حواصیل های شب در تالاب زریوار مریوان

به گزارش مجله جگوار، کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان گفت که برای نخستین بار 500 قطعه پرنده حواصیل شب در تالاب زریوار مشاهده و ثبت شد.

حواصیل های شب در تالاب زریوار مریوان

به گزارش ایرنا، حبیب الله دبستانی روز دوشنبه گفت: حضور 500 قطعه پرنده حواصیل شب در دو تا سه دهه اخیر در تالاب زریوار مریوان بی سابقه بوده است.

وی اضافه نمود: این گونه پرنده توسط کارشناسان محیط زیست و پرنده شناسان مریوان برای نخستین بار مشاهده و شناسایی شده است.

کارشناس پایش اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد: فروردین سال جاری گونه کمیاب و در خطر انقراض دُرنای طناز هم در این تالاب به همت تیم پرنده نگری انجمن سبزچیا مشاهده و ثبت شده است.

دبستانی گفت: بر اساس بررسی های اجرا شده بهبود وضعیت تالاب زریوار و وجود غذا و شرایط مناسب موجب شده گونه های زیادی از پرندگان مهاجر این تالاب را به عنوان زیستگاه خود در این فصل انتخاب کنند.

حواصیل پرنده ای است خوش فرم با پر و بالی خاکستری رنگ و سفید که سطح شکمش سفید است و پرهای سیاه روی سرش تا بخشی از پس گردنش و خط ابروی سفید واضحی تا روی منقار تیره و نسبتا کلفتش ادامه دارد، سطح پشتی او خاکستری تیره است و تا حدودی به رنگ سرمه ای متمایل است.

رنگ بال ها و دمش خاکستری روشن است، سه پر سفید رشته مانندی از ناحیه پس سر به صورت کاکلی تا روی کمرش خودنمایی می کنند، گونه، چانه و گلویش تا سینه، گردنش و تمامی سطح شکمی اش رنگی روشن دارد.

چشمان این پرنده قرمز و پاهای نسبتا کوتاهش زرد رنگ است که در فصل زاد و ولد صورتی رنگ می شوند. هنگام پرواز سر و گردن خود را جمع می کند و در حالی که پاهایش در امتداد بدن و فراتر از دم قرار می گیرند به پروازش ادامه می دهد.

بال زدنش سریع تر از حواصیل های دیگر است و اغلب در هنگام غروب و یا صبح زود، و هنگامی که نور خورشید کم تر است و به اصطلاح هوا گرگ و میش است به فعالیت می پردازد و در طول روز معمولا در لا به لای شاخ و برگ درختان پنهان می شود و فعالیت کم تری دارد؛ رنگ پر و بال در پرنده نابالغ، قهوه ای تیره است که خال های مشخص نخودی رنگی دارد.

زیستگاه این پرنده باتلاق ها با گیاهان انبوه، سواحل پر گیاه رودخانه ها یا تالاب های درخت دار، هنگام غروب در کنار کانال ها، آبگیرها و قسمت های باز و بی درخت مرداب ها به تغذیه می پردازد.

بطور دسته جمعی و اغلب با گونه های مشابه خود، در بیشه ها و در بعضی از مناطق در نی زارها آشیانه می سازد و غذای عمده این پرنده را ماهیان کوچک، سخت پوستان، نرم تنان و حشرات و بعضی گیاهان آبزی تشکیل می دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 28 فروردین 1399 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 179

به "حواصیل های شب در تالاب زریوار مریوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حواصیل های شب در تالاب زریوار مریوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید