تلفات بیماری نیوکاسل زیر یک درصد است، گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم

به گزارش مجله جگوار، رفیعی پور گفت: بنابر آمار با توجه به جوجه ریزی کشور سهم بیماری نیوکاسل در تلفات بیش از یک درصد نبوده است.

تلفات بیماری نیوکاسل زیر یک درصد است، گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم

علیرضا رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آخرین شرایط بیماری نیوکاسل در واحد های مرغداری اظهار کرد: هم اکنون با وجود مسائل گرفتاری های تحریم در بحث تامین واکسن در خصوص بیماری نیوکاسل مسئله ای وجود ندارد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه در یک سال اخیر کمبود واکسن در زمینه بیماری نیوکاسل در کشور نداشتیم، افزود: با وجود آنکه عمده واکسن های طیور در داخل تولید می شود از این رو نگرانی مبنی بر نبود واکسن نداریم گرچه ممکن است مرغداران به سبب نبود واکسن با برند خاص گلایه هایی داشته باشند که این امر در شرایط فعلی تحریم به سبب مباحث انتقال ارز و ترخیص کالا های وارداتی با تاخیر به کشور انجام می شود.

او کمبود یا نبود واکسن بیماری نیوکاسل در کشور را تکذیب کرد و گفت: اگر چه در واردات برخی برند های واکسن مسائلی وجود دارد، اما این گونه نیست که نبود واکسن نیوکاسل صنعت طیور را دچار مسائل متعدد کرده باشد.

رفیعی پور ادامه داد: بنابر آمار با توجه به جوجه ریزی صورت گرفته سهم بیماری نیوکاسل در تلفات مرغ کشور بیش از 1 درصد نبوده است که این امر بدان معناست که مرغداران به موقع واکسن دریافت کردند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه حجم ویروس نیوکاسل طی اقدام سازمان دامپزشکی مبنی بر واکسیناسیون رایگان در مرغداری های صنعتی و طیور بومی رو به کاهش است، اظهار کرد: امسال طرح رایگان سراسری واکیسناسیون طیور روستایی و بومی علیه بیماری نیوکاسل در کشور در سه مرحله با فواصل زمانی چهار ماهه آغاز شده است که بدین ترتیب بیش از 40 میلیون طیور بومی و روستایی واکیسنه می شود که این امر در کنار استفاده از نسل جدید واکسن های نیوکاسل در کاهش بیماری صنعت طیور کمک شایانی خواهد کرد.

او با بیان اینکه میزان تولید واکسن کشور نسبت به سال های اخیر افزایش داشته است، بیان نمود: با توجه به شرایط تحریم و به لطف خدا شرکت های داخلی در حوزه بیماری نیوکاسل واکسن بیشتری به میزان واردات سال های قبل تولید کردند که این امر در کاهش بیماری صنعت طیور نقش به سزایی دارد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از اظهارات خود درباره آخرین شرایط بیماری آنفولانزای حاد پرندگان در کشور گفت: با وجود کنترل بیماری در سال گذشته مرغداران نباید انتظار داشته باشند در صورت بی توجهی به رعایت دستورالعمل ها و توصیه های بهداشتی سازمان دامپزشکی با شیوع بیماری در واحد ها روبرو نمی شوند.

فروش مرغ با نرخ بالای 13 هزار تومان اجحاف در حق مصرف کننده استرفیعی پور افزود: طی ماه های گذشته کشور از بیماری آنفولانزا حاد پرندگان پاک بوده که این امر نوید خوبی است که اگر مرغداران تا سرانجام دی به توصیه های بهداشتی سازمان دامپزشکی عمل کنند همانند سال گذشته گزارشی از شیوع این بیماری در کشور نخواهیم داشت.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه جا به جایی تولت جوجه مرغ تخم گذار از یک استان به استان دیگر بدون واکسیناسیون نباید صورت گیرد بیان نمود: با وجود آنکه با واکسینه شدن تولت دیگر نگران فوق حاد پرندگان در زمان تبدیل آن به تولید تخم مرغ نیستیم از این رو توصیه می شود که قبل از انتقال تولت از یک استان به استان دیگر واکسیناسیون حتما صورت گیرد.

او با بیان اینکه در زمینه بیماری آنفولانزای حاد پرندکان کمبود واکسن نداریم، افزود: اگر چه در ابتدای سال چند کانون روستایی به بیماری حاد پرندگان مبتلا شدند، اما به سبب واکسن کافی و رعایت توصیه های بهداشتی از سوی مرغداران گزارش جدیدی تا کنون نداشتیم که امیدواریم امسال هم همانند سال گذشته از این بیماری صنعت مرغداری کشور در امان باشد.

رفیعی پور در بخش سرانجامی اظهارات خود درباره اینکه آیا انباشت دام در واحد های دامداری می تواند منجر به شیوع بیماری شود، گفت: تراکم در حوزه های دام و طیور و آبزیان می تواند زمینه را برای بروز بیماری مستعد کند به همین خاطر به دامداران توصیه می شود با دو روش رعایت امنیت زیستی و استفاده از برنامه واکسن مطابق با دستورالعمل سازمان دامپزشکی دام خود را از خطر بیماری ایمن کنند هر چند ما اعتقاد داریم مسئولان وزارت صمت که در حوزه تامین گوشت در سطح عرضه دخیل هستند می توانند با به کار گیری برخی تمهیدات از دپوی دام در دامداری ها بکاهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 25 دی 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 611

به "تلفات بیماری نیوکاسل زیر یک درصد است، گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلفات بیماری نیوکاسل زیر یک درصد است، گزارشی از شیوع آنفولانزای حاد پرندگان نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید