردد، اما این اظهارات با انتقاد وزیر بهداشت روبرو بود به گونه ای که وی با بیان اینکه ماست فروش و سیمان فروش قصد این نموده اند که واکسن وارد نمایند، توضیح داد: بعضی فکر می نمایند واکسن کرونا در جهان سرریز شده و سازندگان واکسن فریاد می زنند که ای ها الناس حراجش کردیم بیایید ببرید. وی درباره ورود دلال ها به بازار واردات واکسن کرونا ماجرایی عجیب را روایت کرد: واکسن اسپوتنیک را 9 دلار خریدیم، اما سفیر ما زنگ زده می گوید یک فرد ایرانی رفته به تولیدنماینده اسپوتنیک گفته واکسن شما را 16 دلار می خریم و روس ها به او گفته اند ما با دولت ها کار می کنیم. این افراد در چین هم کار ما را به هم ریخته اند..

اما این اظهارات موجب جمع شدن بساط دلال ها از واردات واکسن کرونا نبود. اظهارات اخیر معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره مجوز واردات واکسن به بخش خصوصی با ارز نیمایی و تزریق خارج از نوبت واکسن های وارداتی به افرادی که پولش را بدهند از دور دادن ستاد ملی مقابله با کرونا به دلال ها برای واردات واکسن حکایت دارد!

جابه جایی اولویت دریافت واکسن با پول

ماجرای دزدی سهمیه واکسن پاکبانان از سوی بعضی مدیران شهری در آبادان و علی آباد کتول که تا همین یکی دو روز پیش به عنوان امری تقبیح شده و شایسته برخورد قضایی به شمار می آمد و سرمایه اعتماد اجتماعی مردم را مخدوش نموده بود، حالا به شکلی رسمی و تأیید شده از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا پیشنهاد شده است!

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به زمزمه هایی پیرامون پولی شدن واکسیناسیون کرونا، با بیان اینکه بعضی عجله دارند و صبر نمی نمایند تا طبق سند ملی واکسیناسیون واکسن را دریافت نمایند، اینگونه شرح داد: این افراد برای دریافت واکسن کرونا به خارج از کشور مراجعه می نمایند که ممکن است از آن ها کلاهبرداری گردد یا اصلاً واکسن تقلبی به آن ها تزریق گردد، بر همین اساس، ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز داده تا افراد یا شرکت ها با ارز نیمایی، واکسن وارد نمایند تا افرادی که نمی توانند طبق سند ملی واکسیناسیون، منتظر دریافت واکسن باشند از واکسن های وارد شده توسط این افراد استفاده نمایند و پول آن را نیز پرداخت نمایند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه بعید می دانم که مردم از این موضوع استقبال نمایند، توضیح داد: این موضوع حتماً باید از سیاست های وزارت بهداشت جدا گردد؛ چراکه طبق سیاست های اعلام شده، همه مردم تا سرانجام سال رایگان واکسینه خواهند شد، اما اگر نوبت فردی برای دریافت واکسن در سند ملی واکسیناسیون به عنوان نمونه آذرماه است، می تواند با پرداخت هزینه زودتر این واکسن را دریافت کند.

رئیسی در پایان با بیان اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا برای واردنمایندگان واکسن دو شرط گذاشته است، مطرح کرد: واکسن های وارداتی، حتماً باید از واکسن های معتبر مورد تأیید سازمان غذا و دارو باشد و همچنین واردنمایندگان باید در خصوص قیمت ها با سازمان غذا و دارو به توافق برسند تا نتوانند واکسن را با هر قیمتی در اختیار مردم قرار دهند.

درآمد زایی از بحران

ستاد ملی مقابله با کرونا که با تصمیمات اخیرش در ایجاد شرایط بحرانی و رساندن آمار جانباختگان از زیر 100 نفر به بالای 400 نفر نشان داد، بیش از آنکه در مقابله با کرونا مؤثر باشد در گسترش این بیماری اثرگذار است، حالا با برنامه ریزی برای عرضه واکسن به پولدار ها در تلخ ترین پاندمی قرن نمایشی از تبعیض و نابرابری اجتماعی و طبقاتی را به تصویر کشید و در بحرانی ترین شرایط به فکر درآمدزایی از ترس و نگرانی مردم است. بدیهی است مهار ویروس کرونا فقط و فقط با واکسیناسیون همگانی و طبق اولویت های پزشکی امکانپذیر خواهد بود و در غیر این صورت تا زمانی که افراد بر اساس میزان خطر درگیری با بیماری واکسینه نشوند، حتی در صورت تزریق واکسن با پرداخت پول بیشتر هم نمی توان از بیماری ایمن بود. بنابراین بهتر است ستاد ملی مقابله با کرونا تا دیر نشده درباره پولی شدن واکسن کرونا تجدید نظر نمایند تا لااقل در این بحران همه ایرانیان برابر بمانند و بر اساس توان مالی شان طبقه بندی نشوند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1638

به "واکسن فقط رایگان و نوبتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن فقط رایگان و نوبتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید