جابه&zwnjجایی&zwnjهای باستانی بشر؛ همه ما مهاجر بوده&zwnjایم؟

به گزارش مجله جگوار، تحلیل دی ان ای حاصل از استخوان های یافت شده از انسان های باستانی و مقایسۀ آن با نمونه های امروزی داده های جالب توجهی را در خصوص جابه جایی و مهاجرت اجداد باستانی ما ارائه می نمایند. اجداد انسان خردمند امروزی را هوموساپینس می نامند.

جابه&zwnjجایی&zwnjهای باستانی بشر؛ همه ما مهاجر بوده&zwnjایم؟

از پروفایل ما وبلاگ سفربرو دیدن نمایید.

دانشمندان با آنالیز مهاجرت های باستانی و هزاران ساله بشر، تقریباً به این نتیجه رسیده اند که اجداد ما انسان های امروزی، روزی از جایی مهاجرت نموده اند و ما حاصل تعداد زیادی اختلاط های ژنتیکی هستیم که احتمالاً از آفریقا شروع شده است.

انسان ها معمولاً دوست دارند بدانند از کجا آمده اند. داستان های جذابی در خصوص ریشۀ انسان ها و شروعگاه اجتماعات بشری وجود دارد. این داستان ها به ما می گویند که واقعاً از کجا آمده ایم، چگونه کنار هم قرار گرفته ایم و این چیزی که الان می بینیم در نتیجۀ چه جابه جایی ها و تغییرات جمعیتی بوده است.

یکی از این داستان ها، داستان ژن ها است. با پیشرفت علم دانشمندان توانسته اند دی ان ای های باستانی بیشتری را کشف نمایند و آن ها را مورد آنالیز قرار دهند. تحلیل دی ان ای حاصل از استخوان های یافت شده از انسان های باستانی و مقایسۀ آن با نمونه های امروزی داده های جالب توجهی را در خصوص جابه جایی و مهاجرت اجداد باستانی ما ارائه می نمایند. اجداد انسان خردمند امروزی را هوموساپینس می نامند.

از زمانی که هوموساپینس پا به روی زمین گذاشته است مدام در حال حرکت بین سرزمین های مختلف بوده است، اما یک سؤال وجود دارد آیا کسی هست روی زمین که اجدادش هیچ گاه مهاجرت ننموده باشند و برای چندین هزار سال اجدادش در یکجا زندگی نموده باشند؟

قومی که مهاجرت ننموده است

در کمال شگفتی به نظر می رسد که چنین قومی وجود داشته باشد. بعضی انسان شناسان می گویند گروه های خوی سان در آفریقا چنین وضعیتی دارند و برای هزاران سال است که در این منطقه ساکن هستند و اجدادشان مهاجر نبوده اند.

خوی سان نام یک زبان است که اقوامی در مناطقی از بوتسوانا، نامیبیا، آنگولا و آفریقای جنوبی با آن صحبت می نمایند.

این اقوام در مناطقی زندگی می نمایند که به نظر می رسد انسان خردمند امروزین برای اولین بار در آنجا ظاهر شد. به همین خاطره انگار که این مناطق را باید گهواره بشریت دانست. هرچند در این مورد همچنان بحث وجود دارد که جنوب آفریقا گهواره بشریت بوده است یا شرق آفریقا. حتی احتمال غرب آفریقا نیز مطرح شده است.

بعضی دیگر از محققان چنین فرضی در خصوص خوی سان زبان ها را رد می نمایند. شواهد آن ها به تنوع ژنتیکی آن ها اشاره دارد. آن ها معتقدند که میزان تعاملات و مهاجرت ها انقدری بالا بوده است که نتوان هیچ فردی را پیدا کرد که برای هزاران سال در یک منطقه بوده باشد و اجدادش مهاجر نبوده باشند.

از حدود صد هزار سال قبل موج های مهاجرتی انسان از آفریقا شروع شد و به نظر می رسد اولین مقصد آن ها خاورمیانه بوده باشد.

بعد از آن این انسان های باستانی از سواحل هند به سمت جنوب شرق آسیا حرکت کردند و ده ها هزار سال بعد ماجراجویی های مهاجرتی بیشتری رخ داد تا اینکه انسان در سرتاسر کرۀ زمین پخش شد. در همین فرایند است که تبادل دی ان ای زیادی اجرا شده است و نژاد های مختلف انسانی پدید آمده اند.

مهاجرت های گسترده باعث تداخل های نژادی بیشتر و بشتری شده است و همین امر باعث به وجود آمدن طیف گسترده ای از تنوع ژنتیکی در انسان امروزی شده است که محصول ده ها هزار سال ترکیب و جابه جایی است.

با یاری تحلیل ساختار های دی ان ای که از دوران باستان به دست ما می رسند دانشمندان کوشش می نمایند مدل های مهاجرتی انسان های اولیه را طراحی نمایند.

منبع: فرادید
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1401

به "جابه&zwnjجایی&zwnjهای باستانی بشر؛ همه ما مهاجر بوده&zwnjایم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جابه&zwnjجایی&zwnjهای باستانی بشر؛ همه ما مهاجر بوده&zwnjایم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید