رعایت الگوی کشت راهکاری مهم برای افزایش عایدی کشاورزان

به گزارش مجله جگوار، عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه رعایت الگوی کشت را راهکاری مهم برای افزایش عایدی کشاورزان مطرح کرد و گفت : الگوی کشت بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی همخوانی ایجاد می نماید.

رعایت الگوی کشت راهکاری مهم برای افزایش عایدی کشاورزان

حمیدرضا چغازردی عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه یکی از راه حل های موثر در راستای افزایش عایدی کشاورزان را رعایت الگوی کشت مطرح نمود و گفت : تدوین و ابلاغ الگوی کشت چند وقتی است که از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گرفته و این وزارتخانه در پی برنامه دادن به کشاورزان برای کشت محصولات کشاورزی است.

چغازردی اضافه نمود: با ابلاغ و اجرایی شدن الگوی کشت دیگر کشاورزان بر اساس تقاضای لحظه ای بازار تصمیم به کاشت یک محصول خاص نخواهند گرفت و نتیجه این می گردد که دیگر مشکل انباشتگی محصول را در فصول خاصی از سال نخواهیم داشت.

عضو هیئت علمی دانشگاه رازی کرمانشاه ادامه داد: تا پیش از این کشاورزان بر اساس تقاضای لحظه ای اقدام به کشت محصولات کشاورزی می کردند، لذا همه ساله در فصل برداشت محصول شاهد انباشتگی بعضی از محصولات کشاورزی بودیم که این انباشتگی محصول عرضه و تقاضا را به هم ریخته و به علت عرضه زیاد یک محصول خاص، قیمت آن در یک مقطع کاهش پیدا نموده و این کاهش قیمت به ضرر کشاورزان تمام شده و عایدی آن ها را کاهش خواهد داد.

وی اضافه نمود: اجرای الگوی کشت سبب خواهد شد تا بین عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی در فصل برداشت همخوانی وجود داشته و کشاورزان متضرر نشوند.

مدیر مزرعه آموزشی و پژوهشی پردیس کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه با بیان اینکه آشنایی کشاورزان با روش های علمی یکی دیگر از راه حل های افزایش تولیدات و نهایتا عایدی کشاورزان خواهد بود، گفت: کشاورزان برای افزایش عایدیشان باید خود را به علوم روز مجهز نموده و از این طریق تولیدات خود را بالا ببرند.

وی کم کردن فاصله بین کشاورزان پیش رو و معمولی را در افزایش عایدی کشاورزان تاثیرگذار دانست و گفت: باید با آموزش کشاورزان این فاصله را کم نموده و از این طریق در جهت افزایش تولیدات و عایدی های آن ها کوشش گردد .

خبرنگاران کرمانشاه کرمانشاه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 آذر 1401 بروزرسانی: 12 آذر 1401 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2211

به "رعایت الگوی کشت راهکاری مهم برای افزایش عایدی کشاورزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رعایت الگوی کشت راهکاری مهم برای افزایش عایدی کشاورزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید