درمان بیماری های صعب العلاج از خاک فیلیپین و زامیبیا!

به گزارش مجله جگوار، بیشتر آنتی بیوتیک های مورد استفاده در پزشکی از محصولات طبیعی مشتق شده از باکتری ها و سایر میکروب ها منشا می گیرند. میکروارگانیسم های نوی که دانشمندان کشف نموده اند منبع امیدوارکننده ای از ترکیبات فعال نو، بعلاوه برای درمان بیماری هایی مانند سرطان یا عفونت های ویروسی هستند.

درمان بیماری های صعب العلاج از خاک فیلیپین و زامیبیا!

تینا مزدکی- دانشمندان توانستند خانواده کاملا نوی از باکتری ها را کشف نمایند که پتانسیل بالایی برای فراوری مواد فعال دارند. مدت هاست که معین شده پاتوژن های باکتریایی به طور فزاینده ای در برابر عوامل دارویی مقاومت ایجاد می نمایند.

با این وجود، از دهه 1980، هیچ ماده فعال نوی کشف نشده است که بتواند در طولانی مدت با مقاومت در پاتوژن ها مبارزه کند. علاوه بر هزینه بر بودن، جستجو برای آنتی بیوتیک های نو بسیار سخت است.

محققان بر روی میکسوباکتری هایی که قبلاً کمی مطالعه شده بودند به عنوان منبع مواد فعال نو تمرکز کردند. این باکتری های شکارگر، مواد ضد میکروبی فراوری می نمایند تا سایر میکروارگانیسم ها را شکار نموده و از آن ها به عنوان منبع مواد مغذی استفاده نمایند. تیمی به سرپرستی پروفسور رولف مولر اکنون پیروز به جداسازی یک خانواده ناشناخته از میکسوباکتری ها شده است که دارای پتانسیل بیوسنتزی بالا و بنابراین پتانسیل دارویی است.

تا به حال، راسته میکسوباکتری ها از هفت خانواده تشکیل شده بود. خانواده تازه جدا شده با چهار نماینده Pendulisporaceae، خانواده هشتم را به این راسته اضافه نموده است. بعلاوه جالب است بدانید، سویه های نو در نمونه های خاک فیلیپین و زامبیا یافت شدند.

Pendulisporaceae از نظر مورفولوژیکی با همه میکسوباکتری های شناخته شده قبلی فرق دارد. ویژگی های مورفولوژیکی استرپتومیست ها را نشان می دهد، اما از نظر فیلوژنتیکی آن ها به وضوح متعلق به میکسوباکتری ها هستند. این ترکیب منحصربه فرد است و دانشمندان امیدوارند اطلاعات بیشتری در خصوص این باکتری ها کسب نمایند.

با استفاده از تجزیه و تحلیل ژنتیکی، دانشمندان بعلاوه دریافتند که خانواده باکتریایی نو پتانسیل بسیار زیادی برای فراوری محصولات طبیعی دارد: کشف Pendulisporaceae تعداد طرح های ژنتیکی شناخته شده (به اصطلاح خوشه های ژن بیوسنتزی) را برای محصولات طبیعی از میکسوباکتری ها افزایش داد. محققان می گویند محصولات طبیعی نقطه آغاز امیدوارنماینده ای برای توسعه درمان های متعدد هستند. در زمینه آنتی بیوتیک ها، بیش از 70 درصد از تمام مواد فعال تایید شده، محصولات طبیعی یا مشتقات آن هستند.

بعلاوه بعضی از مولکول های یافت شده در این پژوهش، فعالیت خوبی در برابر پاتوژن های باکتریایی و قارچی و بعلاوه خواص ضد ویروسی در آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده اند.

احتمالا در سال های آینده، Pendulisporaceae و محصولات طبیعی آن ها در بیشتر مورد آنالیز قرار خواهند گرفت و به عنوان نامزدهای دارویی نو شناسایی خواهند شد. چنین احتمالی از شانس خوبی برخوردار است چرا که 98 درصد از خانواده های خوشه ژنی که در سویه های نو یافت می شوند، طرح های اولیه محصول طبیعی هستند که هنوز در پایگاه های داده عمومی در دسترس نیستند.

منبع: phys

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 2349

به "درمان بیماری های صعب العلاج از خاک فیلیپین و زامیبیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بیماری های صعب العلاج از خاک فیلیپین و زامیبیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید