با جزییات و ویژگی های آی او اس 15 آشنا شوید

به گزارش مجله جگوار، اپل از تازه ترین نسخه سیستم عامل موبایل خود یعنی آی او اس 15 / iOS 15 در کنفرانس برنامه نویسان این شرکت رونمایی کرد که امکانات بسیار جالبی در آن قرار گرفته است.

با جزییات و ویژگی های آی او اس 15 آشنا شوید

به گزارش آی تی ایران، محبوب ترین سیستم عامل اپل حالا امکانات تازه ای را به فیس تایم افزوده، ویژگی جدید فوکوس / Focus را معرفی نموده که از قابلیت های هوشمندی برای ایجاد تمرکز کاربر و مدیریت اعلانات (نوتیفیکیشن ها) بهره گرفته و همچنین بهبود های تازه ای را به اپلیکیشن های نقشه، آب و هوا و کیف پول اضافه نموده است.

آی او اس 15 پیشرفته ترین سیستم عامل موبایلی است که اپل معرفی نموده و مطابق معمول نسخه رسمی آن در پاییز (نسخه رسمی آن در پاییز 1400) عرضه عمومی خواهد شد.

در این سیستم عامل جدید اپل تمرکز زیادی روی طبیعی تر کردن و بهتر کردن تماس های صوتی و تصویری آن یعنی فیس تایم نموده، ویژگی شیرپلی / SharePlay برای بهبود تجربه اشتراک گذاری و دسترسی به اطلاعات را معرفی نموده است. همچنین اپل کوشش نموده در این سیستم عامل روی تمرکز کاربر بیشتر تمرکز کند از این طریق بخشی از اثرات جانبی ناشی از توسعه برنامه ها و هشدار ها و اعلانات مربوط به آن ها را کاهش دهد.

همه چیز درباره آی او اس 14

اپل همچنین برنامه Photos را با به روزرسانی های جدیدی جذاب تر و کاربردی تر نموده و اپلیکیشن نقشه / MAP را توسعه داده، اپلیکیشن آب و هوا / Weather را با اطلاعات کاربردی بیشتری آراسته و در کنار این ها اپلیکیشن کیف پول این شرکت / Wallet را با قابلیت های تازه تجهیز نموده است.

سیستم عامل جدید آی او اس همچنین شامل کنترل های تازه ای روی پرایویسی در سیری / Siri، Mail و … هم هست که محافظت بیشتر و بهتری برای اطلاعات کاربران فراهم می نماید.

کرایک فدریقی معاون ارشد اپل که مسئولیت اصلی او در بخش نرم افزار های این شرکت است رونمایی اصلی ویژگی های اپل را برعهده داشت او در مراسم معرفی این سیستم عامل گفت که آیفون حالا به ابزاری ضروری برای زندگی روزمره بسیاری از کاربران اپل تبدیل شده، اما در سیستم عامل جدید راه های بهتری برای بهبود زندگی روزمره ایجاد شده است. در ادامه نگاهی می اندازیم به ویژگی های آی او اس 15.

تماس های طبیعی تر و تجربه اشتراک گذاری بهتر با فیس تایم و معرفی SharePlay

فیس تایم به کاربران اپل یاری می نماید به راحتی با دیگر کاربران تماس برقرار نمایند و حالا فیس تایم در آی او اس 15 این تماس را طبیعی تر و بهتر نموده است.

با یاری ویژگی spatial audio صدا در فیس تایم از سمت نقطه ای از تصویر می آید که کاربر در آن نقطه قرار گرفته است. همچنین اپل یک ویژگی در زمینه میکروفن معرفی نموده که به یاری آن نویز های محیطی در هنگام صحبت کاربر حذف می گردد تا صدای او به شکل واضح تری به مخاطبش برسد.

در این نسخه همچنین شاهد ویژگی پرتره / portrait در فیس تایم هستیم ویژگی که کاربران اپل در بخش دوربین آیفون و آیپد با آن آشنا هستند و حالا همین ویژگی به فیس تایم آمده است. با دریافت موبایل به شکل افقی پس زمینه تصویر کاربر در فیس تایم به صورت تار در می آید تا تصویر خود او واضح تر گردد.

همچنین ویژگی فیس تایم گروهی هم یک grid یا چیدمان جدید پیدا نموده که این امکان را می دهد که تعداد چهره بیشتری همزمان در یک صفحه نمایش جا بگیرد.

با دریافت موبایل به حالت افقی در فیس تایم در ای او اس 15 پس زمینه تصویر به حالت تار در می آید تا تمرکز روی چهره کاربر بیشتر گردد

شیر پلی / SharePlay

کاربران حالا می توانند از قابلیت جدید SharePlay در فیس تایم استفاده نمایند که امکان گوش دادن همزمان به موسیقی (دو یا چند کاربر) را فراهم می نماید. با این ویژگی می توان یک سریال را با دوستتان همزمان ببینید یا صفحه نمایش موبایل خود را با کاربر دیگر به اشتراک بگذارید (کاری که پیش از این در بعضی اپلیکیشن های تماس تصویری مثل اسکایپ شاهد بودیم).

قابلیت شیر پلی فقط مختص آی او اس نیست و کاربران در تمام پلتفرم های اپل یعنی در آیفون، آیپد و مک می توانند از این ویژگی بهره بگیرند به این ترتیب اگر کاربری در یک جمع در این ویزگی قرار بگیرد می تواند یک موسیقی یا فیلم یا سریال را پلی / Play یا متوقف نموده یا به جلو بزند.

SharePlay همچنین با اپل تی وی هم منطبق است و کاربران می توانند با یکدیگر و البته دور از هم یک فیلم یا سریال را روی فیس تایم با هم ببینند هم اکنون بعضی سرویس ها مثل Disney+, ESPN+, HBO Max, Hulu, MasterClass, Paramount+, Pluto TV, TikTok, Twitch, با این ویژگی منطبق است و احتمالا به زودی سایر اپلیکیشن ها هم از این ویژگی پشتیبانی خواهند کرد که راستا جدیدی برای اتصال خواهد بود.

فیس تایم در اندروید و ویندوز

همچنین فیس تایم یک قابلیت دیگر را هم از بعضی از دیگر رقبا وام گرفته و آن ایجاد لینک برای یک جلسه فیس تایمی است به این ترتیب می توانید لینک یک جلسه فیس تایم را به وسیله ایمیل، تقویم یا پیغام رسان ها به دیگر کاربران بفرستید و این بدان معنی است که دیگر برای تماس فیس تایم احتیاج به داشتن یک محصول اپل نیست و هر کسی با استفاده از مرورگر وب چه روی اندروید چه روی دسک تاپ ویندوزی میتواند به یک جلسه فیس تایم ورود کند.

اپل می گوید که کاربران غیر اپلی برای ورود به یک جلسه فیس تایمی احتیاج به به روزرسانی به آخرین نسخه کروم یا مرورگر Edge دارند و ارسال ویدیو احتیاجمند پشتیبانی از انکود H.264 توسط کاربر دارد.

به رغم اینکه حالا فیس تایم از اکوسیستم اپل بیرون آمده، اما این شرکت می گوید که ویژگی امنیتی رمزنگاری سرتاسری (End to End Encription) را در هنگام تماس فیس تایمی به این شکل هم حفظ خواهد نمود و به همین دلیل اطلاعات کاربران قابلیت نفوذ نخواهد داشت.

با قابلیت شیرپلی کاربران قادر به دیدن همزمان و با هم یک سریال به وسیله فیس تایم خواهند بود. همچنین آن ها می توانند که صفحه نمایش موبایل خود را برای دیگران نشان بدهند

ابزار هایی برای تمرکز با Focus

در iOS 15 شاهد ابزار های قدرتمندی در جهت افزایش تمرکز کاربران و کاهش پرت شدن حواس آن ها هستیم.

Focus یک ویژگی جدید است که اعلانات / نوتیفیکیشن دستگاه و اپلیکیشن ها را برای کاربر مدیریت می نماید تا تمرکز او بیشتر گردد. با ساختن اعلانات و دسته بندی آن ها می توان آن را بهتر مدیریت کرد و در زمان های مختلف صرفا اعلاناتی را به کاربر نشان داد که واقعا مورد احتیاج آن لحظه اش باشد.

با انتخاب و ساختن زمان نمایش اعلانات توسط فوکوس کاربران می توانند مدیریت بهتری برای نمایش آن ها مثلا در هنگام کار یا خواب داشته باشند. در صورت انتخاب یکسری تنظیمات برای فوکوس این تنظیمات برای سایر دستگاه های اپل به صورت اتوماتیک اعمال می گردد. وقتی یک کاربر برای تمرکز نوتیفیکیشن های ورودی خود را مسدود می نماید این شرایط به طور اتوماتیک به کاربری که پیغامی برای وی فرستاده ارسال می گردد که کاربر مورد نظر در حال حاضر در دسترس نیست.

فوکوس / انتخاب مدیریت شده نوتیفیکیشن ها در هنگام یک کار

چهره جدید نوتیفیکیشن ها

خود اعلانات / نوتیفیکیشن ها هم در سیستم عامل iOS 15 متحول شده و عکس شخص ارسال نماینده هم به یک اعلان اضافه شده تا سریع تر و راحت تر شناسایی گردد.

برای مدیریت بهتر همچنین اپل یک خلاصه ای از نوتیفیکیشن های غیر مهم را یکجا دسته بندی نموده و به کاربر نشان می دهد. خود دستگاه به طور هوشمندانه نوتیفیکیشن های مشابه را کنار هم قرار میدهد. پیغام های مهم و حیاطی به سرعت به کاربر نشان داده می گردد.

نمایش تصویر در کنار پیغام ارسال شده و دسته بندی پیغام های مشابه

انتخاب متن از داخل عکس / Live Text

انتخاب یک متن از داخل عکس ویژگی جدیدی است که در این سیستم عامل تازه برای کاربران به وجود آمده است. حالا اگر نوشته ای در عکسی وجود داشته باشد میتوان به راحتی آن را انتخاب و در اپلیکیشن دیگری جست و جو یا ارسال کرد. یا مثلا یک شماره تلفن را که جلوی یک تابلو مغازه نوشته شده را انتخاب و از همانجا شماره را گرفت و تماس برقرار کرد.

با یاری قدرت پردازش موتور عصبی اپل / Neural Engine دوربین گوشی می تواند به سرعت یک متن را شناسایی و آن را در لحظه کپی کند مثلا رمزعبور وای فای یک رستوران را از این طریق به راحتی می توانید کپی و به شبکه آن متصل شوید.

با این ویژگی بصری کاربران همچنین می توانند اطلاعات بیشتری درباره نقاط مشهور اطرافشان دریافت نمایند. نام گل ها و گیاهان را مشاهده نمایند و نژاد یک حیوان و حتی جزییات یک کتاب را به سرعت دریافت نمایند.

اسپات لایت یا جست و جوی سریع در آی او اس هم حالا هوشمندتر شده و تمام اطلاعات مورد جست و جوی کاربر را به صورت یکجا نشان می ٔهد. اسپات لایت حالا تصاویر جست و جو شده از وب شامل تصاویر هنرمندان یا موسیقی دانان و سریال های تلویزیونی وفیلم را هم در بر می گیرد و به کاربر نشان می دهد.

همچنین اگر یک مخاطب خود را در اسپات لایت جست و جو کنید می توانید آخرین تماس های خود با او و عکس هایی که با یکدیگر به اشتراک گذاشته اید و حتی در صورت فعال بودن Find My می توانید لوکیشن او را هم مشاهده کنید.

اپلیکیشن Photos در این سیستم عامل آیفون هم دچار بهبود های زیادی شده از جمله اینکه رابط کاربری تعاملی تری پیدا نموده و با اپل موزیک هم سازکاری پیدا نموده است. حالا می توانید با کلیپ های کوچکی را که با عنوان memories در این اپلیکیشن ساخته می گردد را با موسیقی انتخابی از اپل موزیک جذاب تر کنید.

لایو تکست / Live Test به کاربر اجازه می دهد که متن داخل یک تصویر را کامل کپی کند

سافاری و دیزاین تازه

مرورگر سافاری اپل هم با دیزاین جدید کنترل های ساده تر و راحت تری برای استفاده یک دست از گوشی ارایه نموده است. یک نوار جدید سبک و ساده / Tab Bar هم در برای جابه جایی سریع تر و بهتر بین صفحات ایجاد شده است. همچین تب گروهی / Tap Groups اجازه ذخیره ساده چندین صفحه را باهم به کاربر می دهد. ویژگی های جدید دیگری هم مثل صفحه آغاز قابل تغییر و افزونه های وب هم روی آی او اس و سافاری حالا در دسترس قرار گرفته اند چیزی که یکی از نقاط ضعف آی او اس در مقایسه با مرورگری، چون کروم بود.

کشف دنیا با نقشه اپل

اپل می گوید خود را مقید به ساخت بهترین اپلیکیشن مپ یا نقشه می داند با این حال تجربه نشان داده که در سال های گذشته اپلیکشن های نقشه دیگر شرکت ها پیروز تر بوده اند. حالا در آی او اس 15 نقشه اپل راستایابی و جست و جوی بهتری را پیدا نموده و هرچند فعلا این امکانات در بعضی از کشور ها فعال شده، اما اپل امیدوار است که این تغییرات را به سرعت به دیگر کشور ها هم تعمیم دهد.

پیدا کردن محله های مختلف، مناطق تجاری، و رنگ آمیز جدید و جذاب تر جاده ها و پل ها و حتی نمایش جذابتر نقشه در شب از جمله کوششی است که اپل برای بهبود اپلیکیشن نقشه به کار گرفته است.

اپلیکیشن نقشه اپل / Apple Map چهره تازه ای پیدا نموده و رنگ امیزی و جذابیت ظاهری بهتری یافته است

نقشه اپل با یاری آیفون یا حتی روی CarPlay حالا با ویژگی رانندگی سه جهته جزییات بیشتری به کاربر ارایه می دهند که به او یاری می نماید درک بهتری نسبت به جزییات یک منطقه یا خیابان یا حتی پیاده رو داشته باشند.

پیدا کردن یک ایستگاه یا یک ساختمان خاص ساده تر شده و حتی ترکیب آن با ساعت اپل به کاربر یاری می نماید که بدون نگاه کردن به نقشه متوجه رسیدن به مقصد گردد. همچنین با دریافت دوربین به سمت خیابان می توان جهت دقیق را پیدا کرد. (ویژگی که البته قبلا در گوگل مپ اجرا شده بود.)

نمایش زنده جهت روی نقشه اپل

کلید مجازی و مشخص هویت

اپل به دنبال حذف کامل کارت های اطلاعات هویتی و ارایه آن ها روی گوشی است. با استفاده از کلید مجازی اپل می توانید دسترسی سریعی به محلی که احتیاج به مشخص هویت شماست را داشته باشید. تابستان گذشته اپل ویژگی را برای کلید خودرو معرفی کرد و شرکت BMW از این کلید مجازی در خودروی خود استفاده نموده به این ترتیب با این کلید می توان در خودرو را باز کرد و آن را روشن کرد.

با استفاده از تکنولوژی Ultra Wideband حالا این ویژگی بهتر شده و کاربران می توانند حتی بدون خارج کردن آیفون از جیب یا کیف شان قفل خودروی خود را باز نمایند. این ویژگی می تواند برای قفل های خانه و دفتر و حتی کلید اتاق هتل هم استفاده گردد و همه این ها در کیف اپل / Wallet قرار می گیرد.

سال جاری اپل همچنین ویژگی را به افزودن گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی هویتی کاربران تعمیم داده و حتی از این ویژگی قرار است در فرودگاه برای مشخص هویت کاربر استفاده گردد. اپل می گوید که اطلاعات هویتی به شکل امنی در دستگاه ذخیره می شوند و از تکنولوژی Apple Pay برای رمزنگاری آن ها استفاده شده است.

حالا اطلاعات هویتی مثل گواهینامه رانندگی هم در کیف اپل قرار می گیرد

ویژگی های محافظت از اطلاعات شخصی کاربران

در iOS 15 ویژگی های جدید حفاظتی از اطلاعات هویتی کاربران مد نظر قرار گرفته است. از جمله ویژگی تشخیص فرامین صوتی تحت خود دستگاه انجام می گردد و در واقع پردازش صوت در داخل خود دستگاه صورت می گیرد و همین سرعت اجرای فرامین را در این سیستم عامل به شکل قابل توجهی افزایش داده است. (اپل می گوید این ویژگی فقط برای کاربران دستگاه های دارای پردازنده A12 Bionic و جدیدتر فراهم است که شامل آیفون 12 به بعد می گردد)

همچنین اطلاعاتی که اپلیکیشن ها از کاربر دریافت مینمایند مرتبا به وی یادآوری می گردد و دسترسی به عکس، لوکیشن، دوربین و میکروفن و لیست مخاطبان در هفت روز گذشته.

اپلیکیشن آب و هوا و نوت / Notes

در آی او اس 15 اپلیکیشن آب و هوا چهره تازه و جذابی پیدا نموده و اطلاعات جدیدی مثل سرعت و جهت باد و … به آن اضافه شده است.

اپلیکیشن نوت هم به پشتیبانی از هشتگ برای دسته بندی سریع تر و راحت تر متن ها مجهز شده است همچنین می توان کاربر دیگری را با منشن کردن توسط @ به متن افزود یا تغییرات در متن را به وی یادآوری کرد. تمام فعالیت های اجرا شده در تاریخچه یک نوت به اشتراک گذاشته شده ذخیره و قابل دسترسی است.

پشتیبانی از هشتگ و منشن کردن کاربران در اپلیکیشن نوت در iOS 15

ویژگی های دیگر آی او اس 15

در آی او اس 15 ویژگی های دیگری هم اضافه شده است.

سیری: اضافه شدن اعلام نوتیفیکیشن در ایرپادز.

اشتراک گذاشته شده با شما / Shared with You: تمام آنچه در همه اپلیکیشن ها از عکس و متن و پیغام با کاربر به اشتراک گذاشته شده.

Cloud+: یک سرویس پولی جدید برای پنهان کردن ایمیل ها، ارتباط امن برای پشتیبانی از تصاویر دوربین مدار بسته در HomeKit. قیمت آیکلاد پلاس شامل 50 گیگابایت با پشتیبانی از یک ویدیوی تصویر دوربین مداربسته هوم کیت 99 سنت در ماه و یا 200 گیگابایت و پشتیبانی از 5 تصویر دوربین مدار بسته 2.99 دلار در ماه و یا 2 ترابایت و تعداد نامحدود پشتیبانی از دوربین مدار بسته هوم کیت 9.99 دلار در ماه است.

Health: اپلیکیشن سلامت اپل یک ویژگی جدید برای به اشتراک گذاری اطلاعات سلامت کاربر با دکتر و دیگر متخصصان پزشکی در نظر گرفته است.

HomeKit: ابزار های جانبی مورد استفاده در HomeKit حالا با سیری کار می نمایند

Find My: قابلیت جدید برای یافتن مکان دقیق دستگاه خاموش یا حتی پاک شده و ویژگی لوکیشن لحظه ای اعضای فامیل و دوستانی که این قابلیت را برای هم فعال نموده اند.

Translate: ترجمه همزمان زنده یک مکالمه و تبدیل آن به متن روی آیفون

زمان عرضه آی او اس 15 و دستگاه های پشتیبانی نماینده

در حال حاضر اپل همزمان با معرفی سیستم عامل جدید آیفون خود آن را برای توسعه دهندگان ارایه داده است، اما نسخه بتای عمومی آن از ماه تیرماه 1400 در beta.apple.com در دسترس خواهد بود. نسخه رسمی iOS 15 در پاییز 1400 و همزمان با معرفی آیفون13 عرضه و قابل دانلود خواهد بود. قیمت آن رایگان است و اپل گفته آیفون های 6S و جدیدتر قادر به نصب آن خواهد بود. اپل گفته است که تمامی امکانات ممکن است برای همه کاربران کشور ها در دسترس نباشد.

منبع: فرارو
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1708

به "با جزییات و ویژگی های آی او اس 15 آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با جزییات و ویژگی های آی او اس 15 آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید