کلیک کنید بی چاله شوید

به گزارش مجله جگوار، سمیرا باباجانپور ـ خبرنگار: آخرین ماه تابستان زمان شروع اجرای طرح عمران محله در منطقه 5 بود. طرحی که قرار است تا سرانجام پاییز ادامه داشته باشد و همه 29 محله منطقه را دربرگیرد.

کلیک کنید بی چاله شوید

طرحی که برخلاف طرح های عمرانی بزرگ و گسترده تمرکز خود را روی مسائل ساده و کوچک کوچه و خیابان های محله ها قرار داده است. عمران محله نه یک پروژه شهری بلکه بیشتر یک فعالیت گروهی بین اهالی محله ها و حوزه عمرانی شهرداری منطقه است. تعامل برای رسیدن به محله ای آباد و ایمن هدف نهایی این طرح است. طرحی که سرشروع حضور مردم در فعالیت های فنی و عمرانی منطقه خواهد بود و بچه ها و نوجوانان را با راه اندازی اپلیکیشن بی چاله در قالب همیار عمران به یاری می طلبد. درباره این طرح و نقاط قوت آن با حبیب پوش پارس معاون فنی و عمرانی شهردار منطقه 5 گفت وگو نموده ایم که در ادامه می خوانید.

انگیزه اجرای طرحی فوریتی به نام عمران محله در منطقه 5 از کجا آمده است؟

از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری بهسازی بیش از 200 مترمربع از معابر منطقه شامل معابر اصلی و پرتردد را انجام داده ایم. اما اینکه تنها تمرکز حوزه فنی و عمرانی بر معابر اصلی منطقه باشد کافی نیست. مسلماً بازخورد عملکرد این حوزه زمانی معین می گردد که همه شهروندان رضایت داشته باشند. برای ما مهم این است که هر شهروندی که از خانه بیرون می آید بهسازی و مناسب سازی را از جلو خانه خودش احساس کند. شهروندی که هر صبح چاله خیابان روبه روی خانه اش را می بیند بعد از گذشت چند ماه اگر آن چاله مناسب سازی نگردد مسلماً به عملکرد مسئولان شهری منطقه شک خواهد نمود. به همین دلیل تصمیم گرفتیم طرحی را اجرا کنیم که شهروندان در بستر خرید و در شعاع رفت وآمد روزانه در محله شان تغییرات محسوسی را حس نمایند.

طبق جدول برنامه طرح عمران محله هر هفته 2 محله را مناسب سازی می کنید آیا این زمانبندی برای همه محله ها کافی است؟

برای اجرایی کردن این طرح در یک محله همه نیروها و 14 پیمانکار اصلی در حوزه فنی و عمرانی را به خدمت گرفته ایم تا بتوانیم در طول زمان مشخص شده بهسازی ها را انجام دهیم. البته انتخاب محله ها بر اساس اولویت مسائل هر محله بوده است. از طرفی اگر محله ای مسائل بیشتری داشت آن را در کنار محله ای قرار می دهیم که از نظر مسائل عمرانی وضع بهتری دارد. مثلاً محله جنت آباد جنوبی که قدیمی تر است و مسائل بیشتری دارد را در کنار محله اباذر قرار داده ایم. وضع محله اباذر از نظر عمرانی مطلوب است و طرح عمران محله در آنجا سریع تر پیش رفت.

این طرح با طرح جهادی که سال ها قبل انجام شد چه فرقی دارد؟ در طرح جهادی هم به طور متمرکز فعالیت ها در یک محله انجام می شد.

طرح جهادی یک کار ضربتی و فوریتی بدون برنامه ریزی صحیح بود که بازده مطلوبی در دراز مدت نداشت. ما برای اجرای طرح عمران محله یک تیم شناسایی داشتیم که قبل از شروع کار مسائل عمرانی محله را آنالیز و معین کردند. یعنی ما الان می دانیم در فلان محله کجا باید حضور داشته باشیم و قرار است برای مثال جدول و یا آسفالت کدام خیابان را مناسب سازی کنیم.

آیا پیغام های مردمی در سامانه 137 هم یاری حالتان بوده است؟

در حقیقت ما قبل از اینکه وارد یک محله شویم و طرح عمران محله را اجرایی کنیم با بنر و پوستر اعلام می کنیم تا شهروندان مسائل عمرانی محله را به وسیله 137 مطرح نمایند و ما بهتر بتوانیم نیازها و مسائل شهروندان را بشناسیم. این موضوع اگرچه میزان شکایات مردمی در 137 را در حوزه عمرانی منطقه بالا می برد و از نظر اداری و سازمانی ممکن است ایجاد شبهه کند که چرا فلان محله و فلان منطقه این قدر مشکل دارد ولی ما این ریسک را نموده ایم تا به طور مستقیم با مسائل مردم روبه رو شویم.

مسلماً مشارکت شهروندان در طرح عمران محله و توجه آنها به مسائل عمرانی و شناسایی آن برای شما مهم است؟

این موضوع آنقدر اهمیت دارد که ما 2 طرح را در کنار طرح عمران محله راه اندازی نموده ایم. یکی طرح راه اندازی اپلیکیشن بی چاله که مراحل تأیید نهایی را طی می نماید و در این طرح شهروندان می توانند با نصب اپلیکیشن بی چاله از چاله ها، جدول های خراب و آسفالت های نامناسب عکس بگیرند و برای ما بفرستند که به محض ارسال این عکس تیم شناسایی وارد عمل شده و عملیات عمرانی انجام خواهد شد و در نهایت از چاله مورد نظر که بهسازی شده عکس گرفته و دوباره برای شهروندان ارسال می کنیم. حتی ما با تشکیل گروه همیار عمران سعی داریم بچه ها و نوجوانان را هم نسبت به موضوعات عمرانی محله حساس کنیم و همیار عمران داشته باشیم.

همیار عمران به بچه ها و نوجوانانی اطلاق می گردد که از طرف مدرسه و شورایاری محله ها انتخاب می شوند و با لباس فرمی که به آنها داده می گردد به عنوان نماینده عمران محله معرفی می شوند و باید با دیدن هر مشکل عمرانی در محله ما را آگاه نمایند. البته حضور فعال و بیشتر این همیاران عمران از مهر ماه با شروع فصل مدرسه خواهد بود.

بیشترین مشکل عمرانی در طرح عمران محله چیست؟

مسائل بیشتر در حوزه آسفالت است و در همان هفته اول شروع طرح چیزی حدود 36 هزار تن آسفالت ریخته ایم که تا خاتمه طرح عمران محله تقریباً 50 هزار تن آسفالت نقطه هدف ماست و باید 250 مترمربع را بهسازی کنیم.

فاز اول این طرح تا خاتمه آذر ماه ادامه دارد بعد از آن چگونه طرح ادامه خواهد داشت؟

بعد از آن اهالی محل و همیاران عمران با فعال کردن اپلیکیشن بی چاله به ما یاری می نمایند تا مسائل عمرانی منطقه را رصد کنیم. مسلماً در این حالت دیگر نیازی به طرح ضربتی با زمانبندی معین نخواهیم داشت چون طبق گزارش مردمی که دریافت می کنیم مناسب سازی و بهسازی باید در کوتاه ترین زمان انجام گردد و به اطلاع شهروندان برسد.

7250 نقطه در طرح عمران محله مرمت و بهسازی می گردد.

5 محله جنت آباد جنوبی، اباذر، آپادانا، کن، نفت عملیات طرح عمران محله را به خاتمه رسانده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 389

به "کلیک کنید بی چاله شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلیک کنید بی چاله شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید