آیا سرتان همیشه در گوشی است؟ شاید نوموفوبیا دارید

به گزارش مجله جگوار، به هرجایی بروید، افراد زیادی را می بینید که همواره مشغول کار با تلفن شاه هستند. تمرکز شدید دنیای امروز بر روی تکنولوژی، موجی از مسائل رفتاری و روانی را به بار آورده است که می تواند بر کیفیت زندگی و سلامتی افراد آسیب برساند.

آیا سرتان همیشه در گوشی است؟ شاید نوموفوبیا دارید

نوموفوبیا چیست؟

سال 2019 نوموفوبیا در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد جا گرفت: اضطراب عدم دسترسی به تلفن همراه یا خدمات تلفن همراه. در حقیقت این یک مشکل تازه نیست، این واژه در سال 2008 از طریق اداره پست انگلیس برای تعیین اینکه آیا تلفن های همراه از اضطراب تغذیه می کنند، استفاده شد. طبق یک مطالعه در سال 2009 در مجله پزشکی خانواده و مراقبت های اولیه، تقریباً نیمی از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که وقتی در تماس با تلفن خود نیستند، احساس استرس می کنند. حالا دوازده سال به جلو بیایید.

نوموفوبیا می تواند به خواب شما آسیب برساند

متأسفانه، نوموفوبیا ارتباط مستقیمی با اختلال در خواب، خواب آلودگی در روز و عادات بهداشتی ضعیف دارد. مطالعه ای که در سال 2020 در ژورنال خواب منتشر شد نشان داد که 90 درصد از 327 دانشجوی مورد بررسی، می توانند دارای نوموفوبیای میانه تا شدید باشند.

چگونه به خودتان یاری کنید

جالب اینجاست که اگر فردی مبتلا به نوموفوبیا باشد و از او خواسته شود برای داشتن خواب بهتر، تلفن همراه را خارج از اتاق بگذارد، فرد به قدری دچار اضطراب می شود که خواب او بسیار مختل خواهد شد. پزکا به این افراد توصیه می کند: تنظیمات تلفن خود را تغییر دهید تا امکان استفاده شما از آن محدود شود. به نام مثال، عملکرد مزاحم نشوید را تنظیم کنید تا در طول زمان خواب روشن باشد. اعلان یا همان نوتیفیکیشن را خاموش کنید تا با دریافت پیامک یا ایمیل، گوشی روشن نشود. در این شرایط شما تلفن همراه خود را کنار خود خواهید داشت و احساس ترس نمی کنید در عین حال که امکان استفاده از آن به حداقل رسیده است.

آیا ابتلا به نوموفوبیا هستم؟

آیا تلاش شما برای جست وجوی اخبار و دنبال کردن شبکه های اجتماعی باعث می شود، دیر بخواب بروید؟ آیا ترجیح می دهید مکالمات دوستان خود را در سرانجام روز ادامه دهید یا پیام های کاری خود را در اواخر شب چک کنید؟ اگر اعلان های تلفن را در طول شب روشن نگه می دارید تا مطمئن شوید چیزی را از دست نداده اید، یا تلفن خود را همیشه در کف دست خود قرار می دهید، ممکن است به داشتن نوموفوبیا شک کنید. محققات در سال 2010 پرسشنامه ای کوتاه و اختصاص را طراحی کرده اند که می تواند شما را در بررسی این موضوع یاری کند. اگر بیشتر پاسخ های شما به این گزاره های مثبت است، شما احتمالا دچار نوموفوبیا هستید.

- بدون دسترسی مداوم به اطلاعات از طریق تلفن هوشمند احساس ناراحتی می کنم.

- عدم توانایی دریافت اخبار از طریق تلفن هوشمند باعث عصبی شدن من می شود.

- تمام شدن شارژ باتری تلفن هوشمند باعث ترس من می شود.

- اگر در محیطی قرار بگیرم که باعث قطع شبکه اینترنت تلفن همراه من شود، دائما در حال چک کردن گوشی برای پیدا کردن سیگنال هستم.

- اگر تلفن هوشمند خود را همراه نداشتم، عصبی می شدم زیرا از هویت آنلاین خود جدا شده ام.

در این زمینه بخوانید:

چگونه می توان درمانگر مناسب خود را پیدا کرد؟

بدترین کاری که قبل خواب انجام می دهیم

چه موقع در پی یاری باشید

اگر نشانه های داده شده از این اختلاف در شما هم دیده می شود پس باید روی بهبود خواب خود تمرکز کنید. البته این موضوع تنها مربوط به خواب شما نیست، بلکه بر کیفیت زندگی هم اثر دارد. مانند بیشتر اضطراب ها، اختلال نوموفوبیا هم در صورتی که با تهدید واقعی متناسب با موضوع همراه نباشد و اقدامات شما برای جلوگیری از قرار گرفتن در موقعیتی بدون تلفن باعث اختلال در عملکرد شما شود، مسئله ساز است. به نظر می رسد که این امر مانند ممانعت از مسافرت هوایی به دلیل قانون خاموش نگه داشتن تلفن همراه یا روشن نگهداشتن آن در داخل هواپیما و نقض قوانین باشد. به یاد داشته باشید که روان درمانی مطمئناً گزینه ای برای هر مسئله ای است که توانایی شما را در داشتن یک زندگی شاد و مثمر را مختل می کند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 16 مهر 1400 بروزرسانی: 16 مهر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1853

به "آیا سرتان همیشه در گوشی است؟ شاید نوموفوبیا دارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سرتان همیشه در گوشی است؟ شاید نوموفوبیا دارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید