عکس ، ابرمار فلوریدا به دام افتاد!

به گزارش مجله جگوار، زومیت نوشت: گروهی از محققان در اتفاقی غیرمنتظره بزرگ ترین پیتون برمه ای استان فلوریدای آمریکا را با وزن تقریباً 100 کیلوگرم در منطقه اورگلیدز پیدا کردند.

عکس ، ابرمار فلوریدا به دام افتاد!

اواخر سال گذشته میلادی، تیمی که مشغول جست وجو زیر پوشش های گیاهی متراکم جنگل های مسطح کاج در اورگلیدزِ استان فلوریدای آمریکا بودند، با صحنه غیرمنتظره ای روبرو شدند که تا آن موقع هیچ کس در آن منطقه ندیده بود: ماری به وزن نزدیک به 100 کیلوگرم.

این مار 100 کیلوگرمی که بیش از پنج متر طول داشت، بزرگ ترین پیتون برمه ای یافته شده در فلوریدا بود و رکورد نوی ثبت کرد. اداره حفاظت از منابع طبیعی جنوب غرب فلوریدا می گوید این رکورد تا پیش از پیداشدن مار نو، متعلق به ماری تقریباً 64 کیلوگرمی در سال 2016 بود. مار 100 کیلوگرمی یادشده 122 تخم در داخل خود داشت تا رکورد دیگری نیز در استان فلوریدا ثبت گردد. ایان بارتوشک، از اعضای ارشد تیم کاشف مار 100 کیلوگرمی می گوید:

تا زمانی که پیتون ها از وزن 45 کیلوگرم عبور ننمایند، آن ها را مارهایی بزرگ محسوب نمی کنیم. بنابراین برای توصیف مار 100 کیلوگرمی، به توضیحی نو احتیاج داریم. پیداکردن این مار اتفاق کاملاً نوی برای ما است.-

اعضای تیم برای پیداکردن مار 100 کیلوگرمی پیتون از راه حل جالبی استفاده کردند. این افراد دستگاهی ردیاب را به ماری نر متصل و او را در طبیعت رها کردند تا در پی جفت مناسب خود بگردد. به منظور گرفتن مار، محققان باید در زمان مناسب و از زاویه مناسب به محل می رسیدند. یکی از کارآموزان تیم به نام کایل فیندلی توانست از ضربه ای که نزدیک بود بدن مار بزرگ پیتون به او بزند، جاخالی بدهد؛ اما ایان ایسترلینگ، زیست شناس، چندان خوش اقبال نبود؛ چراکه مار پیتون 100 کیلوگرمی با دمِ جمع شده اش ضربه ای محکم به صورت این زیست شناس زد.

وقتی اعضای تیم توانستند به خوبی مار را نگه دارند، ایان ایسترلینگ مار را روی شانه اش قرار داد و آن را به سمت وانت برد. ایسترلینگ در کنفرانسی خبری گفت: این مار پیتون به خوبی با ما جنگید. به گزارش نیویورک تایمز، این تیم که عضو سازمانی گسترده تر است، تقریباً 10 سال است که با هدف حفاظت از گونه های بومی موجود در زیست بوم اورگلیدز، پیتون ها را پیدا و شکار می نماید.

پیتون های برمه ای در اصل گونه ای متعلق به منطقه جنوب شرق آسیا هستند و به طور فعالانه پوشش گیاهی و گونه های جانوری بومی زیست بوم فلوریدا را تهدید می نمایند. این مارها در منطقه فلوریدا توانسته اند به خوبی رشد نمایند.

پیتون برمه ای به شکارچی بسیاری دیگر از حیوانات به خصوص گوزن دم سفید تبدیل شده است که در منطقه ها جنگلی سراسر ایالات متحده یافت می گردد؛ چراکه جمعیت گوزن ها رو به کاهش است و همین موضوع باعث شده بقای شیر کوهی فلوریدا نیز به خطر بیفتد که ازطریق گوزن تغذیه می نماید. شیر کوهی فلوریدا، زیرگونه شیر کوهی (یکی دیگر از حیوانات استانیِ فلوریدا)، اکنون درمعرض خطر انقراض است.

ایان بارتوشک می گوید او و اعضای تیمش هنگام پیداکردن اولین پیتون 45 کیلوگرمی در فلوریدا در سال 2014 شوکه شدند؛ چون نمونه 45 کیلوگرمی پیتون در بین مارهای بزرگ این گونه قرار می گیرد. ابعاد مار نو نشان می دهد که پیتون های برمه ای توانسته اند به تغذیه از گونه های جانوری بومی فلوریدا ادامه دهند. مارهای پیتون برمه ای با افزایش مصرف غذا رشد می نمایند و رشد آن ها لزوماً به افزایش سن وابسته نیست.

زنده گیری پیتون ها و انجام تحقیقات روی آن ها به محققان امکان می دهد به تخمین تعداد مارهای پیتون موجود در حیات وحش نزدیک تر شوند. محققان می گویند تعداد پیتون های موجود در فلوریدا ممکن است بین ده ها هزار تا بیش از صدهزار حلقه باشد. ایان بارتوشک می گوید:

در چنین شرایطی، با خود فکر می کنید که یک مار 100 کیلوگرمی چگونه به وجود آمده است؟ تصور کنید چه تعداد مارهای دیگر با ابعادی نزدیک به این مار در حیات وحش زندگی می نمایند. ممکن است حتی مارهای بزرگ تری نیز در اورگلیدز وجود داشته باشند.

-

مار 100 کیلوگرمی فلوریدا در دسامبر 2021 (آذر و دی 1400) اسیر شد و اعضای تیم منتظر ماندند تا فصل فراوری مثل در مارس 2022 (اسفند 1400 و فروردین 1401) به خاتمه برسد و سپس میزان گیری مارهای اسیرشده و انجام تحقیقات روی آن ها را آغاز نمایند.

این تیم معمولاً از مارهای نر استفاده می نمایند و برای پیداکردن پیتون 100 کیلوگرمی سراغ استفاده از ماری رفتند که نامش را دیون گذاشته اند. به لطف مارهای نر، محققان می توانند مارهای ماده حاضر در مکان های صعب العبور را پیدا نمایند. شکارچیان مار دستگاه ردیاب ویژه ای را به بدن مار نر متصل می نمایند و روی منطقه های متمرکز می شوند که مارها در فصل فراوری مثل به آن جا مهاجرت می نمایند. ناگفته نماند فصل فراوری مثل مارها از نوامبر (آبان و آذر) تا مارس (اسفند و فروردین) به طول می انجامد.

جست وجو برای پیتون ها مثل اقدام نیروهای پلیس برای زیرنظرگرفتن مجرمان است و در مواقعی حتی شبیه صحنه جرم می گردد؛ چون محققان نگاهی به محتویات معده پیتون ها می اندازند. باوجوداین، اعضای تیم شکارچی مار می گویند برای این حیوانات گوشت خوار احترام بسیار زیادی قائل اند. ایان بارتوشک می گوید:

مارها حیواناتی استثنایی اند و بودن آن ها در اینجا تقصیر خودشان نیست؛ اما ما متوجهیم که حضور آن ها چه خطرهایی در پی دارد.

-

مکیلا اسپنسر، از فعالان محیط زیست و هماهنگ نماینده برنامه شکار پیتون، می گوید کمیسیون حفاظت از ماهی ها و حیات وحش فلوریدا نیز در کوشش است جمعیت مارها را کاهش دهد. این سازمان افراد متقاضی را جذب می نماید و به آن ها نحوه شکار مارها را آموزش می دهد. در مسیر پیداکردن مار، حتی از سگ های پلیس نیز استفاده می نماید.

کمیسیون حفاظت از ماهی ها و حیات وحش فلوریدا همه ساله در تابستان پویشی راه اندازی می نماید تا مردم در ازای دریافت پول، به شکار پیتون ها ترغیب شوند. چالش شکار پیتون در فلوریدا سال جاری از 5 تا 11 آگوست 2022 (14 تا 20 مرداد 1401) برگزار خواهد شد. استان فلوریدا در پی راه حلهای نوی برای بهبود روند شناسایی پیتون است؛ زیرا این مارها در استتار و ساکن شدن در منطقه ها دورافتاده بسیار ماهر هستند. مکیلا اسپنسر می گوید: برای کنترل کردن این حیوانات باید راه های متعددی را امتحان کنیم.

در دهه 1980، صنعت تجارت حیوانات خانگی مارهای پیتون را به اورگلیدز وارد کرد؛ اما فروش این مارها در سال 2012 غیرقانونی اعلام شد. افرادی که پیتون می خریدند، در بسیاری از مواقع نمی دانستند پس از بزرگ شدن چگونه از آن مراقبت نمایند. در همین زمینه، بیشتر مردم تصمیم گرفتند مارها را در طبیعت رها نمایند. مار پیتون برمه ای از آن موقع تا به امروز جایگاه تمساح پوزه پهن را که بومی فلوریدا است، به عنوان بهترین شکارچی در اورگلیدز گرفته است.

پیتون های برمه ای در بخش هایی از ناحیه جنوب شرق آسیا درمعرض خطر انقراض هستند؛ ولی مارهایی را که به فلوریدا راه پیدا نموده اند، نمی توان به خانه اصلی شان برگرداند؛ چون این مارها ازلحاظ ژنتیکی با محیط نوشان سازگار شده اند. ازآنجاکه پیتون ها قلمرو بیشتری را به خود اختصاص داده اند، جمعیت راکون ها، خرگوش ها، صاریغ ها، پرندگان، تمساح های پوزه پهن، گوزن ها و پلنگ ها در تالاب ها کاهش پیدا نموده است. یکی از محققان می گوید مارهای پیتون حیواناتی شگفت انگیزند؛ اما بدترین چیز ممکن برای اورگلیدز به شمار می روند.

منطقه اورگلیدز که 1.5 میلیون هکتار از زمین های جنوب و جنوب غربی استان فلوریدا را تشکیل می دهد، زیست بوم بی نظیر آب شیرینی است که با چمن های بلند و نوک تیز احاطه شده و در فصل مرطوب رودخانه ای با حرکت کُند نیز در دل خود دارد. از زیستگاه های این منطقه می توان به باتلاق های سرو و چمن زار مرطوب و جنگل های مانگرو اشاره نمود. تنوع زیادی از گونه های مختلف پرندگان، پستانداران، خزندگان و گیاهان در این منطقه یافت می گردد.

مار پیتون برمه ای، تنها یکی از عواملی است که این منطقه ارزشمند را به خطر می اندازد. آلودگی آب و بالا آمدن سطح دریا و توسعه شهرها در کنار دیگر گونه های مهاجم نظیر مارمولگ تگو و وزغ نیشکر از دیگر عوامل تهدیدنماینده هستند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2250

به "عکس ، ابرمار فلوریدا به دام افتاد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، ابرمار فلوریدا به دام افتاد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید