سال جاری 3 ماهواره در مدار قرار می گیرند

به گزارش مجله جگوار به نقل از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی براری با بیان اینکه رویکرد سازمان فضایی، صنعتی سازی فناوری فضایی است گفت: برای اینکه فناوری های فضایی صنعتی سازی گردد، تلاشمان این است که از ظرفیت بخش خصوصی در کل زنجیره صنعت فضایی استفاده کنیم. به همین خاطر برای شناسایی پیمانکار جهت طراحی، ساخت و تحویل در مدار ماهواره های سنجش ازدور اپتیکی و راداری، فراخوان مناقصه اعلام نموده ایم.

سال جاری 3 ماهواره در مدار قرار می گیرند

وی اضافه نمود: تاکنون اکثر ماهواره های ما در مراکز تحقیقاتی و مراکز دانشگاهی و پژوهشگاه ها طراحی و ساخته می شد اما بر اساس رویکرد جدید، برنامه داریم که دانشگاه ها در توسعه فناوری فضایی ادامه فعالیت داشته باشند و ساخت ماهواره را به بخش خصوصی واگذار کنیم.

رئیس سازمان فضایی ادامه داد: بر این اساس امیدواریم در راستای صنعتی سازی فناوری فضایی، فناوری هایی که در یک دهه گذشته در دانشگاه ها به آن دست پیدانموده ایم با تعامل دانشگاه و شرکت های خصوصی بزرگ، تثبیت گردد و در آینده نزدیک شاهد قرارگیری ماهواره های عملیاتی در مدار و بالطبع توسعه زیرساخت های بومی فضایی باشیم.

وی گفت: یکی از اولویت های ما در دولت دوازدهم بسترسازی برای ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی به این حوزه بوده و بر همین اساس، پروانه فعالیت اپراتورهای ماهواره ای را تصویب کردیم که تاکنون چندین شرکت بزرگ، درخواست دریافت این پروانه را ارائه نموده اند. همچنین پروانه فعالیت اپراتور ماهواره های سنجشی نیز تکمیل شده است که در حال طی فرآیند تصویب است.

رئیس سازمان فضایی با اشاره به پرتاب دو ماهواره در سال گذشته و تأکید بر اینکه در مدار قرار ندریافت آن ها را شکست نمی دانیم گفت: ما در حوزه فضایی متکی به توان بومی و دانش متخصصان داخلی هستیم؛ بنابراین در این راستا هر نوع فرایندی که با آن روبرو می شویم یک پیروزیت محسوب می گردد. چراکه با هر تجربه به توان و دانش جدیدی دست پیدانموده ایم.

وی اضافه نمود: ما پیش از این پیروز شده بودیم ماهواره نوید را در مدار 250 کیلومتر سطح زمین قرار دهیم که سال گذشته با پرتاب ماهواره پیغام کوشش داشتیم آن را به مدار 500 کیلومتر تزریق کنیم که خوشبختانه ماهواره و ماهواره بر به مدار 500 کیلومتری هم رسید، اما برای در مدار قرار دریافت در برخی پارامترها از جمله گرمای بیش از اندازه نتوانست در این مدار قرار گیرد؛ اما همان پرتاب برای ما به یک تجربه فوق العاده تبدیل شد.

براری ادامه داد: بعد از دو پرتاب سال گذشته، سریعاً یک کمیته کاری بین تیم ساخت ماهواره و ماهواره بر، تشکیل و مسائل بخش شناسایی و برطرف شد و ساخت سه ماهواره جدید شتاب گرفت و تصمیم گرفته شد که سال جاری ماهواره مخابراتی ناهید 1، ماهواره های سنجش از دور ظفر و پارس 1 فرایند تکمیل و در مدار قرار دریافت را طی نمایند.

رئیس سازمان فضایی درباره ویژگی های ماهواره ناهید 1 که برای تزریق به مدار در حال طی فرآیند پرتاب است گفت: این ماهواره جزو گروه ماهواره های مخابراتی است. ماهواره هایی که تاکنون پرتاب کردیم ماهواره های سنجش از دور بوده اند و ناهید 1 نخستین ماهواره ما در گروه مخابراتی محسوب می گردد که به فضا پرتاب خواهد شد.

وی با بیان اینکه ماهواره ناهید 1 در مدار 250 کیلومتری قرار می گیرد و طول عمر ماندگاری اش دو و نیم ماه است، اضافه نمود: ما تصمیم داریم یکسری از فناوری های ماهواره های مخابراتی را در این ماهواره آزمایش کنیم. فناوری پنل خورشیدی باز شونده، ارتباطات بین ماهواره ای و کنترل سه محوره جزو فناوری هایی هستند که با در مدار قرار دریافت این ماهواره، مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.

براری ادامه داد: تمام ماهواره هایی که تاکنون پرتاب شده اند، دارای پنل های خورشیدی متصل به خود ماهواره بوده اند، درصورتی که در ماهواره های مخابراتی برای آنکه مدت زمان بیشتری در مدار قرار گیرند احتیاج به سلول های خورشیدی باز شونده است. این نوع پنل با پرتاب ماهواره ناهید 1 آزمایش خواهد شد و می تواند تجربه خوبی در ساخت ماهواره های جدید با طول عمر ماندگاری بیشتر در مدار در اختیار ما قرار دهد.

رئیس سازمان فضایی در ادامه با تأکید بر اینکه در نقشه راه سازمان فضایی هدف معین شده این است که در سال 1404 به ماهواره های سنجش ازدور باقدرت تفکیک تصاویر یک متر دست پیدا کنیم گفت: به همین دلیل، ماهواره سنجی ظفر باقدرت تفکیک تصاویر 22.5متر و پارس 1 باقدرت تفکیک 15 متر، مراحل نهایی تکمیل را طی می نمایند و کوشش داریم با پژوهش هایی که انجام می گردد تا سال 1404 پیروز به ساخت ماهواره سنجی باقدرت تفکیک تصاویر یک متر برسیم.

وی اضافه نمود: ما در شرایطی امروز به این نقطه رسیده ایم که سال 1385 قرارداد ساخت سه ماهواره با سه دانشگاه صنعتی شریف، امیرکبیر و علم و صنعت برای ساخت ماهواره های سنجش ازدور باقدرت تفکیک تصاویر 1000 متر منعقد نموده بودیم. با کوشش متخصصان داخلی ماهواره پیغام که سال گذشته پرتاب شد دارای قدرت تفکیک 40 متر بود یعنی 25 برابر پیشرفت و این از رشد ما در صنعت فضایی حکایت دارد.

براری در ادامه در مورد وضعیت ماهواره برها و اینکه آیا می توان به پیروزیت ماهواره برها برای در مدار قرار دادن ماهواره های ناهید 1، ظفر و پارس 1 امیدوار بود گفت: در چند ماه گذشته به صورت شبانه روزی جلسات متعددی برگزار شده تا سال جاری این سه ماهواره با کمترین خطا کامل و فرایند تزریق در مدار را طی نمایند. من خیلی امیدوارم چون تمام مسائل در بخش ماهواره بر طی جلسات مختلف شناسایی و برطرف شده و امیدواریم سال جاری شاهد پیروزیت و در مدار قرار دریافت این سه ماهواره باشیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 306

به "سال جاری 3 ماهواره در مدار قرار می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال جاری 3 ماهواره در مدار قرار می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید