اگر می توانید این تصاویر را شناسایی کنید از هوش مصنوعی قوی تر عمل می کنید

به گزارش مجله جگوار، گروهی از محققان تصاویری را گلچین نموده اند که هوش مصنوعی از تشخیص این تصاویر عاجز است و به اشتباه تشخیص می دهد که این تصاویر چه موضوعی دارند.

اگر می توانید این تصاویر را شناسایی کنید از هوش مصنوعی قوی تر عمل می کنید

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، این تصاویر شامل تصویرهایی است که به ظاهر ساده اند اما هوش مصنوعی نمی تواند به درستی تشخیصشان دهد و برای مثال موش ها را به عنوان گربه ایرانی میبیند.

درست است که تشخیص های کامپیوتر در سال های اخیر به طور گسترده ای بهبود یافته است، اما هنوز هم خطاهایی جدی ایجاد می نماید. این خطاها شاید در نگاه اول مهم به نظر نرسند اما در دیدگاهی بزرگ تر بسیار آسیب زا محسوب می شوند. برای مثال فرض کنید از هوش مصنوعی در دوربین های امنیتی یا سیستم های هوشمند خودروهای خودران استفاده گردد. در چنین شرایطی عدم تشخیص درست می تواند بسیار خطرناک باشد.

این آزمایش جالب توسط گروهی از پژوهشگران در دانشگاه های برکلی، دانشگاه واشنگتن و دانشگاه شیکاگو، با یاری مجموعه داده هایی از حدود 7،500 نمونه صورت گرفته است. این پژوهشگران سپس این داده ها را روی سیستم های هوش مصنوعی آزمودند و متوجه شدند دقت این سیستم در خصوص بعضی از تصاویر تا 90 درصد ضعیف تر از حد انتظار است و این سیستم تنها قادر به شناسایی دو یا سه درصد از تصاویر است.

برای مثال، در تصویر زیر هوش مصنوعی برگ را با ناخن اشتباه گرفته است. یک مشکل دیگر این است که گاهی هوش مصنوعی درست تشخیص می دهد اما بسیار پرت و بی ربط یعنی مثلا تصویر یک حشره را میبیند اما یک نوار کوچک گوشه تصویر که پرچم یک کشور است تشخیص می دهد. این در حالی است که تشخیص انسانی ابتدا روی اصلی ترین بخش تصویر که همان حشره است متمرکز می گردد.

این پژوهش نشان می دهد هوش مصنوعی تا چه حدی می تواند ضعیف و سطح پایین عمل کند و برای تشخیص مسائل مختلف نمی توان به قدرت هوش مصنوعی به تنهایی تکیه کرد و نگرانی های فعالان حقوق بشر در استفاده از نرم افزارهای تشخیص چهره در سطح کلان تا چه حد درست و منطقی است.

منبع: انتخاب
انتشار: 1 شهریور 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 243

به "اگر می توانید این تصاویر را شناسایی کنید از هوش مصنوعی قوی تر عمل می کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر می توانید این تصاویر را شناسایی کنید از هوش مصنوعی قوی تر عمل می کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید