آخرین شرایط سومین توله یوز ایران

به گزارش مجله جگوار، معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به بهبود شرایط توله یوز سوم در چند روز اخیر از رسمی نشدن نام پیروز برای این توله خبر داد.

آخرین شرایط سومین توله یوز ایران

حسن اکبری در گفتگو با ایسنا درباره شرایط توله یوز سوم گفت: تقریبا در سه روز گذشته شرایط توله یوز به نسبت بهتر شده است و امیدواریم کم کم بتواند کمبود وزن نسبت به حالت استاندارد را جبران کند و به شرایط پایدارتری برسد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به توضیح حال توله یوز سوم از زمان انتقال او به سازمان مرکزی محیط زیست در تهران پرداخت و توضیح داد: از زمان انتقال توله یوز اتفاقاتی در حوزه سلامت او رخ داده است.

وی اضافه کرد: با جمع بندی تمام اتفاقات رخ داده و نظر دامپزشکان به ویژه با مشورت دکتر کالدول -دامپزشک آفریقای جنوبی - فرایند درمان و تغذیه را ادامه داده ایم.

شیر خشک ویژه ای در دنیا برای یوز نداریم

اکبری اضافه کرد: در دنیا هیچ شیر خشک مناسب و ویژه ای برای یوزپلنگ وجود ندارد و تمام شیر خشک های ساخته شده می توانند مشکلاتی را برای یوزپلنگ ایجاد کنند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست درباره شرایط شیر خشک توله یوز سوم گفت: تا به امروز چهار نوع شیرخشک متفاوت استفاده کرده ایم که اولین نوع مارک ایرانی و سه نوع دیگر مارک خارجی بوده است، اما تقریبا با هر چهار نوع در هضم و دفع مشکل داشته است.

وی گفت: یوزپلنگ گونه بسیار حساسی در مقایسه با سایر گربه سانان است و توله یوز سوم به دلیل ویژگی های فیزیولوژیک به مراتب حساسیت و نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از تمام ظرفیت ها برای درمان و تغذیه توله یوز سوم از زمان انتقال آن به تهران استفاده شده است، گفت: بنابر نظر رییس سازمان حفاظت محیط زیست از تمام ظرفیت ها، گروه ها و سلیقه های مختلف در این راستا استفاده کردیم. بعضا افرادی با اختلاف سلیقه های جدی حاضر به کار تیمی با همدیگر نبودند، اما همگی با سازمان همکاری کردند.

وی با اشاره به اقدامات علیرضا شهرداری و دکتر عمالویی در نگهداری توله یوز ها و دکتر باستانی - دامپزشک دفتر حیات وحش - گفت: در طول حدود یک ماه گذشته که توله یوز به تهران منتقل شده است آنان به صورت شبانه روزی برای حفظ توله یوز سوم تلاش کرده اند.

اکبری به کار تحقیقاتی و فاقد مدلی ثابت در این فرایند اشاره کرد و توضیح داد: همه افراد در این راه خطا هایی داشته اند حتی دکتر کالدول بعضا تجویز اجرا شده را اصلاح می کرد بنابراین کاری تحقیقاتی و فاقد مدل ثابت است و بر اساس شرایط، پروتکل تازهی را تعریف کردیم و ادامه می دهیم. پروتکل های تازه تعریف شده حتما خطا هایی خواهند داشت که بعضا برای توله مشکلاتی ایجاد می کنند.

وی درباره اقدامات اجرا شده برای توله یوز سوم گفت: در این مدت بار ها توله یوز را سونوگرافی و یا از اندام های آن گراف تهیه کرده ایم و با دارو ها مانند آنتی بیوتیک ها و مکمل های مختلف تغذیه و با روش های مصنوعی دفع جانور تسهیل شده است.

اکبری تاکید کرد: با این روش ها، پروتکل خاص و در نهایت با مشورت دکتر کالدول توله یوز سوم توانسته در شرایط وزنی بسیار کم و ضعیفی زنده بماند و به مرحله تغذیه با پیش غذا یا کنسرو مخصوص برسد.

وزن توله یوز نصف وزن استاندارد است

وی درباره وزن کم توله یوز به دلیل سازگار نبودن شیرخشک های مصرف شده گفت: در حال حاضر توله یوز سوم حدودا یک کیلوگرم است؛ درصورتی که باید وزنی بیش از دو کیلوگرم داشته باشد بنابراین وزنی نصف وزن استاندارد را دارد. این کمبود وزن به دلیل پروتکل خاص تعریف شده برای توله یوز و کاهش عمدی مصرف شیرخشک به منظور حفظ بقائ آن بوده تا توله تنها بتواند از این مرحله عبور کند و به مرحله تغذیه گوشت برسد.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به تغذیه کنونی توله یوز اظهار کرد: توله یوز چند روزی است با استفاده از مصرف کنسرو های مخصوص، یک مرحله بینابینی را برای عبور از تغذیه شیرخشک به سمت تغذیه گوشت می گذراند. از زمان مصرف این کنسرو ها به شرایط قابل قبولی به نسبت قبل رسیده است. اگر از این مرحله به خوبی عبور و گوشت خواری را شروع کند، به حالت پایدارتری می رسد که خیالمان اندکی راحت تر خواهد شد.

وی تاکیدکرد: بین سه تا چهار ماهگی هم که تغییراتی در سیستم ایمنی جانور اتفاق می افتد، مرحله حساسی از زندگی توله یوز است بنابراین تلاش سازمان در جهت استفاده از تمام ظرفیت های داخل و بیرون سازمان، علاقه مندان و دامپزشکان متبحر در این بازه زمانی است تا بتوانیم جان توله یوز سوم را نجات دهیم.

اکبری ضمن قدردانی از تلاش همه افرادی که در راه نجات توله یوز سوم به سازمان کمک کرده اند، گفت: برای حفاظت از تمامی گونه های در خطر انقراض کشور باید تلاش کنیم. مسئله حفاظت از گونه ها و زیستگاه ها در طبیعت، بیماری های حیات وحش و حفظ سایر گونه های در خطر انقراض نیز دارای اهمیت است و نباید بیش از حد انرژی، زمان و هزینه را روی یک پروژه خاص بگذاریم و از سایر مسائل غافل شویم.

نگهداری از توله یوز تا چهارماهگی در پردیسان

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست درباره محل اقامتگاه توله یوز سوم توضیح داد: درحال حاضر بالاجبار به دلیل دسترسی به امکانات، درمان و دارو توله یوز سوم را تا حدود چهار ماهگی در پردیسان نگهداری خواهیم کرد چراکه امکان نظارت سازمان نیز خیلی بهتر فراهم است و در صورت سالم و زنده ماندن توله یوز، برنامه انتقال توله را به سایت تکثیر یوزپلنگ آسیایی خواهیم داشت.

لزوم انجام تغییرات در سایت توران

اکبری درباره شرایط سایت توران اظهارکرد: براساس الگو های موجود و توصیه های ارایه شده در بازدید دکتر کالدول و بررسی همکاران، باید تغییراتی را برای ایجاد فضای مناسب تر جهت نگهداری و تکثیر یوزپلنگ در این سایت انجام دهیم.

وی باتوجه به تدوین برنامه عملیاتی حفاظت از یوزپلنگ در زیستگاه های کشور و برگزاری جلساتی گفت: درحال حاضر این برنامه را به شکل اجرایی خلاصه کرده ایم و جلساتی نیز برای نهایی کردن آن برگزار شده است. بخشی از اقدامات حفاظتی در زمینه زیستگاه طبیعی یوز مانند افزایش تجهیزاتی نظیر موتورسیکلت و نیروی حفاظتی و... را شروع کرده ایم، اما با اعتبارات موجود نگران هستیم نتوانیم آنچه نیاز است را در حد کافی برای نجات یوز انجام دهیم.

پیروز به عنوان نام توله یوز نباید اعلام می شد

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست باتوجه به اعلام نام توله یوز سوم به نام پیروز از سوی شهرداری - نگهدار یوز - توضیح داد: نباید این نام اعلام می شد.

وی اضافه کرد: شکی نیست که آقای شهرداری تلاش های ارزنده ای را برای نجات توله یوز سوم انجام داده و از بین علاقه مندان بیشترین کمک را به سازمان کرده است و از این بابت واقعا باید از او تقدیر کنیم، اما اعلام عمومی نام برای توله یوز کاری رسانه ای و مربوط به روابط عمومی است.

اکبری تاکید کرد: جنس این کار از جنس کار تخصصی نگهداری و حفظ یوز - که معاونت محیط طبیعی دنبال کننده آن است - نبود و بهتر بود که هماهنگی قبلی اتفاق می افتاد و در نهایت این موضوع را همکاران روابط عمومی با لحاظ پیشنهاد آقای شهرداری به عنوان یک نظر ارزشمند بررسی می کردند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست گفت: طبیعتا پیشنهاد آقای شهرداری برای ما بسیار مهم و ارزشمند است، ولی، چون کاری رسانه ای و از جنس کار های روابط عمومی و آموزش است باید این مسئله از جانب آن ها بررسی شود تا نظر نهایی را اعلام کنند.

اکبری با بیان اینکه این موضوع کم اهمیت است، گفت:این مسائل آنقدر مهم نیست که باعث تفرقه یا اختلاف بین جامعه دوستداران محیط زیست و سازمان محیط زیست شود.

وی به تلاش های رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره افزایش همگرایی بین تمام گروه ها و استفاده از ظرفیت ها اشاره کرد و گفت: با این همگرایی تا امروز جان این توله یوز حفظ شد و قطعاً با هم افزایی همه دوستداران طبیعت می توانیم حیات وحش کشور را بهتر حفظ کنیم. لازمه این همگرایی بزرگ نکردن مسائل جزئی است و با این کار موجب فاصله گرفتن گروه ها از هم می شویم.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست به افراد دغدغه مند داخل و بیرون سازمان اشاره کرد و توضیح داد: این افراد باید به سازمان کمک کنند که به مسائل جزئی خیلی توجه نکنیم تا بتوانیم قدم موثرتری برای حفاظت از حیات وحش کشور و به طور خاص یوزپلنگ برداریم.

اکبری در سرانجام از همه رسانه ها، دوستداران و علاقمندان محیط زیست به ویژه مردم ایران به خاطر توجه و پیگیری سلامتی این توله یوز و رصد اخبار مربوط به حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در ایران سپاسگزاری کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2135

به "آخرین شرایط سومین توله یوز ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط سومین توله یوز ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید