درمان سرطان با یک انگل کشنده!

به گزارش مجله جگوار، گروهی از دانشمندان انگلیسی و چینی در پژوهش مشترکی نشان داده اند که شاید بتوان از نوعی انگل کشنده برای درمان برخی از انواع سرطان استفاده کرد.

درمان سرطان با یک انگل کشنده!

به گزارش ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه ناتینگهام، دانشمندان دریافته اند یک انگل کشنده که عامل بیماری در زنان باردار و افراد مبتلا به نقص ایمنی شناخته می شود، ممکن است بتواند به درمان انواع گوناگون تومور کمک کند.

این پژوهش نو، طی یک همکاری میان دانشمندان دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham) انگلستان، دانشگاه نینگبو (Ningbo University) و دانشگاه شانشی (Shanxi Agricultural University) چین اجرا شده است.

بهبود اثربخشی درمان ها در برابر انواع خاصی از تومورها، یک موضوع حیاتی برای غلبه بر برخی سرطان ها، توقف پیشروی تومور و افزایش طول عمر بیماران است.

دانشمندان در این پژوهش نو نشان داده اند انگلی که معمولا در سراسر جهان یافت می شود، می تواند تومور های سرد را نسبت به درمان حساس کند. تومور های سرد، تومور هایی هستند که واکنش ایمنی قوی را در بدن تحریک نمی کنند.

دانشمندان باور دارند که یافته های این پژوهش می تواند پیامد های درمانی گسترده ای برای بسکمک از انواع سرطان داشته باشد.

این گروه پژوهشی پیروز شدند انگل موسوم به توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii) را رام کنند. این انگل، یک تک یاخته فرصت طلب است که می تواند طیف وسیعی از حیوانات خون گرم را آلوده کند و ابتلا به آن تقریبا در یک سوم جمعیت انسان های جهان گزارش شده است.

توکسوپلاسما گوندی باید در سلول های میزبان خود ساکن شود و پروتئین های بسکمک را برای مقابله با دفاع ایمنی میزبان و تسهیل تهاجم خود به سلول های میزبان ترشح می کند.

دانشمندان ابتدا یک سویه جهش یافته توکسوپلاسما گوندی را با توانایی محدود برای رشد کردن در سلول های کشت شده یا ایجاد بیماری در موش ها ابداع کردند که می تواند سیستم ایمنی میزبان را دستکاری کند.

دانشمندان در این پژوهش نشان داده اند که تزریق مستقیم این انگل جهش یافته به تومور های جامد می تواند به ایجاد واکنش های التهابی هم در تومور های تزریق شده و هم در تومور هایی منجر شود که در فاصله دورتری قرار دارند. همچنین آن ها نشان داده اند که این روش درمانی، تومور ها را ترغیب می کند تا به درمان با مهارکننده های ایمنی پاسخ دهند.

این درمان دوگانه، بقای موش ها را به صورت قابل توجهی افزایش داد و به کاهش رشد تومور در موش های مبتلا به ملانوما، کارسینوم ریه لوئیس (Lewis lung carcinoma) و آدنوکارسینوم کولون (colon adenocarcinoma) منجر شد.

دکتر هانی الشیخا (Hany Elsheikha)، استادیار دانشکده دامپزشکی دانشگاه ناتینگهام و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: استفاده از نسخه جهش یافته توکسوپلاسما گوندی برای درمان تومور های خاص در موش ها، پیشتر گزارش شده است.

آنچه این پژوهش را متفاوت می کند، تأیید این موضوع است که تزریق سویه جهش یافته توکسوپلاسما گوندی به تومور، ایمنی ضد تومور و اثربخشی درمان را افزایش می دهد.

وی اضافه نمود: یافته های این پژوهش، قابل توجه هستند و به درمان تومور ها در آینده کمک می کنند. کاهش قابل توجه مقدار تومور و بهبود قابل توجه بقای موش هایی که این درمان ترکیبی نو را دریافت کرده اند، امیدوارکننده است، اما باید با احتیاط از این درمان استفاده کرد، زیرا به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

این پژوهش، در Journal for ImmunoTherapy Cancer به چاپ رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: hoseinjaguar.ir شناسه مطلب: 1916

به "درمان سرطان با یک انگل کشنده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرطان با یک انگل کشنده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید