اگر اطلاعات کامپیوتر پاک شد چه کنیم؟

به گزارش مجله جگوار، اگر می خواهید فایل حذف شده صحیح و سالم بازیابی گردد بهتر است عملیات بازیابی را بلافاصله و در کوتاه ترین زمان ممکن پس از حذف آن شروع کنید. گاهی در پی حمله بدافزارها، با نصب ناقص بعضی از نرم افزار ها و گاهی حتی بدون دلیل موجه ویندوز به اصطلاح بالا نمی آید.

اگر اطلاعات کامپیوتر پاک شد چه کنیم؟

اگر می خواهید فایل حذف شده صحیح و سالم بازیابی شود بهتر است عملیات بازیابی را بلافاصله و در کوتاه ترین زمان ممکن پس از حذف آن آغاز کنید. گاهی در پی حمله بدافزارها، با نصب ناقص بعضی از نرم افزار ها و گاهی حتی بدون دلیل موجه ویندوز به اصطلاح بالا نمی آید. در چنین شرایطی تکلیف اطلاعات خصوصی روی هارددیسک چیست؟

به ویژه کاربرانی که علاقه زیادی به آزمودن نرم افزار های مختلف دارند، این مشکل را می شناسند؛ گاهی ویندوز در پی نصب برنامه ای خاص از کار می افتد. روشن کردن مجدد کامپیوتر هم کمکی نمی کند، چون ساختار ویندوز به اندازه ای به هم ریخته که سیستم عامل قادر به پاسخگویی به فرامین کاربر نیست.

افرادی که تنها از کامپیوتر استفاده می نمایند و زمان چندانی برای رسیدگی به سیستم عامل (ویندوز) صرف نمی نمایند هم ممکن است به مشکلاتی از این دست گرفتار شوند. بداقبالی و آلودگی به بدافزار ها نیز می تواند مسئله ای مشابه ایجاد کند.

اما اگر بر حسب اتفاق یک فایل مهم را حذف کردید و نیازمند بازیابی آن هستید ضروری است فایل را هرچه سریعتر و در کوتاه ترین زمان ممکن از حذف آن، بازیابی کنید؛ از آنجایی که ویندوز به صورت دائم در حال ذخیره سازی اطلاعات بر روی هارد دیسک شماست، احتمال اینکه برروی سکتور های مرتبط به فایل حذف شده اطلاعات جدیدی ذخیره سازی شود امری دور از دسترس نیست. اگر می خواهید فایل حذف شده صحیح و سالم بازیابی شود، بهتر است عملیات بازیابی را بلافاصله و در کوتاه ترین زمان ممکن پس از حذف آن آغاز کنید.

همچنین تا قبل از آغاز عملیات بازیابی تا جایی که می توانید از هارد درایو کمتر بهره ببرید؛ بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، بهترین راه برای بازیابی اطلاعات یک فایل از روی هارد دیسک خاموش کردن کامپیوتر بلافاصله پس از حذف فایل و متصل کردن هارد دیسک به یک کامپیوتر دیگر است تا اطلاعات را با سیستم عامل آن کامپیوتر که از روی هارد دیسکی به غیر از هارد دیسک حاوی اطلاعات حذف شده بوت می شود، بازیابی کنیم.

اما اگر در وضعیت عادی مثلاً قصد نصب یک نرم افزار ریکاوری را داشته باشید، ممکن است فایل های نصب نرم افزار ریکاوری خودشان جایگزین اطلاعات حذف شده گردند و کل عملیات بازیابی را به مشکل روبرو نمایند.

ویندوز دارای یک ابزار داخلی برای اسکن هارد درایو به منظور بازیابی اطلاعات و فایل های حذف شده نیست، اما ابزار های جانبی بسیاری وجود دارند که می توانند اینکار را به سادگی برای شما انجام دهند.

منبع: فرادید
انتشار: 13 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 252

به "اگر اطلاعات کامپیوتر پاک شد چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر اطلاعات کامپیوتر پاک شد چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید