خبرنگاران استاندار از کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران انتقاد کرد

به گزارش مجله جگوار، ساری - خبرنگاران - استاندار مازندران با ابراز نگرانی از افزایشی شدن بستری بیماران کرونایی و گسترش شیوع کرونای انگلیسی در هفت شهرستان استان گفت : هموطنان در حد مقدور به مازندران سفر نکنند.

خبرنگاران استاندار از کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران انتقاد کرد

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، احمد حسین زادگان روز شنبه در حاشیه نشست ستاد استانی مقابله با کرونا اضافه کرد : رنگ بندی آبی و زرد به معنای بی خطر بودن مازندران نیست و ضروری است هم میهنان با پرهیز از سفر، کرونا ویروس را سوغات نبرند .

مازندران 22 شهرستان دارد که طبق نقشه سامانه ماسک ، 6 شهرستان در شرایط آبی و 16 شهرستان هم در شرایط زرد کرونایی قرار دارند. رنگ آبی به معنای خطر کم و رنگ زرد هم خطر متوسط است.

نماینده عالی دولت در مازندران با با بیان اینکه روزهای پایانی سال 99 و هفته نخست سال جدید، رعایت شیوه نامه های بهداشتی از سوی مردم و مسافران بشدت کاهش یافته، از شهفرایندان و مسافران خواست تا ضمن رعایت سفت و سخت پروتکل های بهداشتی ، فاصله گذاری اجتماعی را هم رعایت نمایند و حتی المقدور در خانه بمانند.

حسین زادگان با ابراز نگرانی از شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در هفت شهرستان مازندران ، ادامه سفرهای نوروزی در هفته دوم سال را تشدید نماینده مسائل هم برای هم استانی ها و هم مسافرانی دانست و از اجرای محدودیت های جدید کرونایی در استان اطلاع داد.

وی با اعلام این که ستاد ملی کرونا هم مصوبات جدید کرونایی داشته است ، شرح داد : بر اساس این مصوبات از این پس در شهرهای قرمز و نارنجی کرونایی، به دلیل تغییر ساعت رسمی کشور، محدودیت ترددهای شبانه از ساعت 9 شب به ساعت 10 شب تغییر پیدا کرد.

حسین زادگان در مورد تشدید محدودیت ها نیز گفت: در هفته دوم نوروز محدودیت های سختگیرانه تری برای رستوران ها اعمال و بزودی اطلاع رسانی می گردد.

طبق گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل فرایند بستری بیماران مبتلا به کووید 19 در بیمارستان های استان از چهار روز پیش بار دیگر افزایشی شد و در حال حاضر 531 بیمار کرونایی در بیمارستان های مازندران بستری هستند.

آمار بیماران بستری مازندران از روز 29 اسفند ماه سال 99 برای نخستین بار پس از 6 ماه به زیر 500 نفر رسیده بود ولی بار دیگر از سوم فروردین افزایشی شد و به بالای 500 نفر رسید.

مازندران پاییز پارسال با اجرای برنامه های مختلف محدود نماینده و نظارت های شدید ، دیرتر از سایر استان های کشور درگیر موج سوم کرونا شد و طولانی ترین دوره گذر از این موج را تجربه کرد به گونه ای که تا اواخر بهمن ماه درگیر موج سوم بود و بیمارستان های استان نیز همزمان بیش از یکهزار و 500 بیمار کرونایی بستری داشتند.

آنالیز گزارش های روزانه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل نشان می دهد که طی یک ماه گذشته با وجود کاهشی بودن فرایند بستری بیماران کرونایی ، این استان همه روزه شاهد جان باختن تعدادی از بیماران مبتلا به کووید 19 بود تا جایی که برخی از روزها تعدادشان به 10 نفر هم در یک دوره 24 ساعته رسید.

پیوستگی جغرافیایی مناطق شهری و روستایی ، نزدیکی شهرها به یکدیگر ، روابط فامیلی و خانوادگی گسترده میان شهری و ارتباطات روزمره کاری میان مناطق شهری با یکدیگر و روستاها در کنار جهانگرد پذیری سبب شده است تا چسبندگی ویروس کرونا در مازندران بیشتر از سایر نقاط کشور باشد و با شدت بیشتری هم در سراسر استان گسترش یابد.

جولان کرونای انگلیسی

مجموعه این عوامل در کنار سهل انگاری در رعایت پروتکل های بهداشتی و عادی انگاری و شلوغی های بازار در شب عید سبب شده است تا مازندران این روزها به جولانگاه ویروس کرونای جهش یافته انگلیسی تبدیل گردد. طبق آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل تا به امروز حدود 100 بیمار مبتلا به ویروس انگلیسی در استان شناسایی شده اند در حالی که از ورود این ویروس به مازندران تنها کمتر از 2 هفته سپری شده است.

زنگ خطر ویروس انگلیسی در مازندران نخستین بار 24 اسفند ماه یعنی 13 روز پیش با شناسایی 2 بیمار در قائمشهر به صدا درآمد ولی اکنون 50 برابر شده است و در هفت شهرستان گسترش یافته است.

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی مازندران ، این ویروس جهش یافته از یک شهفرایند قزوینی که مهمان یک خانواده قائمشهری بود به زن و شوهر میزبان سرایت کرد و در کمتر از 48 ساعت تعدادی از خویشاوندان خانواده میزبان را هم درگیر نمود.

در حال حاضر علاو بر قائمشهر ، ویروس انگلیسی در ساری ، نور ، آمل ، بابلسر ، بابل و رامسر هم مشاهده شده است.

کرونای انگلیسی از 30 شهریور ماه در انگلیس شیوع یافت و اندکی بعد با سرعت زیادی به کشورهای دیگر رسید. این ویروس جهش یافته بسیار سرایت پذیر است و افراد با سن پایین را هم مبتلا می نماید و تنها راه مقابله با آن رعایت دقیق پروتکل ها است.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1601

به "خبرنگاران استاندار از کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران انتقاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استاندار از کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در مازندران انتقاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید