(تصاویر) حمام افسانه ای شیخ بهائی چشم انتظار بازسازی

به گزارش مجله جگوار، حمام شیخ بهایی که نام آن با ماجرای رازآلود گرم شدن آب خزینه به واسطه یک شمع در اذهان عموم گره خورده، اوایل دوره صفویه به همت شیخ بهایی در کوی جماله ساخته شده و از معدود حمام های دو قلوی اصفهان است؛ یعنی طوری طراحی شده که همزمان زنان و مردان می توانسته اند از آن استفاده نمایند.

(تصاویر) حمام افسانه ای شیخ بهائی چشم انتظار بازسازی

جهت دریافت خدمات بازسازی خانه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

این حمام شامل دو بینه و گرمخانه، همچنین نمازخانه و سرویس بهداشتی است و بالغ بر هزار متر وسعت دارد؛ البته بخش هایی از آن که شامل حوضخانه و شربتخانه می شده، در حال حاضر تحت تملک افرادی است که در آن کارگاه نساجی برپا نموده اند و ضروری است که نسبت به آزادسازی آن اقدام گردد.

اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان در سال های اخیر نسبت به استحکام بخشی سقف این بنا اقدام نموده، اما تکمیل عملیات بازسازی و احیای این بنای نفیس نیازمند ورود سرمایه گذاران دولتی یا خصوصی است.

معمار این حمام منحصر به فرد، شیخ بهایی است که از دانشمندان عظیم عصر صفویه، که در علوم فلسفه، منطق و ریاضیات تبحر داشت و تالیفاتی در حدود 88 کتاب و رساله از وی برجای مانده است،

سال 1383 انجمن مفاخر معماری ایران مراسمی را در روز 3 اردیبهشت مصادف با سالروز تولد شیخ بهایی برپا کرد و پیشنهاد کرد تا این روز به نام روز معماری شناخته گردد.

عکاس: فاطمه نصر/ ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 10 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1615

به "(تصاویر) حمام افسانه ای شیخ بهائی چشم انتظار بازسازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصاویر) حمام افسانه ای شیخ بهائی چشم انتظار بازسازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید