کشف ماهی مقاوم به آلودگی

به گزارش مجله جگوار، محققان پیروز به کشف یک گونه ماهی در آب های کانال کشتی رانی هوستون شده اند که می تواند در آب هایی با سطح آلودگی هزار برابری سطح خطرناک برای حیات وحش زندگی کند.

کشف ماهی مقاوم به آلودگی

به گزارش ایرنا از روزنامه دیلی میل، سازش با محیط بخش جدانشدنی از فرایند زنده ماندن بسیاری از گونه های حیوانات است؛ اما به ندرت اتفاق می افتد که فرآیند تکامل، گونه ای از موجودات را نسبت به آلودگی های تولیدی انسان مقاوم کند.

به تازگی محققان دانشگاه بایلور در آمریکا در یک مطالعه با آزمایش یک گونه ماهی به نام Gulf killifish در 12 مکان به شدت آلوده متوجه شدند که جنین های این ماهی نسبت به یک آلاینده به نام بیفنیل پلی کلر شده که کشنده محسوب می شود، مقاوم اند.

به گفته محققان، این ماهی می تواند سطحی از بیفنیل پلی کلر شده را تحمل کند که هزار برابر قوی تر از سطحی است که برای حیات وحش خطرناک محسوب می شود. راز بقای این ماهی های کوچک وجود ژن هایی از گونه دیگر همین ماهی به نام Atlantic killifish است که حدود هزار و 500 مایل دورتر و در اقیانوس آتلانتیک زندگی می کنند.

محققان انسان ها را عامل انتقال این ماهی های کوچک آب شیرین از اقیانوس آتلانتیک به منطقه مذکور می دانند و می گویند: ژن گونه آتلانتیکی این ماهی کوچک (Atlantic killifish) دارای قسمتی است که باعث شده گونه Gulf killifish نسبت به آلاینده ها مقاوم شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 193

به "کشف ماهی مقاوم به آلودگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ماهی مقاوم به آلودگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید