کتابخانه گلستان؛ دیروز تا امروز

به گزارش مجله جگوار، کتابخانه فرهنگسرای گلستان یا به عبارت رساتر فرهنگسرای خانواده یکی از قدیمی ترین کتابخانه های شرق تهران است.

کتابخانه گلستان؛ دیروز تا امروز

در این کتابخانه انواع و اقسام کتاب های مرجع، نشریات، کتاب های هنری، ادبی، تاریخی و سینمایی و مذهبی به چشم می خورد. بسیاری از مدیران امروز که دانشجویان دیروز بودند چند بار به این کتابخانه رفته اند یا دست کم از سالن مطالعه آن استفاده نموده اند. فرهنگسرای گلستان البته طبق روال هر سال برای سالن مطالعه اش حق عضویت نمی گیرد. این کتابخانه که یکی از غنی ترین مخزن های شرق پایتخت را به خود اختصاص داده است انواع و اقسام کتاب های کلاسیک ادبی از سفرنامه ناصرخسرو که در بعضی کتابخانه ها یافت نمی گردد، تا مهم ترین کتاب های ادبی را داراست. این کتابخانه همچنین یک سالن مختص دانشجویان مقطع دکتری دارد که نخبگان شرق تهران می توانند این جای دنج را برای مطالعه روزانه انتخاب نمایند. اما در عین حال شاید اگر بخش نشریات این کتابخانه فعال می شد، هیچ گونه عیب و ایرادی نمی شد به آن گرفت. بسیاری از نویسندگان و هنرمندان را می شناسیم که چندین بار برای مطالعه و امانت کتاب، پایشان به این کتابخانه باز شده است.

کتابخانه فرهنگسرای گلستان که تا سال ها پیش با برگدان مخاطبان خود را راهنمایی می کرد، امروز به نظامی مجازی و نوین متصل و مجهز شده است. همه اهل این کتابخانه مانند بسیاری از شهروندان در نقاط دیگر ایران می توانند به عضویت در سایت www.samanpl.ir درآیند و کتاب مورد نظر خود را ارائه دهند. تنها در بخش هایی از سال، سالن این کتابخانه گنجایش ندارد و آن هم زمان برگزاری آزمون های سراسری دانشگاه هاست. کتابخانه فرهنگسرای گلستان قدیمی ترین رمان های ایرانی را در خود گنجانده است و از هر نحله و طیف ادبی اثر دارد. در حقیقت مخزن این کتابخانه سلایق گوناگونی را پوشش می دهد. کافی است که یک قطعه عکس داشته باشید و مبلغ 5هزار و 500 تومان حق عضویت یک ساله خود را به متصدی کتابخانه پرداخت کنید. کتابدار با شکیبایی کتاب مورد نظرتان را پیدا می نماید و پیش رویتان می گذارد. کتابخانه شرق تهران این مزیت را دارد که بسیاری از کتاب های مرجع را نیز در خود جای داده است. فرهنگسرای گلستان واقع در ضلع جنوبی میدان هلال احمر واقع شده است. برای عضویت در این کتابخانه کافی است که در منطقه 8 سکونت داشته باشید. در این صورت از انواع خدمات فرهنگی و امکانات کتاب بهره مند خواهید شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 227

به "کتابخانه گلستان؛ دیروز تا امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخانه گلستان؛ دیروز تا امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید