آشتی دوباره محققان با آزمایشگاه های پیش بالینی، آنالیز کاربردهای نانوذرات در تصویربرداری

به گزارش مجله جگوار، رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز از راه اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی پیش بالینی برای آنالیز روش های درمانی و داروهای نوین درمانی در دانشگاه علوم پزشکی تهران اطلاع داد و گفت: به منظور معرفی خدمات این آزمایشگاه دومین سمپوزیوم تصویربرداری پیش بالینی برگزار می گردد.

آشتی دوباره محققان با آزمایشگاه های پیش بالینی، آنالیز کاربردهای نانوذرات در تصویربرداری

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمدرضا آی، در نشست خبری با اشاره به راه اندازی اولین آزمایشگاه تحقیقاتی پیش بالینی در دانشگاه علوم پزشکی تهران، اضافه نمود: در این آزمایشگاه محققان آزمایش های مربوط به تحقیقات پیش بالینی شامل روش های درمانی نوین و یا داروهای جدید را مورد آنالیز قرار می دهند.

وی در این باره شرح داد: در روش های درمانی و یا داروهای فراوری شده امکان آزمایش بر روی نمونه های انسانی وجود ندارد، از این رو محققان این آزمایشات را بر روی نمونه های آزمایشگاهی که عمدتاً موش است، انجام می دهند.

آی، یادآور شد: به عنوان نمونه محققان برای ردیابی رادیو داروها که بر روی موش ها آزمایش می شوند، از تجهیزات تصویربرداری انسانی استفاده می کردند، در حالی که جثه موش 2 تا 3 هزار برابر کوچک تر از انسان است؛ از این رو استفاده از تجهیزات انسانی برای چنین تحقیقاتی از دقت بالایی برخوردار نیست.

رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، تجهیزات آزمایشگاهی مرتبط با این آزمایش ها را استراتژیک و جزو اقلام تحریمی توصیف کرد و ادامه داد: محققان کشور پیروز به طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاه پیش بالینی شدند و با راه اندازی آزمایشگاهی در این زمینه نسبت به ارائه خدمات تحقیقاتی به پژوهشگران اقدام کردیم.

وی راه اندازی این آزمایشگاه را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و اظهار کرد: تا پیش از این محققان این حوزه به دلیل نبود آزمایشگاه های پیش بالینی این حوزه را رها می کردند و جذب حوزه های دیگر تحقیقاتی می شدند، ولی با معرفی این آزمایشگاه تاکنون 6 هزار و 500 نفر ساعت از آموزش های تخصصی این حوزه بهره مند شدند، ضمن آنکه 110 نفر از اعضای هیأت علمی تعداد 132 پروژه را در آزمایشگاه تحقیقات پیش بالینی اجرایی کردند.

رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز، انجام مأموریت های نوین در راستای پاسخگویی به بخشی از نیازهای پژوهشی و فناوری کشور در حوزه ایجاد زیر ساخت تصویربرداری از حیوانات کوچک و تحقیقات پیش بالینی را از اهداف راه اندازی آزمایشگاه پیش بالینی بیان کرد.

به گفته وی، محققان سراسر کشور برای استفاده از خدمات این آزمایشگاه می توانند با مراجعه به سایت آن و ثبت پروژه خود، پس از آنالیز و قرار دریافت در پروسه پذیرش، از خدمات آزمایشگاه تحقیقات پیش بالینی بهره مند شوند.

آی اضافه نمود: به منظور آشنا کردن محققان با این حوزه و آشتی محققان با آزمایشگاه های تحقیقاتی پیش بالینی از سال گذشته اقدام به برگزاری سمپوزیوم کاربرد تصویربرداری در تحقیقات پیش بالینی کردیم و سال جاری دومین دوره آن در روز 12 اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار خواهد شد.

این محقق ترویج تحقیقات در حوزه پیش بالینی، معرفی خدمات و امکانات آزمایشگاه پیش بالینی و همچنین معرفی کاربردهای تصویربرداری در حوزه های مختلف پزشکی و مهندسی و ارائه نتایج تحقیقات در حوزه های تصویربرداری پیش بالینی در علوم پزشکی را اهداف برگزاری این رویداد نام برد.

آی، کاربرد نانوذرات در تصویربرداری پیش بالینی را از جمله پنل های تخصصی این سمپوزیوم دانست و در این باره شرح داد: نانوذرات دارای کاربردهای دوگانه تشخیص و درمان بیماری ها هستند، به گونه ای که نانوذراتی که به حیوان مدل تزریق می شوند، به دلیل بالا بودن، این نانو ذرات علاوه بر آنکه سلول های سرطانی را شناسایی می نمایند، قادر به از بین بردن آن نیز هستند؛ از این رو در این سمپوزیوم در مورد کاربردهای نانوذرات در تصویربرداری پیش بالینی بحث و گفتگو می گردد.

رئیس آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز اظهار داشت: در این رویداد دو نفر از محققان آزمایشگاه تحقیقات پیش بالینی که مقالات آنها در مجلات بین المللی منتشر شده است، سخنرانی خواهند داشت. یکی از این مقالات در زمینه تصویربرداری اپتیکی داروهای هدفمند برای درمان سرطان و دیگری تصویربرداری میکرو پت برای آنالیز بیماری لنفوما بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 186

به "آشتی دوباره محققان با آزمایشگاه های پیش بالینی، آنالیز کاربردهای نانوذرات در تصویربرداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشتی دوباره محققان با آزمایشگاه های پیش بالینی، آنالیز کاربردهای نانوذرات در تصویربرداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید