5 ریسک بزرگی که اقتصاد جهانی را در سال 2021 تهدید می کند

به گزارش مجله جگوار، اگرچه بیشتر کشورهای جهان همچنان اسیر پیامدها و ترکش های همه گیری ویروس کرونا هستند، اما ویروس کرونا تنها تهدیدی نیست که اقتصاد جهانی در سال 2021 با آن درگیر خواهد بود.

5 ریسک بزرگی که اقتصاد جهانی را در سال 2021 تهدید می کند

برخی تحلیلگران معتقدند که بزرگترین ریسک برای اقتصاد جهانی در سال جدید، آشفتگی و اختلافات سیاسی در آمریکا خواهد بود. گروه اوراسیا -که در زمینه مشاوره و تحلیل ریسک های سیاسی فعالیت می کند- در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است از 10 ریسک عمده ای که می توانند اقتصاد جهانی را از جهت بهبود خارج کنند، نام برده است و در این میان از چالش های داخلی پیش روی دولت آینده آمریکا به عنوان مهم ترین ریسک سال 2021 نام برده است.

ایان برمر و کلیف کوپچان، رؤسای گروه اوراسیا، طی یادداشتی در حاشیه گزارش این گروه در خصوص آشفتگی سیاسی در آمریکا اظهار داشته اند: در دهه ها گذشته چشم جهان به آمریکا بود تا در مواقع بحران، پیش بینی پذیری را به اقتصاد جهانی بازگرداند. اما این ابرقدرت جهانی اکنون درگیر چالش های داخلی است.

جو بایدن، رئیس جمهور آینده آمریکا، برای مدیریت کردن و فائق آمدن بر چالش های داخلی از جمله بحران بیکاری، کار بسیاری دشواری خواهد داشت؛ خصوصاً در شرایطی که بخش قابل توجهی از جامعه آمریکا پیروزی وی بر رئیس جمهور ترامپ در انتخابات ماه نوامبر را نامآغاز می دانند. در گزارش گروه اوراسیا تأکید شده است که تا زمانی که جمهوری خواهان به ترامپ وفادار باشند و آشکارا نتیجه انتخابات را زیر سؤال ببرند، تردیدهای زیادی درباره دوام و کارآیی سیاسی بایدن، آینده حزب جمهوری خواه و مآغازیت الگوی سیاسی آمریکا وجود خواهد داشت.

در بخش دیگری از این گزارش تصریح شده است: اعتبار سیاست خارجی آمریکا و پایداری سیاست داخلی این کشور امسال به نحوی که از زمان پایان جنگ جهانی دوم تا به امروز دیده نشده است، تحت آزمون قرار خواهد گرفت. یک ابرقدرت به شدت دچار چنددستگی شده و نمی تواند به کسب وکار معمول خود بازشود. وقتی چنین کشور قدرتمندی تا این حد دچار اختلافات داخلی باشد، جهان نیز دچار یک چالش خواهد بود.

گروه اوراسیا در ادامه گزارش خود از چالش های دیگری نیز نام برده است که از مهم ترین آنها می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

کشیده شدن بحران کووید-19 به سال 2021

ویروس کرونا با آغاز واکسیناسیون گسترده از بین نخواهد رفت، زیرا هنوز هم کشورهایی هستند که طبق زمان بندی خود برای دستیابی به هدف ایمنی گله ای تلاش می کنند. در چنین شرایطی، بهبود Kشکل که در آن برخی اقشار نجات می یابند و برخی دیگر فشار روزافزونی را تحمل می کنند، می تواند بسیاری از کشورها را فلج کند.

تحلیلگران گروه اوراسیا در این خصوص خاطرنشان کرده اند: اختلاف شدید در نرخ بهبود، هم در داخل کشورها و هم در سطح بین المللی، باعث خشم شدید و ناآرامی های عمومی علیه ساختار حاکم خواهد شد. علاوه بر این، ممکن است اقتصادهای نوظهور دچار بحران مالی شوند.

تلاش برای به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه ای

سال گذشته گرم ترین سال کره زمین (از زمان ثبت آمارهای آب وهوایی) بود و این باعث شد که دولت ها و شرکت ها سیاست های جدید و بلندپروازانه ای را برای مقابله با تغییرات نامطلوب آب وهوایی پی ریزی کنند.

اما به گفته تحلیلگران گروه اوراسیا، این سیاست های بلندپروازانه و ریسک های مربوط به بیش از حد برآورد کردن هماهنگی جهانی برای اجرای برنامه های مقابله با تغییرات آب وهوایی، هزینه هایی را به شرکت ها و سرمایه گذاران تحمیل خواهد کرد.

در گزارش گروه اوراسیا، در خصوص این مورد خاص که گنجاندن آن در فهرست چالش های سال 2021 در نگاه اول عجیب به نظر می رسید، تأکید شده است: اشتباه نکنید! تلاش برای به صفر رساندن انتشار گازهای گلخانه ای فرصت های بزرگی را برای سرمایه گذاران بخش خصوص فراهم خواهد کرد؛ به ویژه با حجم بزرگی از دلارها و یوروهای دولتی که به مسائل زیست محیطی و اجتماعی تخصیص داده می شود. اما در این زمینه سیاست عامل غالب خواهد بود و عواملی جز نیروهای بازار (عرضه و تقاضا) بازنده و برنده را معین خواهند کرد.

تنش ها میان آمریکا و چین

به محض اینکه ترامپ کاخ سفید را ترک کند، اختلافات شدید میان دو اقتصاد بزرگ جهان در ظاهر کمی فروکش خواهد کرد. اما با توجه به درگیر شدن متحدان آمریکا در این تنش ها، شکل گیری رقابت برای نجات جهان از بحران کرونا و رقابت بر سر انرژی های سبز، این اختلافات دوجانبه می تواند خیلی زود به سطح سال گذشته بازشود.

تحلیلگران گروه اوراسیا در خصوص روابط آمریکا و چین در دولت بایدن خاطرنشان کرده اند: بله! پس از برگزاری مراسم تحلیف در روز 20 ژانویه، دو کشور در صدد آرام کردن اوضاع و فراهم کردن فضایی برای تنفس برخواهند آمد. بایدن روی مسائل داخلی تمرکز خواهد کرد و رئیس جمهور شی جین پینگ نیز تلاش خواهد کرد که پیش از برگزار انتخابات کنگره حزب کمونیست در سال 2022 قدرت خود را در سطح بالاتری تثبیت کند. اما آشتی و تنش زدایی واقعی در کار نخواهد بود.

تلاش های جهانی برای کنترل داده ها

انتظار می رود که در ادامه جنگ سرد فناوری میان آمریکا و چین، دیتا امسال به یک میدان جنگ جدید میان دو کشور تبدیل شود.

دولت چین به تلاش های خود برای حاکمیت بر داده ها به عنوان تلاشی برای کاهش وابستگی خود به فناوری های آمریکایی ادامه خواهد داد و در برابر باز کردن بازارهای خود به روی شرکت های آمریکایی فعال در حوزه هایی مانند محاسبات ابری و رسانه های اجتماعی مقاومت خواهد کرد. هم زمان دولت آمریکا نیز تلاش خواهد کرد که از اطلاعات شخصی شهروندان خود محافظت کند و اجازه ندهد که داده های تولید شده از سوی آمریکایی ها از شرکت های تحت کنترل دولت چین عبور کنند.

در گزارش گروه اوراسیا، در خصوص تلاش کشورها برای حفاظت از داده ها تصریح شده است: دولت ها در سراسر جهان هرروز بیشتر از گذشته در خصوص احتمال افتادن داده های شخصی شهروندان خود به دست دشمنانی که می توانند از این داده ها برای بهبود الگوریتم های هوش مصنوعی، تأثیرگذاری بر افکار عمومی و یا اخاذی از آنها سوءاستفاده کنند، احساس نگرانی می کنند. وقتی این نگرانی باعث می شود که بزرگترین اقتصاد جهان و بزرگترین کشور لیبرال جهان برای ممنوع کردن اپلیکیشن های چینی تلاش کند، دیگر کشورهای جهان نیز برای انجام چنین کاری ترغیب خواهند شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1458

به "5 ریسک بزرگی که اقتصاد جهانی را در سال 2021 تهدید می کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 ریسک بزرگی که اقتصاد جهانی را در سال 2021 تهدید می کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید