تولید آب بسته بندی 40 درصد کاهش یافت

به گزارش مجله جگوار، به گزارش خبرنگاران، طی روز های گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه تعیین قیمت آب معدنی بر عهده تولیدکنندگان است و با قیمت های نامتعارف نیز برخورد می شود. اما چه فرمولی برای این قیمت گذاری وجود دارد؟ پیمان فروهر در این مورد گفت: تعیین قیمت آب معدنی توسط تولیدکنندگان مساله جدیدی نیست و در چند سال اخیر وجود داشته است. چون در سال های گذشته مطابق مصوبه معاون اول رئیس جمهور آب معدنی در گروه سه کالای سازمان حمایت قرار گرفت.

تولید آب بسته بندی 40 درصد کاهش یافت

وی ادامه داد: گروه سه کالایی، شامل کالاهایی می شوند که قیمت گذاری آنها به صورت دستوری و توسط سازمان انجام نمی گیرد و تغییر قیمت ها به واحدهای تولیدی واگذار شده است. به طوری که واحدهای تولیدی این اختیار را دارند که قیمت را کاهش یا افزایش دهند. البته این قیمت گذاری باید در چهارچوب ضوابط سازمان و مطابق با شرایط موجود کشور باشد. بنابراین واحدهای تولیدی در صنعت بسته بندی آب خود می توانند تعدیل قیمت داشت باشند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان آب معدنی اضافه کرد: کالاهای گروه سه اهمیت کالاهای گروه یک و دو را ندارند و در زمره کالاهای اساسی قرار نمی گیرند، چرا که تاثیری در سفره مردم ندارند. با توجه به اینکه تنها سه تا پنج درصد مردم مشتریان آب های بسته بندی شده اند، به همین دلیل باید در گروه سه کالایی قرار بگیرند. البته صاحبان این صنعت هرگز اقدام به افزایش بی رویه قیمت نمی کنند و میلی به افزایش قیمت هم ندارند. البته هرگونه افزایش قیمت در این صنعت به زیان تولیدکنندگان است چراکه جایگزین آن در خانه ها وجود دارد و در صورت گرانی مردم ترجیح می دهند از آب شرب شهری استفاده کنند.

فروهر با اشاره به اینکه علت افزایش قیمت آب بسته بندی شرایط نامناسب اقتصادی است در این زمینه شرح داد: جبر اقتصاد موجب شده تا تولیدی ها افزایش قیمت را اعمال کنند وگرنه هیات مدیره بسته بندی آب سعی کرد افزایش قیمت نداشته باشند و پس از گذشت بخش اعظمی از رونق فصلی آب و از دست دادن فصل فروش، قیمت ها را در مردادماه افزایش دادند. البته افزایش قیمت در حوزه های مختلف نظیر مواد اولیه، هزینه های تولید، هزینه های عمومی و تورم بالا باعث افزایش قیمت شد.

وی با اشاره به کاهش 40 درصدی تولید آب بسته بندی در این زمینه شرح داد: در سال جاری نه تنها افزایش تولید وجود نداشتیم بلکه به علت شیوع ویروس کرونا تولیدات در این صنعت تقریبا به نصف رسیده است. چون نصف تولیدات یک و نیم لیتری به بالا و نصف دیگر نیم لیتری به پایین است، که بخش نیم لیتری به پایین بیشتر در فست فودها، گردشگری، هتل، کافی شاپ و تفریحات استفاده می شود که شیوع یوروس کرونا آن را نابود کرده بنابراین صنعت ما به شدت کاهش تولید داشته است. به طوری که تقریبا 40 درصد کاهش تولید داشتیم که البته آمار دقیق در آخر سال معین می شود.

فروهر اضافه کرد: فشار افزایش هزینه ها و قیمت مواد اولیه از سویی و ضرر و زیانی که شیوع ویروس کرونا منجر به آن شد از سوی دیگر و شرایط معشیت مردم باعث شد تا صنعت آب بسته بندی شرایط مناسبی نداشته باشد.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1280

به "تولید آب بسته بندی 40 درصد کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید آب بسته بندی 40 درصد کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید